$
בארץ

גפני: אם לא יימצא פתרון למשבר האמוניה, אזום חוק להפקעת סמכויות מהעירייה

ברקע, הוויכוח הלא פתור שניטש בין המשרד להגנת הסביבה לעיריית חיפה על אופן הזרמת האמוניה מהים, והאיום של הנהלת חיפה כימיקלים לפטר את עובדי המפעל

שחר אילן 14:4111.09.17

יו"ר ועדת הכספים של הכנסת ח"כ משה גפני (יהדות התורה) יוזם הצעת חוק שתאפשר למדינה להכריע בוויכוחים בין משרדי הממשלה לעיריות בנושא רישוי עסקים דוגמת הוויכוח על רישיון העסק של חיפה כימיקלים. על פי הצעת החוק ימונה פקיד ממשלה שתפקידו יהיה להכריע בוויכוחים על רישוי עסקים במקרים שבהם יש אינטרס כלכלי לאומי. אם לא תושג הסכמה בין הממונה לצדדים, הממשלה תהיה רשאית להפקיע את הסמכות מהרשות העסק ולהעניק רישיון עסק במקומה.

 

 

 

הפתרון למשבר האמוניה מתעכב בגלל הוויכוח בין המשרד להגנת הסביבה לעיריית חיפה וכתוצאה מכך מאיימת הנהלת חיפה כימיקלים לפטר את העובדים במפעל הצפוני. המשרד להגנת הסביבה קבע שהפתרון הבטוח ביותר לאספקת אמוניה הוא יבוא באונייה קטנה והזרמת האמוניה באמצעות צינור למפעל הצפוני. עיריית חיפה מתנגדת לפתרון האונייה הקטנה ודורשת לייבא אמוניה באמצעות מכלים הנקראים איזוטנקים.

 

ועדת הכספים קיימה היום (ב') ישיבה בנושא כוונת הנהלת חיפה כימיקלים לפטר את עובדי המפעל הצפוני. "לא יכול להיות שעובדים הולכים הביתה במפעל מרוויח", אמר גפני. "המצב בלתי מתקבל על הדעת מבחינת תמונת השלטון. פרנסתם של מאות עובדים תלויה בזה. אני משוכנע שאם עיריית חיפה הייתה יודעת שיש שוט שיונף מעליה, היא הייתה מגיעה להחלטה. הפערים בין הצדדים מאוד קטנים". לדבריו, "יש לי חשד למה זה קורה. בחיפה הבחירות מתנהלות כבר היום".

 

 

מכל האמוניה במפרץ חיפה מכל האמוניה במפרץ חיפה צילום: אלעד גרשגורן

 

 

גפני הבהיר שיחתים את חברי ועדת הכספים על הצעת החוק במהלך הפגרה ויגיש אותה עם תחילת מושב החורף. עם זאת ציין ש"אם תפתרו את הנושא קודם, העצבים שלי יירדו", כלומר ההצעה היא בעצם סוג של הפעלת לחץ למציאת פתרון. ברקע הדברים הבוטים של גפני על עיריית חיפה עומד גם עימות חריף מאוד בין סניף סיעתו של גפני דגל התורה בחיפה בראשות חבר מועצת העירייה מיכיאל פר לראש העירייה יונה יהב.

 

סמנכ"לית המשרד להגנת הסביבה שולי נזר אמרה בדיון ש"חלופת האיזוטנקים פחות בטיחותית ויותר מסוכנת ליבוא אמוניה מחלופת האונייה הקטנה". נזר אמרה שהחלופה הבטיחותית ביותר כוללת אונייה קטנה והזרמה למפעל בצינור. מנכ"ל עיריית חיפה גדי מרגלית אמר ש"מבחינת עיריית חיפה החלופה המועדפת והבטיחותית ביותר היא האיזוטנקים. מבחינתנו מחר אפשר להפעיל את המפעל בצפון בתנאי שתגיע אונייה שעמוסה באיזוטנקים. מצאנו שהזרמה בצנרת זה מסוכן".

 

נציג חיפה כימיקלים עו"ד יורם ראב"ד אמר ש"המקום היחיד שמוכן למלא איזוטנקים באמוניה זה מצרים. אני לא רוצה לומר לכם מה אומרים גורמי ביטחון על הרעיון למלא איזוטנקים במצרים ואיך יבדקו כל איזוטנק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x