$
בארץ

פרשנות

מניסנקורן וזליכה ועד כחלון ונתניהו: המנצחים והמפסידים של הסכם הנכים

יו"ר ההסתדרות עקף את קודמיו בסיבוב, וזליכה, שייצג את הנכים, הוכיח שהעקשנות משתלמת; לעומת זאת - ראש הממשלה נאלץ לבלוע גלולה מרה בשווי של 4.2 מיליארד שקל, ושר האוצר ייאלץ להסביר לשרים האחרים מאיפה הגיע פתאום הכסף

אדריאן פילוט 14:3529.09.17

התקציב הממשלתי המיועד לטיפול ב-244 אלף הנכים בישראל יגדל בארבע השנים הקרובות בסכום חסר תקדים של 4.2 מיליארד שקל, כאשר אופן החלוקה יהיה דיפרנציאלי - גובה הקצבה יהיה תלוי באחוז הנכות. כך סיכמו הלילה יו''ר הקואליציה, דוד ביטן, יו''ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, והיועץ הכלכלי של רה"מ, אבי שמחון, לאחר פגישה בת 12 שעות. בישיבה השתתף גם ח"כ אילן גילאון, אף שהינו חבר האופוזיציה. גילאון הוא שהעלה את הנושא לראש סדר היום הציבורי.

 

 

לפי המתווה, קצבת הנכות תעלה החל מינואר 2018 ועד לינואר 2021, בסכומים של 700-1,800 שקל בחודש. כמו כן, ה"דיסריגרד" (הסכום שעד אליו ניתן להשתכר בעבודה ועדיין לשמור על מלוא סכום הקצבה) יזנק מ-2,800 ל-4,300 שקל בשתי פעימות. עוד סוכם כי תיבחן ההשפעה של העלאת הדיסריגרד, ואם תימצא השפעה חיובית - הממשלה תשקול בחיוב העלאה נוספת עד ל-5,300 שקל. לפיכך, בתום התקופה, נכה יוכל להגיע להכנסה נטו של בין 9,000 ל-10,000 שקל - בדומה לשכר הממוצע במשק - כמחצית מהסכום משכר עבודתו והשאר מקצבת נכות. מדובר בסכום כמעט כפול מהסכום המרבי אליו נכה יכול להגיע כיום.

 

המנצחים הגדולים

 

הנכים - הישג דמיוני

 

קומץ של עשרות אזרחים בעלי מוגבלויות יצאו למאבק שנראה תחילה חסר סיכוי, וכלל הפגנות וחסימות כבישים. התוצאה היא לא פחות מדמיונית: הם השיגו תוספת ענק עבור 244 אלף נכים. מי שטוען כי הנכים היו מסוגלים להשיג יותר - טועה ומטעה. ההישגים הם הרבה מעבר למה שהיה ניתן לצפות או להעריך. מדובר בהסכם כמעט זהה לזה שגיבש פרופ' ירון זליכה, שייצג את הנכים.  

 

חשוב לזכור: קצבאות הן רק חלק מהכספים ומהתקציב שאוכלוסיית הנכים מקבלת. ליתר דיוק - חלק קטן. הרוב מגיע בצורה של שירותים.

 

זליכה - "העתק-הדבק"

 

הנכים, הציבור והפוליטיקאים איבדו הרבה אנרגיה וזמן: היה אפשר לשים סוף לסאגה הזו בדיוק לפני 5 חודשים, כאשר זליכה סיים את עבודתו. זאת, מאחר שההסכם הנוכחי הוא כמעט בגדר "העתק-הדבק" של ההסכם שגיבש זליכה.  מתחילת הדרך, הבטיח זליכה שכל דרישותיו ייענו - וכך קרה, דבר שיאפשר לו, לפתוח בקריירה פוליטית או חברתית אם ירצה בזאת (ונראה שכך הדברים). את כל זה השיג זליכה בזמן שהוא מנגח את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וצוחק על אבי שמחון וצוותו שהבטיחו למחוק את "זכר זליכה" מהמתווה הסופי.

 

זליכה הוא המנצח הגדול. הוא הצליח להפוך לקול המלומד של זעקת הנכים. הוא גם זה שידע לתרגם את אותה זעקה למונחים מספריים ולטרמינולוגיה מקצועית. וחשוב לזכור, זליכה אינו נושא בתפקיד רשמי, ואם המתווה יגרום (והוא אכן יגרום) לפריצה של המסגרות הפיסקאלית - הוא לא יישא באחריות לכך. 

