$
בארץ

כחלון יציג את עמדתו לוועדה לבחינת סמכויות הנהלת האוצר - עוד לפני ראש השנה

גורמים באוצר חוששים כי הוועדה תגדיל את סמכויות המנכ"ל שי באב"ד, שיזם את הקמתה, על חשבון ראשי האגפים שכיום כפופים ישירות לכחלון. ציפי סמט לא תכהן כחברה בוועדה

עמרי מילמן 20:5505.09.17

שר האוצר משה כחלון צפוי להציג בקרוב את עמדתו בנוגע לחלוקת הסמכויות בין בכירי האוצר. כחלון יביע את עמדתו, עוד לפני ראש השנה, בפני הוועדה לבחינת הסמכויות של הנהלת האוצר שבראשה עומד יוסי קוצ'יק, שכיהן בעבר כמנכ"ל משרד ראש הממשלה וכממונה על השכר באוצר.

 

הוועדה הוקמה בחודש יוני האחרון, בסמוך לסיום כהונתו של הממונה על התקציבים לשעבר אמיר לוי, כאשר החשש בקרב עובדי האוצר היא כי משמעותה תהיה הגברת סמכויות המנכ"ל שי באב"ד, שיזם את הקמת הוועדה, על חשבון ראשי האגפים שהיום כפופים ישירות לשר כאשר כל אחד מהם משמש למעשה על תקן מנכ"ל.

  

מנכ"ל האוצר שי באב"ד מנכ"ל האוצר שי באב"ד צילום: אוראל כהן

 

 

עד כה שמעו בוועדה עמדות של הגורמים השונים במשרד ומחוצה לו, וכעת ישמעו גם את עמדתו של כחלון. כחלון צפוי להציג את עמדתו בעוד כשבועיים, לאחר שישוב מפגישתו עם שר האוצר הסיני. כחלון הוא זה שצריך בסופו של דבר לאמץ או לגנוז את המלצות הוועדה.

 

עד כה כחלון, שנעתר לבקשתו של באב"ד להסדיר את יחסי העבודה בהנהלת המשרד והקים את הוועדה, סירב להתייחס בפומבי לעמדתו בנוגע לחלוקת הסמכויות במשרד.

 

הוועדה זכתה לביקורת חריפה לאור החששות הרבים לניגודי עניינים של חבריה, שחולשים על חברות וגופים רבים שהאוצר משפיע עליהם בימים אלו.

 

 למרות חששות אלו, היועץ המשפטי של המשרד, אסי מסינג, שמכהן גם כיועץ המשפטי של הוועדה סבר כי אין צורך שחברי הוועדה, יחתמו על הסכמי ניגודי עניינים המפרטים באיזה נושאים אסור להם לעסוק, אלא רק על התחייבות כללית להמנע מניגודי עניינים.

 

מי שמנע ניגוד עניינים היה דווקא המפקחת על הבנקים שדרשה מחברת הוועדה ציפי סמט, שכיהנה בעבר כממונה על שוק ההון, לבחור אם לכהן בוועדה או להתמודד על כהונה נוספת כדירקטורית בבנק לאומי. בסופו של דבר, כך נודע ל"כלכליסט" סמט לא תכהן כחברת הוועדה. יתר חברי הוועדה ביניהם קוצ'יק, אהרון פוגל, ירום אריאב, חיים שני ודרור שטרום, שמייצגים חברות שונות במשק, ימשיכו לכהן בוועדה ללא הסכם ניגוד עניינים מפורט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x