$
בארץ

גלאון לראשי המוסדיים: הצעת אלשטיין בעסקת דסק"ש מסכנת את הפנסיות של הציבור

חברת הכנסת פנתה לראשי הגופים המוסדיים בבקשה כי יביעו התנגדות נחרצת למהלכיו של בעל השליטה באי.די.בי שמהווים, לטענתה, התחמקות מרוח חוק הריכוזיות: "כמי שמחזיקים בידיהם את חסכונות הציבור החוסך לפנסיה, עליכם לנהוג באחריות המתחייבת"

שחר אילן 14:0512.09.17

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, פנתה הבוקר לראשי הגופים המוסדיים בדרישה שיפעלו לסיכול עסקת דסק"ש בכל האמצעים העומדים לרשותם כולל משפטיים. גלאון מבססת את פנייתה על הטענה שהעסקה מסכנת את כספי הפנסיות המושקעים באגרות החוב של אי.די.בי. פניית גלאון נובעת מהודעת משרד המשפטים והרשות לניירות ערך שלא יפעלו לסכל את העסקה, לפחות לא לפני ביצועה בפועל.

 

חוק הריכוזיות שנחקק ב-2013 קובע כי מספר השכבות בפירמידות של חברות, שהמניות או איגרות החוב של החברות שלהן נסחרות בבורסה בישראל, יצומצם עד דצמבר 2017 לשלוש לכל היותר. אלא שבשבועות האחרונים נחשף כי קבוצת אי.די.בי אשר בשליטת אדוארדו אלשטיין מצאה פרצה בחוק המאפשרת לה לעקוף אותו.

בכוונתה של קבוצת אי.די.בי לבצע עסקה במסגרתה היא תמכור את החברה הבת דסק"ש לחברה אחות ייעודית שבבעלות אלשטיין. אלשטיין מתכוון לממן את העסקה באמצעות נטילת הלוואת מוכר מאי.די.בי. כך בעצם יחלק אלשטיין את אי.די.בי לשתי פירמידות מקבילות של שלוש קומות. החשש הוא שבעקבות אלשטיין ילכו בעלי פירמידות נוספים, מה שירוקן מתוכן את חוק הריכוזיות.

 

 

ח"כ זהבה גלאון. הצעתו של אלשטיין לא עולה בקנה אחד עם רוח חוק הריכוזיות ח"כ זהבה גלאון. הצעתו של אלשטיין לא עולה בקנה אחד עם רוח חוק הריכוזיות צילום: חיים צח

 

גלאון מתבססת על הביקורת שהשמיעה אתמול על העסקה עו"ד רוני טלמור מהמחלקה הכלכלית פיסקלית במשרד היועץ המשפטי לממשלה בדיון בוועדת הכספים של הכנסת. טלמור אמרה, כי "העסקה המוצעת על ידי אי.די.בי לקיפול שכבות – לא עולה בקנה אחד עם רוח חוק הריכוזיות. לא ראינו תכלית אחרת של העסקה המוצעת, אלא התחמקות מתכלית חוק הריכוזיות".

 

לדברי גלאון "העסקה פוגעת במישרין בטובת החברה, אינה מבטיחה את המשך פירעונות החוב בעתיד, ובכך היא משנה את מצב מחזיקי האג"ח לרעה". היא כותבת לראשי הגופים המוסדיים כי, "כאשר רכשתם את אגרות החוב שהנפיקה אי.די.בי מכספי חסכונות הפנסיה של הציבור, הרי שלא עלה על דעתכם שהכספים ישמשו למימון התחבולות של אלשטיין שמטרתן להתחמק מחוק הריכוזיות".

 

לדבריה, "כמי שמחזיקים בידיהם את חסכונות הציבור החוסך לפנסיה, עליכם לנהוג באחריות המתחייבת ולמנוע את הפגיעה בכספי הציבור המנוהלים על ידיכם – חובתכם להביע התנגדות נחרצת לעסקת אי.די.בי, ולפעול בכל האמצעים העומדים לרשותכם על מנת למנוע אותה, לרבות המשפטיים, על מנת למנוע את העסקה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x