 

נציגי הנכים נכים עם אבי ניסנקורן, אילן גילאון, אבי שמחון ודוד ביטן לאחר חתימת ההסכם להעלאת הקצבאות נציגי הנכים נכים עם אבי ניסנקורן, אילן גילאון, אבי שמחון ודוד ביטן לאחר חתימת ההסכם להעלאת הקצבאות באדיבות דוברות ההסתדרות

 

ניסנקורן - עקף את עיני ופרץ

 

אבי ניסנקורן, יו''ר ההסתדרות, הוא ששיגר את ההודעה לעיתונות על הסכם הנכים. "עשינו היסטוריה חברתית במדינת ישראל", קבע, כאילו 4.2 מיליארד השקלים יגיעו מכספי הפנסיה או המשכורת של עובדי הנמלים, חברת החשמל, הרכבת, רשות שדות התעופה או הבנקים. או מקופת ההסתדרות. ניסנקורן הוא זה שפעל למען הסכם היסטורי - ושוב הצליח. הוא עקף בסיבוב את קודמיו, עופר עיני ועמיר פרץ, הבין את הזדמנות הפז שנוצרה לו עם סיפור הנכים, והפך אותו למאבק של ההסתדרות. הסכם הנכים אולי יעלים במשהו את הריח הרע שנדף מהבחירות האחרונות לראשות הארגון.

 

ניסנקורן ניסנקורן צילום: יובל חן

 

המפסידים הגדולים

 

נתניהו - לא חלם לתת סכום כזה

 

המפסיד הגדול ביותר הוא לא אחר מראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלא דמיין תסריט בו הוא נותן יותר ממיליארד שקל על פני חומש. תוספת תקציבית של 4 מיליארד שקל לנכים אינה תואמת את עמדתו האידיאולוגית של נתניהו. ראש הממשלה סבור ובטוח כי 4 מיליארד שקל לקצבאות נכות הם סכום מופרז. הוא אמנם הסכים שקצבאות הנכים יגדלו משמעותית, ואף הצהיר על כך בכמה הזדמנויות, אך לא בסכומים שזליכה - פעם שותפו לדרך והיום ארכי-אויב - הציע וכחלון הסכים להם. נתניהו, חשב על סכום הקרוב ל-1.5-2 מיליארד שקל. ראש הממשלה סבור כי כאשר מגדילים קצבאות, לא משנה אילו, מגדילים במקביל את התמריץ לדרוש אותן, ואז נפתח פתח לרמאויות. "אם אתה מכוון ל-4 מיליארד, אתה עלול לגמור ב-6 מיליארד תוספת" הסביר גורם בכיר בסביבתו.

  

נתניהו ייתן את הסכום - אך הוא לא מזוהה עם "המתנה" ולא יקבל קרדיט עליה. זאת ועוד, מי שיקבל את הקרדיט הוא, בראש ובראשונה, אויבו המר זליכה, האיש שלא מפחד לקרוא לו "מושחת" ו"אכזר" בפומבי. נתניהו, הפוליטיקאי המשופשף והבלתי מנוצח, יגיש לזליכה 4.2 מיליארד שקל על מגש של כסף.

 

סיפור הנכים הוא סיפורו של נתניהו: הוא לא הוביל - הוא הובל. ראש הממשלה ניסה ברגע האחרון לתקן בדיעבד, ולבסוף השיג תוצאה בלתי רצויה מבחינתו שלא תניב לו פירות פוליטיים . מדובר בהוכחה נוספת לכך שנתניהו אינו עוסק במשק ובאזרחים - אלא בחקירות ובהישרדות. האיש שהציל את כלכלת ישראל ב-2003, וחרוט בזיכרון אזרחי ישראל כשר האוצר הטוב בהיסטוריה - הדיר רגליו מהמדיניות המאקרו-כלכלית ומעדיף להגיע לטקס חתימת הסכמי גג בעכו ובאשקלון לצורך תמונה מחמיאה בעיתון.

 

נתניהו וכחלון נתניהו וכחלון צילום: עמית שעל

 

כחלון - מה יהיה עם "נטו משפחה"?

 

שר האוצר היה צריך להיות המנצח הגדול של הערב הזה. כחלון קבע כי נגמרו הימים שבהם נכים מקבלים תוספת של 100 מיליון שקל עלובים, הוא הקים את ועדת זליכה, הוא הקצה 4 מיליארד שקל - הוא והוא והוא. עד אתמול, כחלון היה צריך להופיע בפרק המנצחים. אלא שכאשר מנתחים לעומק את פרשת הנכים מבינים כי היא חושפת את החולשות של כחלון.

