שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

פרשנות

הממשלה מחבלת בשילוב הגברים החרדים בעבודה

העלייה בתעסוקת גברים חרדים נבלמה, ונתוני הכלכלן הראשי באוצר מוכיחים את האמת העצובה

שחר אילן 20:0725.09.17
אחד הטיעונים הבולטים בשיח הציבורי על שילוב חרדים בעבודה היה שמדובר בתהליכי עומק בחברה החרדית שלא ניתן לבלום אותם. באים נתוני הכלכלן הראשי באוצר ומוכיחים את האמת העצובה: מדובר בתהליכי עומק בחברה החרדית, שאם המדינה משקיעה מספיק כסף, היא כן מצליחה לבלום אותם.

 

 

 

התמונה ברורה: בקדנציה הקודמת שבה ממשלת נתניהו -לפיד קיצצה באופן דרסטי את התקציבים לאברכים מספר הגברים החרדים העובדים עלה באופן משמעותי. ועבר את ה-50%. בקדנציה הנוכחית העלייה הזאת נבלמה. זאת, לאחר שבעקבות ההסכמים הקואליציוניים תקציבי הישיבות הגיעו לשיא כל הזמנים, הוקמה לתחייה קצבת הבטחת הכנסה לאברכים וחודשו עוד הטבות. במרץ האחרון חשף "כלכליסט" את הנתון המשלים: מספר האברכים שמממנת המדינה הגיע לשיא של כל הזמנים – 75 אלף.

 

 

 צילום: אוהד צויגנברג

 

השימוש שעושים אנשי המקצוע במילה "נבלמה" הוא רק מטעמי זהירות. בפועל נרשמה על פי הכלכלן הראשי ירידה קלה מ-54% ל-51%. זאת בעוד ששיעור התעסוקה של גברים יהודים לא חרדים עומד על 88%. הירידה הזו הפכה לעוד פחות ריאלית את האפשרות של עמידה ביעד הממשלתי לשנת 2020 - 63% אחוזי תעסוקה של גברים חרדים. בקצב הנוכחי היעד יושג רק ב-2030. או שהוא לא יושג בכלל.

 

נכון, בציבור החרדי הולך ונוצר מעמד ביניים שלו יש שאיפה לרמת חיים סבירה. אבל כדי לעזוב את הלימודים בכולל (ישיבה לגברים נשואים) חרדים רבים צריכים להיות במצב שבו יוכלו להסביר שאין להם ברירה - אם להסביר לסביבה, ואם לעצמם. בקדנציה הקודמת הייתה תופעה של סגירת כוללים או צמצום מספר האברכים, כך שצעירים חרדים נדחקו לצאת לעבודה. החזרת ההטבות שבה ויצרה את המצב שבו המדינה בעצם מעודדת אברכים ללמוד בישיבה, לחיות בדוחק רב ולא לעבוד.

 

מהי האחריות של נתניהו?

 

את האבסורד מגדילה העובדה שזרועות אחרות של המדינה משקיעות סכומי עתק כדי להוציא גברים חרדים לעבודה. כך הצבא שמשלם תשלומי משפחה בגובה של שכר מינימום לחיילים חרדים בין היתר כדי שישתלבו בשוק העבודה. כך משרד החינוך משקיע סכומים גבוהים בשילוב גברים חרדים באקדמיה. כך משרד הכלכלה מסבסד למעסיקים משכורות של עובדים חרדים.

 

עוד נתון מדאיג שנחשף בסקירה הוא ששיעור התעסוקה של גברים חרדים נמוך במיוחד בגילאי 25-34 ועומד על 40% פלוס בלבד. כלומר, היציאה של גברים חרדים לעבודה נעשית בגיל מאוחר יחסית מה שפוגע מאוד ביכולת שלהם להשתלב במקצועות עתירי ידע. השכר הממוצע לגבר חרדי הוא כשני שליש מהשכר הממוצע לגבר יהודי לא חרדי. דחיית היציאה של גברים חרדים לעבודה רק תחמיר מצב זה.

 

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אחראי במידה רבה לתחילת התהליך של שילוב חרדים בעבודה כשקיצץ בקשיחות רבה את קצבאות הילדים ב-2003. הדבר מעיד שנתניהו מבין עד כמה חיוני שילוב גברים חרדים במשק הישראלי. זה לא מפריע לממשלה הנוכחית בראשותו לחבל בתהליך הכל כך חשוב הזה. קשה שלא להגיע למסקנה שבסדר העדיפות הלאומי הנוכחי הישרדות הממשלה עומדת לפני הישרדות המשק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x