שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

משרד האנרגיה אישר את תוכניות הפיתוח של מאגרי הגז כריש ותנין

האישור הוא שלב משמעותי להפיכת אנרג'יאן היוונית, בעלת המאגרים, לשחקנית חדשה במשק כבר בשנת 2020. החברה צפוה להשקיע במאגרים כ-1.5 מיליארד דולר

ליאור גוטמן 17:5130.08.17

הממונה על הנפט שבמשרד האנרגיה אישר היום (ד') את תוכנית הפיתוח של מאגרי הגז כריש ותנין. האישור הוא שלב קריטי לקראת פיתוח רשמי והפיכת אנרג'יאן היוונית, בעלת המאגרים, לשחקנית חדשה במשק כבר בשנת 2020, שנה בדיוק אחרי שמאגר לווייתן יחל לעבוד ו-7 שנים אחרי שמאגר תמר המונופוליסטי החל להזרים גז למשק.

 

 

 

השלב הבא בתוכנית הפיתוח היא הפיכת מזכרי ההבנות שנחתמו עד עכשיו לחוזים מחייבים לרבות החוזה הענק עם החברה לשישראל וקאנון בהיקף של כ-5 מיליארד דולר. בדצמבר אמורה אנרג'יאן להכריז על החלטת השקעה רשמית (FID) במאגרים בהשקעה כוללת של כ-1.5 מיליארד דולר.

 

מתיוס ריגאס, מנכ"ל אנרג'יאן מתיוס ריגאס, מנכ"ל אנרג'יאן צילום: יריב כץ

 

 

תוכנית הפיתוח העיקרית של מאגר כריש כוללת קידוח של שלוש בארות, וטיפול מלא בגז באמצעות מתקן צף להפקה, אחסון ופריקה (FPSO) שיוקם מעל המאגר, כ-90 ק"מ מהחוף. רוב החוזים של אנרג'יאן נחתמו במחיר זול בכ-30% ממחיר הגז של חברת החשמל, מה שמשאיר את האחרונה עם חוזה הגז הכי יקר במשק וללא יכולת להוזיל את החשמל לציבור מעצם החיסכון של הפעלת תחנות הכוח בגז זול.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", אנרג'יאן מינתה את בנק ההשקעות מורגן סטנלי כיועצים הפיננסיים לפרויקט, עם מטרה להקים קונסורציום של משקיעים כבר בחודשים הקרובים. אנרג'יאן ישראל מחזיקה ב-100% מהמאגרים, שמכילים גז טבעי בכמות מוערכת של כ-55 עד 60 מיליארד מ"ק גז טבעי כמו גם עתודות פוטנציאליות של כ-41 מיליון חביות נפט.

 

"מדובר באבן דרך חשובה והישג עצום עבורנו, אנו מעריכים את הניהול הרציני והמהיר של תהליך האישור מצד משרד האנרגיה" , אמר יו"ר ומנכ"ל קבוצת אנרגי'אן, מתיוס ריגאס, והדגיש שעד היום חתמה החברה על הסכמים ומסמכי הבנות על מכירה של מעל 3 מיליארד מ"ק גז טבעי בשנה. "אישור התוכנית מהווה צעד חשוב נוסף בדרך ליצירת תחרות בשוק הגז הטבעי הישראלי, לטובת הצרכנים ולטובת כלכלת ישראל", סיכם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x