$
בארץ

"חוקיותו של הליך מינוי משנים למנכ"לים כמינוי פוליטי - מוטלת בספק"

במכתב חריף ששיגר המכון הישראלי לדמוקרטיה ליועמ"ש מנדלבליט ולוועדת שירות המדינה שצפויה לאשר מחר את המהלך, נכתב כי אין לקיים את המהלך ללא נציב מכהן

אדריאן פילוט 14:1917.09.17

"חוקיותו של הליך מינוי משנים למנכ"לים כמינוי פוליטי מוטלת בספק שאין לקיימו ללא נציב מכהן" - כך נכתב במכתב חריף ששיגר יוחנן פלסנר, נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה לוועדת שירות המדינה שצפויה לאשר מחר את המהלך. המכתב כולל חוות דעת מטעם המכון הקוראת לעצור את התהליך. כמו כן, המכתב נשלח גם ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

 

"מפליא ומאכזב שדווקא בתקופה שבה צפים ועולים חשדות רבים לפגיעה בטוהר המידות בקרב בכירים במערכת הפוליטית ובסביבתם, מקודמות יוזמות המבקשות להחליש את השירות הציבורי ולפגוע באתוס המקצועי שלו. תוספת של עשרות מינויים פוליטים בתפקידים בכירים אינה הפתרון לקשיי המשילות. דרך המלך לחיזוק שירות המדינה עוברת בהמשך הטמעת הרפורמה בשירות המדינה כך שהגמישות הניהולית תתחזק לצד שיפור באיכות הדרג המקצועי והגנה על שומרי הסף", נכתב.

 

 

ממלא מקום נציב שירות המדינה אודי פראוור ממלא מקום נציב שירות המדינה אודי פראוור צילום: youtube

 

 

במכתב ששלחו היום (א') פרופ' מרדכי קרמניצר ונדיב מרדכי מהמכון לחברי ועדת השירות וליועץ המשפטי לממשלה, הם מסבירים כי עצם ההליך העמום, במסגרתו לא מפורסם נוסח לשינוי לעיון והתייחסות הציבור הוא פגום ולא מאפשר להעיר עליו וככל שמדובר בהליך מינוי שאינו כולל מכרז מדובר בהחלטה פסולה. העלאת הסוגייה לסדר היום של ועדת השירות נחשף בשבוע שעבר באתר "כלכליסט".

 

"גם אם מדובר בוועדת איתור בת שלושה חברים, כפי שהועלה באחת מההצעות, מדובר ב'מודל מכובס' למינוי פוליטי של משרת אמון. זאת בניגוד לסעיף 12 לחוק שירות המדינה. אם זו כוונת הוועדה, ההחלטה צריכה להתקבל בחקיקה ראשית בכנסת ולא בהחלטה של ועדת השירות או של ועדה ממשלתית", מסביר קרמניצר, שנחשב לאחד המשפטנים הבכירים במדינה. קרמניצר ומרדכי מוסיפים, כי דפוס קבלת ההחלטה בעת שאין נציב שירות מדינה קבוע, כשידוע שהנציב הקבוע הקודם התנגד לה, הוא מטריד ביותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x