 

כפי שטוענים מבקריו, כחלון הוא לא שר האוצר - הוא "שר הוצאה". הוא יודע לחלק כסף, אבל לא יודע "להגדיל את העוגה" או לבצע רפורמות מבניות. לדוגמה, מתווה הנכים היה נראה אחרת לגמרי אם כחלון היה מתנה את ההסכם בביצוע שינוי רדיקאלי במבחני כושר ההשתכרות בביטוח הלאומי (האחראים לכך ש-80% מבעלי נכות של 100% מועסקים במשרות מלאות), או בביטול הפטור הגורף מתשלום מס הכנסה הלא צודק לנכים שמרוויחים יותר מ-60 אלף לחודש ועולה לקופת המדינה 1.2 מיליארד שקל. אלא שלדרישות בתחום הכלכלי יש מחיר פוליטי - וכחלון לא מוכן לשלם אותו. זו ההבדל בין מנהיגות לבין פופוליזם.

 

נכים חוסמים את כביש 4 נכים חוסמים את כביש 4 צילום: הנכים הופכים לפנתרים

 

הסכם הנכים מסכן את כחלון והתוכניות שלו, בראשן "נטו משפחה". שלא לדבר על קיצור חופשת הלימודים שהבטיח לנפתלי בנט, התוספת לביטחון שדורש אביגדור ליברמן, וביטוח סיעודי ממלכתי שתובע יעקב ליצמן.

 

לשר האוצר יש רק 3.5 מיליארד שקל לחלק במסגרת תקציב 2018 - כל השאר כבר חולק.

 

נראה כי כחלון ייאלץ לבטל את כל הפגישות אחרי יום כיפור: כולם יעלו אליו לרגל. אם יש כסף לנכים, חייב להיות כסף לחולים, לעניים, לזוגות הצעירים, לתעשיינים, לעולים החדשים, לישיבות. לכולם ו"לכולנו". כבר ברור כי כחלון ייאלץ לוותר על משהו: השאלה היא על מה. אם כחלון חושב שהוא יוכל לגלגל את זה לנתניהו - כפי שעשה עם דרישות המשטרה לקבל רטרואקטיבית 8 מיליארד שקל בגין מרכיבי פנסיות עבר - הוא טועה טעות מרה. נתניהו לא רק שלא יציל את שר האוצר - הוא ישמח לראות אותו מזיע.

 

אגף התקציבים באוצר

 

מבחינת אגף התקציבים, מדובר בהסכם מכונן. זו אולי הפעם הראשונה שבה מחולק סכום ענק שלא לשימושים ביטחוניים - והפקידות המקצועית באגף מודרת מהדיון, וכמעט נמחקת. התהליך נוהל על ידי פוליטיקאים ויו''ר ההסתדרות (כישלון נוסף של שר האוצר). כבר עתה מסבירים באגף כי אין כל יכולת לעמוד בהתחייבויות שכרוכות בסיכום. האגף בשפל ופועל ללא ראש (יואל נווה עושה עבודה מצוינת אך הוא "זמני" - כישלון נוסף של שר האוצר). אגף תקציבים חלש ופקידות מקצועית מוחלשת הם מתכון בטוח לאסון תקציבי. אסור לשכוח - משהו יצטרך לשלם את 4.2 מיליארד השקלים.

 

הנכים החלשים

 

כולנו ראינו את הנכים מפגינים ונאבקים על זכויותיהם בכבישי ישראל. אנחנו פחות מכירים את אלו שלא תמיד מסוגלים להפגין. אלה שלעתים מבחינתם גם פתיחת חשבון בנק או יציאה לעבודה הן משימות קשות מנשוא. קבוצת נפגעי הנפש שבין הנכים מתמודדת עם אתגרים שחלקם מורכבים אף יותר משל נכים פיזיים. זו הקבוצה המקופחת והענייה בקרב אוכלוסיית הנכים. מבחני כושר העבודה הארכאיים, המותאמים לנכים הפיזיים, מפלים אותם לא פעם לרעה ולא מכירים בהיקף נכותם האמיתית - בשעה שהטיפול בחלקם דורש דווקא תקציב גבוה במיוחד. רק לסבר את האוזן: מימון נכה נפשי במוסד סגור עולה למדינה כ-17 אלף שקל לחודש, ובפריפריה גם 19 אלף שקל. כפי שנראה כעת, הממשלה הנוכחית, ואלו שיבואו אחריה, לא יוכלו לעמוד בהסכם הנכים במלואו. הקיצוץ הראשון שיגיע עלול לפגוע בנכים החלשים ובנפגעי הנפש, חברי הקבוצה השקטה שלא בהכרח פגשנו בה בהפגנות האחרונות.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x