שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

רוב קווי האוטובוס החדשים במגזר הערבי אינם מורשים לפעול בשבת

כך עולה מתשובת המדינה לבג"ץ שהוגשה במסגרת עתירת מרצ והמרכז הרפורמי המבקשת להפעיל תחבורה צבורית ראויה ביישובי פריפריה שתושביהם אינם יהודים בשבת

שחר אילן 17:5105.09.17
רוב קווי האוטובוס החדשים במגזר הערבי אינם מקבלים אישור לפעול בשבת. בין השנים 2012 ל-2014 נפתחו 34 קווים חדשים במגזר הערבי אבל רק 13 מתוכם,שהם 38% קיבלו היתר לפעול בשבת. במסגרת תכנית החומש לפיתוח כלכלי של המגזר הערבי נפתחו 104 קווים חדשים במגזר הערבי בשנים 2016 ו-2017. רק 45 מהם, כלומר 43%, מיועדים לקבל אישור פעילות בשבת. כך עולה מתשובת המדינה לעתירה הדורשת להפעיל תחבורה ציבורית בשבת, שהגיש אתמול הממונה על ענייני הבג"צים בפרקליטות המדינה, עו"ד נחי בן אור. בן אור מסביר את ההימנעות ממתן היתר לפעילות קווים באוכלוסייה ששבת אינו יום המנוחה שלה בכך שמדובר בקווים למעונות סטודנטים או למרכזי עבודה שפועלים רק בימי חול.

 

תשובת המדינה הוגשה לקראת הדיון בעתירה שצפוי ביום שני הקרוב. העתירה הוגשה על ידי ח"כ תמר זנדברג, ממרצ המרכז הרפורמי לדת ומדינה, ישראל חופשית ועמותת חדו"ש. היא מבקשת לחייב את שר ה תחבורה ישראל כץ להפעיל את סמכותו ולהפעיל מערך תחבורה ציבורית בשבת.

 

העותרים טענו באמצעות עורכות הדין אורלי ארז לחובסקי ומירי נחמיאס, כי על שר התחבורה להפעיל תחבורה ציבורית בהיקף ראוי ליישובי ספר לבתי חולים ולישובים שתושביהם אינם יהודים. כן דרשו לערוך בדיקה מקיפה של הצרכים התחבורתיים של תושבי ישראל בימי המנוחה.

 

 

 צילום: רפי זוהר

 

המדינה טוענת בתשובתה כי אין לקבל את הפרשנות שהתקנות מאפשרות להפעיל מערך תחבורה ציבורית מקיף בשבת. לדבריה, הן מאפשרות הפעלת קוים כאשר הדבר נחוץ למשך מספר שעות אחרי צאת השבת או לקראת יציאתה וכן הפעלה חריגה של קוים באזורי ספר או לבתי חולים. בין היתר המדינה דוחה את הטענה שיש עליה חובה גורפת להפעיל קווים לבתי חולים. לדבריה, מערך הקווים לבתי החולים נוצר עבור העובדים, והיום בתי החולים מארגנים להם הסעות.

 

המדינה מבהירה בתשובתה כי משרד התחבורה אינו מתכוון לקיים בדיקה לגבי היקף הצורך בקווי תחבורה ציבורית בשבת. לטענתה, "ההחלטה להימנע מפעילות אקטיבית לאיתור הצרכים התחבורתיים ביום המנוחה ולהסתמך על מנגנון הגשת בקשות פרטניות מצויה במתחם הסבירות... העתירה אינה מגלה עילה להתערבות שיפוטית".

 

ח"כ זנדברג אמרה בתגובה ש"הפרשנות שניתנה לחלק מהסעיפים בחוק לא פחות מהזויה, ומהווה המשך ישיר לזלזול של השר כץ באלפי ישראליות וישראלים שעבורם תחבורה ציבורית בשבת היא צורך חיוני".

 

מהמרכז הרפורמי נמסר בתגובה ש"משרד התחבורה מודה שהוא ימשיך לכלוא בביתם בשבת את כל הציבורים המוחלשים בחברה – בעלי מוגבלויות, חולים, קשישים, חיילים, עולים חדשים, אימהות יחידניות שאין באפשרותם להחזיק רכב".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x