$
בארץ

נתג"ז חתמה מול נובל אנרג'י על הסכם הולכת גז ממאגר לוויתן לחברת החשמל הירדנית

כך עולה מדו"חות החברה הממשלתית שפורסמו היום. מדובר בחוזה שנחתם בשנה שעברה למשך 15 שנה בהיקף כספי שנאמד ב-10 מיליארד שקל

ליאור גוטמן 21:4905.09.17

חברת נתיבי גז (נתג"ז) הממשלתית מדווחת היום (ג') על התוצאות הכספיות שלה לרבעון השני של 2017. עיון בדו"ח מגלה שבמהלך חודש יוני 2017 חתמה החברה על הסכם הולכה עם חברת NBL (נובל אנרג'י, היא מפעילת הקידוח במאגר לוויתן) על הסכם להולכת גז טבעי עבור חברת החשמל הירדנית. מדובר בחוזה שנחתם בשנה שעברה למכירת גז מלוויתן בהיקף של כ-3 מיליארד מ"ק לשנה ולאורך 15 שנה, בהיקף כספי שנאמד אז בכ-10 מיליארד דולר.

 

מדוע נדרש הסכם להקמת מערכת הולכה בין נתג"ז, חברה ממשלתית, לבין נובל אנרג'י האמריקאית'? כפי שנחשף ב"כלכליסט" רשות הגז שבמשרד האנרגיה קבעה שעלות הקמת מערכת הולכת הגז היבשתית לירדן תתחלק בין השוק המקומי - כלומר מפעלים ותחנות כוח - לבין היזמים, כך שהאחרונים ישלמו רק 58% מעלות הקמת הצנרת, ואילו שאר המשתמשים ישלמו 42%. נתג"ז מדווחת בדו"חות שההסכם כולל "הקמת תחנת מדידה, תחנת הגפה באזור גזית, הרחבת תחנת ההגפה בדוברת וכן הכפלת מקטע תל קשיש - דוברת", במלי לתאר את עלות ההקמה. על פי ההערכות מדובר ב-100 עד 150 מיליון שקל.

 

הפחת עלה, הרווח נחתך בחצי

 

לגבי התוצאות הכספיות לרבעון, נתג"ז מדווחת על גידול בהכנסות שהסתכמו בתקופת הדיווח (תחילת אפריל - סוף יוני 2017) בכ-137.3 מיליון שקל, גידול של כ-3% ביחס לרבעון המקביל אשתקד, שמיוחס בין השאר לעליה בצריכת הגז שהחברה מובילה בצנרת שלה.

 

עוד עולה שהחברה רשמה גידול של כ-12.2% בהוצאות ההפעלה שלה, שהסתכמו בכ-73.9 מיליון שקל, כאשר כאן מקור הגידול הוא "להוצאות פחת בגין מקטעים ומתקנים אשר עדיין לא פעלו בתקופה המקבילה אשתקד (בעיקר סדום 2 ,שפד"ן, פלמחים, נשר נתב"ג, מזרחי וסדום ירדן).

 

נתונים אלו הובילו את החברה לרשום רווח תפעולי של כ-58.2 מיליון שקל, קיטון של כ-7.2% ביחס לרבעון המקביל ב-2016. על אלו נוספה עליה בהוצאות המימון מכ-37.1 מיליון שקל ברבעון השני של שנה שעברה לכ-46 מיליון שקל ברבעון המדווח, גידול שמיוחס בין השאר ל"הוצאות ריבית והפרשי הצמדה בגין יתרת אגרות החוב וההלוואה מתאגיד בנקאי"

 

השורה התחתונה: נתג"ז סיימה את הרבעון השני של 2017 ברווח נקי של כ-9.4 מיליון שקל , צניחה של כ-51% ביחס לרבעון המקביל אשתקד (שהסתכם ברווח נקי של כ-19.13 מיליון שקל).

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x