$
בארץ

תשעה מכל עשרה ניצולי שואה שפנו לייעוץ לא היו מודעים להטבות המגיעות להם

מנתונים שפרסם פרויקט "נקודות זכות" עולה גם ש-67% מניצולי השואה שפנו אליו גילו זכויות כספיות שמגיעות להם והם לא היו מודעים אליהן. סך כל הזכויות הכספיות שהתגלו עומד על 156 מיליון שקל - 54 אלף שקל בממוצע לכל פונה

שחר אילן 13:3518.09.17

תמונה של חוסר מודעות כוללת של ניצולי שואה לזכויותיהם התגלתה בנתונים שפרסם היום (ב') פרויקט "נקודת זכות".

 

קרוב לתשעה מכל עשרה ניצולי שואה (88%) שפנו לפרויקט "נקודות זכות" גילו הטבות שהם זכאים להן ולא היו מודעים אליהן. שניים מכל שלושה ניצולים (67%) גילו זכויות כספיות שמגיעות להם והם לא היו מודעים אליהן.

 

סך כל הזכויות הכספיות שהתגלו (בחישוב לפי תוחלת החיים) עומד על 156 מיליון שקל, שהם שווי ערך ל-54 אלף שקל בממוצע לכל פונה. הנתונים מתבססים על ייעוץ ל-4,300 ניצולים וביצעה אותם פירמת ראיית החשבון והייעוץ הכספי BDO.

 

סך כל הזכויות שהתגלו עומד על 156 מיליון שקל סך כל הזכויות שהתגלו עומד על 156 מיליון שקל צילום: שאטרסטוק

 

 

פרויקט "נקודות זכות" מופעל החל משנת 2014 על ידי עמותת "אביב לניצולי השואה" בשיתוף אשל-ג'וינט ישראל ורשויות מקומיות, ומטרתו להנגיש את הייעוץ לניצולי השואה בתחום מיצוי זכויות.

 

במסגרת הפרויקט מוצע לניצולי השואה וקרוביהם לקבל ייעוץ וליווי אישי, עד למיצוי ומימוש כלל הזכויות וההטבות המגיעות להם. זאת באמצעות הקמת מרכזי ייעוץ בערים השונות ברחבי הארץ – בשיתוף הרשות המקומית. במסגרת זו הוקמו 20 נקודות זכות ברשויות מקומיות, לצד נקודות על-אזוריות.

 

תקציב הפרויקט עמד על 3.4 מיליון שקל בסה"כ. הפרויקט צפוי להימשך במתכונת הנוכחית עד סוף שנת 2017. השאיפה היא להרחיב את הפרויקט ב-2018 ל-13 נקודות נוספות, אך לכך טרם נמצא מימון.

 

כאמור, 88% מבין ניצולי השואה אשר קיבלו סיוע ב"נקודות זכות" נמצאו זכאים להטבות נוספות בתחומים שונים, כאשר ל-67% מבין הפונים במסגרת זו הומלצו הטבות כספיות נוספות, והומלץ להם לפנות לקבל כ-9,100 הטבות (מתוכן 6,400 הטבות כספיות).

 

עד היום, 45% מניצולי השואה שלהם הומלץ על ההטבות הכספיות החלו כבר לקבל את ההטבות בפועל. סך כל ההטבות לשנת המיצוי הראשונה בלבד עמד על 33 מיליון שקל, כשחלקם מהטבות חד פעמיות וחלקם מהטבות קבועות.

 

מנכ״לית ״אביב לניצולי השואה״, עו״ד אביבה סילברמן, אמרה שמהנתונים מתברר ש״מרבית ניצולי השואה אינם מודעים כלל לזכויות וההטבות שיכולות לשפר משמעותית את מצבם ויכולות להוות עבורם את ההבדל בין עוני לבין חיים בכבוד ורווחה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x