$
בארץ

בג"ץ הוציא "כרטיס אדום" לתקציב הדו-שנתי: שימוש לרעה בחוק היסוד

הרכב מורחב של שבעה שופטי ביהמ"ש העליון קבע כי הוראת השעה המאפשרת את אישורו של תקציב דו שנתי פעם אחר פעם הנה שימוש לרעה בחקיקת יסוד. עם זאת פסקו השופטים כי לא יבטלו את תקציב 2017-2018 מחשש להשפעה קשה

עמרי מילמן 14:2306.09.17

בג"ץ פסק היום כי תיקון חוק יסוד תקציב המדינה בהוראת שעה כך שיאושר תקציב דו שנתי (2017-2018) פעם אחר פעם "עולה לכדי שימוש לרעה בחקיקת היסוד".

 

אולם בג"ץ פסק כי התקציב לא יבוטל, בשל "השפעה הקשה שיכולה להיות לביטולו של תקציב המדינה במהלך שנת התקציב". למרות זאת הוציאו השופטים "התראת בטלות", שהיא מעין "כרטיס אדום", וקבעו כי אין עוד מקום לתקן את חוק היסוד ולכונן תקציב שאינו חד-שנתי על דרך הוראת שעה "וככל שכך ייעשה, עלול הוא להיות צפוי לביטול על פי התראה זו".

 

לטענת העותרים, המרכז האקדמי למשפט ולעסקים, אישור התקציב הדו שנתי מבטל את הצורך של הממשלה לאשר את התקציב לשנת 2018 בהליך חקיקה מלא, ורק במקרה קיצון נדרש להביאו לאישור בוועדת הכספים - שבלאו הכי כוללת רוב קואליציוני. כתוצאה מכך, ובניגוד לחוק יסוד משק המדינה, נמנעת מהאופוזיציה האפשרות להתנגד לכך, ובמידת הצורך להביא לפיזור הכנסת על רקע אי אישור התקציב.

 

 

מימין: כחלון ונתניהו מימין: כחלון ונתניהו צילום: אלכס קולומויסקי

 

בג"ץ דן בעתירה בהרכב מורחב של שבעה שופטי בית המשפט העליון - אליקים רובינשטיין, סלים ג'ובראן, אסתר חיות, חנן מלצר, יורם דנצינגר, ניל הנדל, ועוזי פוגלמן.

 

עוה״ד אפי מיכאלי, חגי קלעי ונדב דישון, שייצגו את המרכז האקדמי למשפט ולעסקים בר"ג, מסרו: "פסיקתו התקדימית של בית המשפט העליון מהווה ניצחון גדול וחשוב לדמוקרטיה הישראלית. זהו סימן דרך משמעותי להפרדת הרשויות במדינת ישראל ואנו סבורים כי בפסק דינו ממלא בית המשפט את תפקידו בדמוקרטיה הישראלית באופן מאוזן וראוי להערכה. החלשות של הכנסת אל מול התעצמות כוחה של הממשלה בענייני תקציב חייבו צעד משמעותי זה ואנו סבורים שהתראת הבטלות מהווה צעד מאוזן ונחוש בהגנה על הדמוקרטיה הישראלית".

 

ח"כ שפיר הגיבה על הכרעת בג"ץ בנושא התקציב הדו שנתי ואמרה:"התקציב הדו שנתי הוא רעה חולה שפוגעת כלכלית במדינה ובצרכי הציבור, ומיועדת אך ורק לטובת הישרדותה הפוליטית של הממשלה. בגצ קיבל היום החלטה חשובה מאוד והבהיר לכנסת שעליה לקחת את הכוח בחזרה לידיה ולא לשחק את המשחק המכור שהממשלה המושחתת הזו מנסה להפוך למציאות. כדאי מאד שחברי הקואליציה הבריונית יתחילו להפנים שישראל היא מדינה דמוקרטית, ושלכנסת יש תפקיד מרכזי ואחריות עצומה במניעת שחיתות ועצירתה, ובהבטחה שכספי המיסים של אזרחי ישראל ישרתו אותם ואותם בלבד"

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x