שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ביהמ"ש בירדן לממשלה: לחשוף את ההסכם עם נובל

בהסכם שנחתם עם חברת החשמל הירדנית, יש התחייבות לספק גז במשך 15 שנה בעלות של 10 מיליארד דולר

דורון פסקין 08:1919.09.17

בית המשפט המנהלתי בעמאן, בירת ירדן ערך בתחילת השבוע את הישיבה הראשונה בערעור שהגיש החוקר המשפטי מואיד אלמג'אלי כנגד סירובו של משרד האנרגיה הירדני לספק לו עותק של ההסכם שנחתם בין חברת החשמל הירדנית, שהיא בבעלות מלאה של הממשלה ובין חברת נובל אנרג'י לאספקת גז ממאגר לווייתן.

 

אלמג'אלי מצא פירצה חוקתית וטען כי כל הסכם שאמור להכניס כסף לקופת המדינה אמור להיות חשוף לעיני הציבור ולכן לאחר שסורב על ידי משרד האנרגיה הגיש את עתירתו. בתום הדיון הראשון, הורה הרכב השופטים לנציג הממשלה הירדנית להמציא את ההסכם הנמצא ברשותו של משרד האנרגיה בדיון הבא (26 בספטמבר).

 

בהסכם שנחתם בשגרירות ארה"ב בממלכה לפני כשנה, יש התחייבות לספק לירדן גז טבעי למשך כ־15 שנה החל מ־2019, בהיקף של מיליארד מטר מעוקב בסכום של כ־10 מיליארד דולר. בכל שנה יסופקו 3 מיליארד מ“ק, עם אופציה להגדיל לפי דרישה ל־4 מיליארד מ”ק בכל שנה.

 

ההסכם נחתם לפני כשנה מול חברה־בת של החברה האמריקאית ולא מול שותפות לווייתן הישראלית כדי למנוע ביקורת ציבורית בירדן. זאת לאחר שבירדן יזמו הגופים המתנגדים לנורמליזיציה עם ישראל מחאה קולנית כנגד ההסכם.

 

גם הניסיון של הממשלה להציג את ההסכם שנחתם מול חברה אמריקאית ולא מול חברות מישראל לא עצר את המתנגדים להסכם שחיפשו דרכים לנגח את הממשלה על כך שמדובר בהסכם עם ישראל.

 

מה שיצר ספקות לגבי ההסכם בירדן היא ההחלטה שלא להתיר את פרסום סעיפיו בציבור.

 

הכותב הוא מנהל חברת קונקורד המזה"ת www.concordmena.com

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x