$
בארץ

היסטוריה: אחרי יותר מ-30 שנה - מכל האמוניה במפרץ חיפה ריק

ריקון מכל האמוניה בוצע בעקבות הוראת ביהמ"ש העליון שקבע שיש לבצע זאת עד ל-18 בספטמבר - בטיעון של חשש לשלום הציבור והיעדר אסמכתאות הפעלה של המכל. כרגע נותר בו חנקן בלבד – אשר אינו נחשב חומר מסוכן

ליאור גוטמן 11:4619.09.17
אחרי יותר מ-30 שנה, מכל האמוניה במפרץ חיפה ריק מאמוניה נוזלית וגזית, כך הודיע הבוקר (ג') המשרד להגנת הסביבה. טכנית המכל נסגר אתמול בשעות הלילה והוא מועמד לפירוק.

 

ריקון מכל האמוניה בוצע לאחר הוראת ביהמ"ש העליון שקבע שיש לרוקן את המכל עד ל-18 בספטמבר בטיעון של חשש לשלום הציבור והיעדר אסמכתאות הפעלה שלו.

 

 

 

 

מכל האמוניה מכל האמוניה צילום: פיני חמו

 

 

לפי המשרד להגנ"ס, לפני מספר שבועות הושלם השלב הראשון והוא איוד האמוניה הנוזלית ומה שבוצע עד היום הוא איוד האמוניה הגזית. "כרגע במכל נותר חנקן בלבד – אשר אינו נחשב חומר מסוכן", מסכמים שם.

 

מעיריית חיפה נמסר שהיא "מברכת את השר להגנת הסביבה על הרגע ההיסטורי ומקווה כי תמצא הדרך הבטוחה להמשך פעילות המפעל הצפוני. סגירת המכל היא ההוכחה לכך שרק עבודה משותפת של כלל הגורמים, הממשלה, העירייה וארגוני הסביבה מניעה באמת תהליכים לטובת הציבור".

 

עמותת צלול שהשתתפה במאבק הסגירה ברכב אף היא על ההחלטה. "זהו יום חג עבור כל תושבי חיפה, עבור כל מי שהסביבה ובטחון הציבור חשובים וזריקת מרץ ומוטיבציה עבור כל המאבקים האזרחיים ציבוריים בארץ בכלל ובמפרץ חיפה בפרט", מסכמת מאיה יעקבס, מנכ"לית צלול.

 

למרות הברכות אף אחד עוד לא מצא פתרון ל-300 עד 400 עובדי חיפה כימיקלים צפון שצפויים לאבד אחרי החגים את מקום עבודתם. בהיעדר אמוניה המפעל הצפוני עתיד להסגר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x