$
בארץ

משרד הפנים חושף: אין לנו מאגר מידע על ראשי רשויות לדורותיהם

בתשובה לבקשת חופש מידע הנוגעת לנהנים מהכשרת הפנסיות הבלתי חוקיות לבכירי רשויות מקומיות, טען מנהל האגף לניהול הון אנושי במשרד הפנים כי לא קיים מאגר מידע על בכירי הרשויות לשעבר

שחר אילן 08:2227.08.17

משרד הפנים אינו מחזיק במאגר מידע של נבחרי רשויות מקומיות לאורך השנים - כך סיפר מנהל האגף לניהול הון אנושי ברשויות המקומיות במשרד הפנים שמעון (מוני) מעתוק בתשובתו לעו"ד שגית בידרמן, אחת הפרקליטות בעתירות הפנסיות הרטרואקטיביות. מעתוק כתב את הדברים בתשובה לבקשת עו"ד בידרמן לקבל רשימה של כל הנבחרים שיכולים ליהנות מהכשרת הפנסיות הבלתי חוקיות לנבחרי רשויות מקומיות.

 

בינואר 2017, כפי שחשף "כלכליסט", הכשירה ועדת הפנים של הכנסת בראשות ח"כ דודי אמסלם מהליכוד את הפנסיות הבלתי חוקיות ששילם משרד הפנים לכמה נבחרי רשויות מקומיות לשעבר. ב־1999 החליט מנכ"ל משרד הפנים לשלם פנסיות למספר לא ידוע של נבחרי רשויות מקומיות בני פחות מ־40, שהודחו בבחירות לרשויות המקומיות בנובמבר 1998.

 

משרד הפנים טען שמקור ההחלטה בטעות שהתגלתה ב־2005. התשלום לא נפסק גם לאחר גילוי הטעות, והמשרד פנה במהלך השנים כמה פעמים לכנסת בניסיון להכשיר את התשלומים. פניות משרד הפנים נכשלו במהלך השנים, עד שהגיעו לוועדת הפנים הנוכחית, שהכשירה את הפנסיות. ההכשרה נעשתה לבקשת שר הפנים אריה דרעי מש"ס, שרוב הנהנים הידועים מההחלטה הם אנשי מפלגתו.

 

לאחר האישור בוועדת הפנים הגישה ח"כ יעל גרמן מיש עתיד, שכיהנה בעבר כראש עיריית הרצליה, עתירה לבג"ץ. כך עשתה גם עו"ד בידרמן, שהגישה את העתירה בשם אביה, עובד עיריית נתניה לשעבר יוסף שלום סלומון. במקביל, עו"ד בידרמן הגישה למשרד הפנים בקשת חופש מידע לקבלת פירוט כל הנהנים האפשריים מההחלטה. על בקשה זאת ענה מעתוק כי "אין למשרד הפנים מאגר מידע אישי בדבר ראשי הרשויות לדורותיהם".

 

עם זאת, מעתוק מנה בתשובתו שישה ראשי רשויות וסגנים לשעבר שעומדים בתנאים לקבלת הפנסיה התקציבית על פי החלטת ועדת הפנים. לפי תשובתו, מדובר בסגן שר הבינוי והשיכון ז'קי לוי מהליכוד, שכיהן כסגן ראש המועצה המקומית (היום עירייה) בית שאן; ח"כ אכרם חסון מכולנו, שכיהן כסגן ראש המועצה המקומית דלית אל־כרמל; ח"כ לשעבר אמנון כהן מש"ס, מי שהיה בעצמו יו"ר ועדת הפנים של הכנסת וכיהן כסגן ראש עיריית רמלה; סגן ראש עיריית ירושלים צבי כהן מש"ס, שכיהן כסגן ראש עיריית טבריה; סגן ראש עיריית אור יהודה עוזי אהרון מש"ס, שכיהן בתקופה הרלבנטית באותו תפקיד; ועדאל עמאר, שכיהן כראש המועצה המקומית ג'וליס.

 

עם זאת, הרשימה של מעתוק אינה מלאה. "כלכליסט" פרסם בעבר שם נוסף — סגן ראש עיריית יבנה רפאל (פאלי) כהן מש"ס, שכיהן בתקופה הרלבנטית באותו תפקיד. "תשובת משרד הפנים יוצרת מצב אבסורדי שבו צריך לפנות לכל רשות מקומית לבדוק אם יש בה זכאי לקבלת הקצבה", אמרה בידרמן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x