• תפריט
בארץ

משרד הבריאות ממשיך לצפצף על חוק מוסר תשלומים

החוק שקבע כי התשלום לספקים יבוצע בתוך 45 יום נכנס לתוקף במרץ. משרד הבריאות קיבל ארכה של 3 חודשים כדי לגבש את הנוסח שיוחל לגביו, אך המועד חלף ודבר לא נעשה. כבל: "ייתכן שנצטרך לתקן את החוק"

עמרי מילמן 08:1414.09.17

חוק מוסר תשלומים לספקים נכנס לתוקפו בחודש מרץ והחריג את כל מערכת הבריאות. הסיכום היה כי בתוך שלושה חודשים מאישור החוק יידרשו החשב הכללי באוצר ומשרד הבריאות להציג בפני ועדת הכלכלה פתרון כלשהו. שלושת החודשים הסתיימו ביוני האחרון אלא שעד כה משרד הבריאות והאוצר לא קידמו כלל את הנושא.

 

 

 

החוק שנכנס לתוקף במרץ הסדיר את התשלום שמקבלים ספקים מרשויות המדינה, משרדים ממשלתיים, רשויות מקומיות וגופים ציבוריים אחרים כמו אוניברסיטאות או מפעל הפיס. החוק קבע כי התשלום לספקים יבוצע עד 45 יום לאחר המצאת החשבון עם החרגות נקודתיות בתחום הבנייה, עבור תשלומים שעוברים מהמדינה לרשויות המקומיות ועבור עסקאות גדולות של מערכת הביטחון.

 

עו"ד רועי כהן, נשיא להב עו"ד רועי כהן, נשיא להב צילום: ליאת מנדל

 

 

הוצאות מוסדות הבריאות מהוות 31% מכלל ההוצאות הממשלתיות על קניית סחורות ושירותים. במשרד הבריאות ובאגף החשב הכללי באוצר העלו במהלך הדיונים על החוק חשש כי אם מערכת הבריאות, שהיקף התשלומים לספקים שלה עומד על יותר מ־20 מיליארד שקל בשנה, תיכנס למסגרת החוק, הרי שדרישה למוסר תשלומים שיבטיח תשלום בזמן לספקים יביא אותה לקריסה.

 

לפי ההערכות, קופות החולים ובתי החולים עובדים מול כ־1,500 ספקיות הפעילות כיום בתחום הפארמה, הציוד רפואי והדנטאלי בישראל. חברות שרובן קטנות ובינוניות וחוות קשיים דומים לעסקים מתחומים אחרים שנכללו בחוק, מול המערכת הציבורית. בוועדה עלו מקרים שבהם התשלום בפועל היה שוטף+150 (כלומר מתום החודש שבו ניתן השירות עוד 150 יום עד ששולם הכסף). בינתיים המצב נותר עדיין עגום.

 

נשיא להב, רועי כהן, פנה בנושא ליו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל בבקשה כי יוודא שמערכת הבריאות אכן עומדת במחויבותה לאור "ההשפעה המכרעת על עצמאים ועסקים קטנים רבים". ח"כ כבל אמר ל"כלכליסט" כי "לצערי, לא היה לי ספק שלא אקבל תשובות בזמן והמשרד לא יעמוד בהתחייבות שנתן לוועדה. אנחנו נוציא בימים הקרובים תזכורת בעניין לשר הבריאות ולמנכ"ל המשרד כאשר גם החשכ"ל שאף הוא תמך בבקשה הזו יצטרך לתת את התייחסותו. אנחנו מתכוונים לממש את ההתחייבות". כבל הוסיף כי "אם לא תהיה ברירה, נצטרך לתקן את החוק". ממשרד הבריאות נמסר ש"העניין עדיין נמצא בעבודת מטה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x