$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

אורי יוגב למקורות: יש למכור את מתקן ההתפלה באשדוד במכרז

על רקע המגעים הישירים בין מקורות ייזום לחברות שבנו את המתקן – מנרב וסדיט – קובע מנהל רשות החברות כי המכירה צריכה להתנהל בהליך תחרותי

ליאור גוטמן 17:0328.09.17

רשות החברות הממשלתיות מצפה שמקורות תעמיד את מתקן ההתפלה הכושל שלה באשדוד למכירה בהליך תחרותי, ולא תמכור אותו לחברות שהקימו אותו – מנרב הישראלי וסדיט הספרדית. במכתב ששלח מנהל רשות החברות הממשלתיות היוצא, אורי יוגב, למנכ"ל מקורות מרדכי מרדכי ואשר הגיע לידי "כלכליסט", קובע יוגב כי לרשות נודע שעל אף הצהרותיה, מקורות לא קידמה הליך תחרותי.

 

 

 

המתקן באשדוד הוא מתקן ההתפלה היחיד שהקימה בישראל חברת מקורות ייזום, חברה בת של מקורות המשמשת כזרוע הפרויקטים שלה. המתקן המספק 15% מנפח המים המותפלים בישראל, סובל מתקלות שגרמו לכך שתפוקתו עומדת על 85% בלבד מהיעד שנקבע לו. כתוצאה מכך, הכנסותיו אינו מכסות את הוצאותיו ובאפריל הוא קרס פיננסית כשהתברר שמקורות ייזום אינה מסוגלת לעמוד בחוב שנטלה להקמתו, כ-1.2 מיליארד שקל.

 

 

מתקן ההתפלה של מקורות ייזום באשדוד מתקן ההתפלה של מקורות ייזום באשדוד צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

 

מקורות ייזום והחברות שבנו את המתקן אף נמצאות בעימות משפטי על רקע איחור של שנתיים בהקמת המתקן, ובמקביל מתנהלת בוררות סביב קנס שהמדינה דורשת ממקורות. עם זאת, למנרב וסדיט זכות לרכוש את המתקן וב"כלכליסט" פורסם כי הן הציעו 100 מיליון שקל לרכישת המתקן. חברות ומשקיעים אחרים, ובהם ורידיס, האצ'יסון ווטרס, שיכון ובינוי, קרן נוי, דורשים לפתוח את המכירה למכרז.

 

כעת מתייצב יוגב לצד התומכים במכרז. הוא מדגיש כי המכירה זקוקה לאישור הממשלה וכותב כי "עמדת הרשות היא להעדיף הליך תחרותי, שוויוני ופומבי כמקובל במקרים של מכירת נכסים בידי המדינה או חברות ממשלתיות". אם מקורות תעדיף לוותר על ההליך התחרותי, עליה "להציג עמדה משפטית מנומקת המבהירה מדוע הדבר אפשרי – וזאת כתנאי מוקדם לקבל אישור הממשלה".

 

יוגב מציין כי מנכ"ל מקורות מרדכי מסר לו בעבר שהחברה מקדמת ערוץ מכירה תחרותי למקרה שהמו"מ מול קבלן הביצוע ייכשל. אולם יוגב קובע כי דבר לא מתקדם בנושא זה. "מנכ"ל מקורות ייזום מסר לנו לאחרונה כי הכנת חדרי מידע וגיבוש מסמכי ההליך הואטו, ולמעשה הנושא לא קודם בחודשים האחרונים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x