משפט

הנישום הוכיח שגר ברמאללה ולא בירושלים - השומות והקנס בוטלו

המחוזי ביטל שומות מס הכנסה וקנס עקב גידול הון לא מוסבר, לאחר שהעדיף את העדויות הרבות שהביא המערער להוכחה כי בשנים 2011-2009 התגורר ברמאללה, על פני הנתונים ודו"חות שהציג פקיד השומה שלפיהם שהה המערער בירושלים

עו"ד מאורי עמפלי 15:1531.08.17

לפני כשלוש שנים פקיד שומה בירושלים הטיל מס הכנסה גבוה וקנס גירעון על תושב בית חנינא, עקב גידול הון לא מוסבר של יותר מ-1.5 מיליון שקל בשנים 2011-2009. בערעור שהגיש הנישום על הודעת השומה הוא טען כי בשנים הללו התגורר ברמאללה, כך שלא היה תושב ישראל ולכן אינו חייב במס הכנסה למדינה.

 

מנגד טען פקיד השומה כי בהצהרותיו ביקש המערער זיכוי מס כתושב ישראל, וכי דו"חות הכניסה ויציאה מרמאללה לירושלים מעידים כי שהה כאן זמן ממושך, כך שיש לראות בו תושב המדינה לצורכי מס.

 

אולם המערער טען שהצהרותיו בטופס הטכני אינן גוברות על העובדה שמרכז חייו בתקופת השומה היה ברמאללה, כפי שהעידו אשתו, אביו, שכנו, השומר בבניין בו התגורר ובעל המכולת בשכונה.

 

פקיד השומה טען כי העדויות אינן אמינות וכי אף אחד מהעדים החיצוניים לא העיד שראה את המערער בתדירות יומיומית. למרות זאת, בפסק דין שניתן בשבוע שעבר, החליט השופט דורות דווקא להאמין לעדויות מטעם המערער, שהוכיחו לדעתו כי המערער גר ברמאללה.

 

בהקשר זה השופט ציין כי אמנם אינו סבור שטופס הצהרת ההון הוא טופס טכני בלבד, אולם החקירות הנגדיות שבוצעו מטעם פקיד השומה לעדים מטעם המערער שכנעו אותו ביתר שאת כי המערער התגורר ברמאללה.

 

 

 

 

מנגד, פקיד השומה לא הביא כל ראיה שמעידה על כך שהמערער שהה בישראל בתדירות כזו שניתן לראות בו כתושב לצורכי מס הכנסה, ואילו דו"ח הכניסות והיציאות של המערער מרמאללה לירושלים לא הציג נתונים מדויקים, כפי שנציג מס הכנסה הודה בעצמו.

 

מלבד זאת, נקבע כי עצם השהייה של המערער בישראל אינה מהווה ראיה חד משמעית לכך שהיה תושב המדינה לצורכי מס. הנסיבות הכלליות ותמונת החיים של המערער ומשפחתו הם אלה שקובעים, ועניין זה הוכרע בהתאם לעדויות שהוכיחו במידה מספקת כי בין השנים 2009-2011 המערער ומשפחתו התגוררו ברמאללה, שם הוא גם עבד וניהל חשבון בנק.

 

נציג מס הכנסה טען בדיון שהמערער נהג כמו רבים מתושבי מזרח ירושלים המנהלים את חייהם על הקו שבין רמאללה לירושלים, מה שמעיד על כך שלא ניתק את מרכז חייו מישראל, אולם השופט דורות סבר כי אמירות כלליות אלה אינן מהוות ראיות ממשיות המקעקעות את העדויות מטעם המערער.

 

לפיכך, קבע השופט כי המערער לא היה תושב ישראל בשנים הרלוונטיות ולכן אין לחייבו במס הכנסה. עם זאת, לאחר שהשופט דן בטענתו החלופית של המערער למקרה שיוגש ערעור, הוא דחה את מרב הסבריו להפרשי ההון הגבוהים.

 

מכל מקום, נכון לעכשיו השומות והקנס שהוטל על המערער בוטלו ופקיד השומה חויב בהוצאות משפט ושכ"ט עו"ד של 20 אלף שקל.

 

לפסק הדין

• ב"כ המערער: עו"ד מ' יונס

• ב"כ המשיב: עו"ד מ' סביון - פרקליטות מחוז ירושלים

 

* עו"ד ורו"ח מאורי עמפלי עוסק בתחום המסים

** הכותב לא ייצג בתיק.

 

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

 

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer

 

באדיבות אתר המשפט הישראלי "פסקדין" 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x