$
בארץ

לאחר התקלה בתמר: עדיפות לבתי הזיקוק בחיפה ובאשדוד בהקצאת דלקים

עקב התקלה בתמר הורה שר האנרגיה על חלוקת הגז מאוניית הגיבוי של חברת החשמל. לדברי שטייניץ, "התקלה אמורה להיות מתוקנת במהלך השבוע הקרוב"; חברת החשמל הכריזה על מצב חירום

ליאור גוטמן 12:1424.09.17

שר האנרגיה יובל שטייניץ עדכן הלילה (א') את צו הקצאת הדלקים למשק, זאת לאחר שהתברר כי תיקון התקלה באסדת תמר יימשך מעבר להערכות הראשוניות. החלוקה המעודכנת (אחוזים בשעת שיא) מאפשרת העברת 86.7% ממעט הגז הנוזלי שנותר במלאים (גז נוזלי מאוניית הגיבוי של חברת החשמל) ליצרני חשמל, 11% לתעשייה כבדה וכ-2.3% מהגז הטבעי הנוזלי לצרכני חלוקה למפעלים. במקביל הכריזה חברת החשמל על מצב חירום.

 

 

 

ביום חמישי האחרון אירעה באסדת הפקת הגז תקלה באחת הצנרות שממוקמות על אסדת ההפקה מרחק 25 ק"מ מחופי אשקלון, כך שכלל היצע הגז הטבעי לישראל נעצר. אמש עדכנו ממשרד האנרגיה שהתיקון יסתיים רק ביום רביעי הקרוב, מה שמחייב את שר האנרגיה לחלק את מלאי הגז שנותר. זאת לאחר שלפי העדכון הקודם הצפי היה לתיקון התקלה במהלך סוף השבוע האחרון.

 

עפ"י הצו, בתי הזיקוק הצפוני (בזן בחיפה) והדרומי (בזן באשדוד) זוכים לעדיפות, כאשר במקום השלישי ניצבים מפעלי כיל בים המלח. מפעלי התעשייה שזוכים לראשונה להקצאה חלקית של גז נוזלי כוללים את מפעלי הזכוכית של פיניציה, שניב תעשיות נייר, אורבונד וטמבורד (תעשיות גבס) וחוגלה קימברלי (הגיינה).

 

קידוח תמר (ארכיון) קידוח תמר (ארכיון) צילום: יח"צ

 

הצו החדש גם מעדכן את מועד סיום המשבר והוא כאמור יום רביעי הקרוב. לדברי שטייניץ "עדכון הצו נדרש עקב פתיחת שבוע עבודה וחזרת צרכנים רבים לשגרת העבודה, כך שצריכת האנרגיה במשק צפוייה לעלות. כמו כן נדרש המשק לשינוע כמויות גדולות יותר של סולר לצרכנים השונים. התקלה בתמר ממחישה פעם נוספת את החשיבות העצומה של פיתוח המאגרים הנוספים, לווייתן וכריש תנין. לפי הצפי הנוכחי, התקלה אמורה להיות מתוקנת במהלך השבוע הקרוב, אך ליתר ביטחון, הוריתי להיערך למחסור גם לתקופה ממושכת יותר. יש לנו אחריות עצומה, וזה מחייב את התגייסות כל הגורמים, בכדי למנוע פגיעה בכלל הצרכנים".

 

משרד הביטחון נרתם לסייע למשק: לבקשת שטייניץ עשרות מכליות דלקים של צה"ל ינועו עד רביעי בכבישי ישראל כדי לספק סולר לתחנות הכוח הפרטיות. אלו משתתפות בייצור החשמל במשק אולם הדלק החלופי שהיה להם לייצור חשמל (סולר) אוזל, מה שמחייב אספקה ישירה באמצעות מכליות דלקים.

 

חברת החשמל מצידה מדווחת על הפעלה מלאה של כלל היחידות הפחמיות שלה בחדרה ואשקלון, כאשר בהיעדר סולר החברה עברה אתמול בלילה לשימוש במזוט. "נכון לעכשיו אין צפי לשיבושים, אולם המצב מחייב משנה עירנות מאחר ותקלה משמעותית (בתחנות הכוח - ל"ג) נוספת עלולה ליצור שיבושים באספקת החשמל", מסר מנכ"ל החברה עופר בלוך.

 

חברת החשמל מצידה הכריזה כאמור על מצב חירום, לאחר שהמשק חזר לעבוד אחרי ארבעה ימי חופש והצריכה צפויה לעלות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x