$
בארץ

בישראל ביתנו ריהטו את הקשר עם הבוחר

לתקציב הקשר עם הבוחר מטרה חשובה וראויה. ההוצאות הופכות לבעיייתיות בעיקר כאשר הן בלתי סבירות ומופרזות ונראות כניצול לרעה של התקציב. תקציב הריהוט של בכירי ישראל ביתנו נראה דוגמה מובהקת לעניין זה ב־2016

שחר אילן 06:5918.09.17

לתקציב הקשר עם הבוחר מטרה חשובה וראויה. ההוצאות הופכות לבעיייתיות בעיקר כאשר הן בלתי סבירות ומופרזות ונראות כניצול לרעה של התקציב. תקציב הריהוט של בכירי ישראל ביתנו נראה דוגמה מובהקת לעניין זה ב־2016.

 

בכירי ישראל ביתנו היו הח"כים היחידים שהשקיעו סכומים גדולים בריהוט לשכותיהם (כנראה הלשכות שמחוץ לכנסת). זה היה בתקופה שהמפלגה עוד היתה באופוזיציה. יו"ר המפלגה אביגדור ליברמן (כיום שר הביטחון) הוציא 11,500 שקל וח"כ סופה לנדבר (כיום שרת העלייה והקליטה) הוציאה 13,600 שקל. לא נרשמו הוצאות דומות אצל חברי כנסת אחרים שמחזיקים לשכות פרטיות. לנדבר אגב היא הח"כית היחידה שהוציאה כספים על שירותי מזכירות – 13 אלף שקל.

 

סופה לנדבר סופה לנדבר צילום: גיא אסיאג

 

קשה לראות היום במכונת קפה הוצאה בעייתית ביחוד כשזה חוסך הוצאות על קפה במזנון. ובכל זאת נראה שזה פריט המותרות העיקרי שנותר לח"כים כאשר סמארטפון הפך שווה לכל נפש. 9 ח"כים רכשו מכונות קפה ב־2016, עוד שניים רכשו קפסולות למכונות קיימות. 6 מ־11 הח"כים שהשקיעו ב־2016 באספרסו הם ערבים (יותר מחצי). זאת בעוד הח"כים הערבים מהווים רק 11% מחברי הכנסת. את הסכום הגבוה ביותר השקיעו בקפה יו"ר בלד ג'מאל זחאלקה (2,000 שקל) וח"כ אחמד טיבי אף הוא מהרשימה המשותפת (1,850 שקל). בין הח"כים היהודים מוביל יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג (1,750 שקל).

 

ח"כ אראל מרגלית בולט עם הוצאה של 4,270 שקל על כרטיסי ביקור. לשם השוואה יו"ר סיעתו של מרגלית ח"כ מרב מיכאלי הוציאה באותה שנה 155 שקל על כרטיסי ביקור. עם זאת מרגלית הוא הח"כ השני מהסוף בהוצאותיו, 12,600 שקל בלבד.

 

המוביל בתחום רכישת הספרים הוא הח"כ החדש יהודה גליק עם 1,400 שקל. מלבדו רכש ספרים בסכומים משמעותי רק ח"כ ד"ר יוסף ג'בארין (650 שקל). בסך הכול הוציאו כל הח"כים על ספרים 4,200 שקל. המנויים היוקרתיים ביותר לעיתונים הם של ח"כ פרופ' עמנואל טרכטנברג (2,500 שקל עבור מנוי לאקונומיסט) ושל ח"כ דב חנין לניו יורק טיימס (300 שקל).

 

מלשכת שרת העלייה והקליטה סופה לנדבר מישראל ביתנו נמסר כי הריהוט נרכש בתקופה בה פעלה כח"כית, לצורך פתיחת לשכתה הפרלמנטרית באשדוד. זאת "כיוון ששכרה לשכה ריקה". הריהוט נרכש מחברה שיש לכנסת הסכם רכש עימה, ועם מינויה של לנדבר לשרה וסגירת הלשכה הועבר לכנסת.

 

מלשכת שר הביטחון אביגדור ליברמן מישראל ביתנו לא ניתן היה לקבל תגובה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x