$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

לאומי רוכש 20% מפלזית לפי 550 מיליון שקל

קרן טנא מוכרת אחזקותיה לבנק, שצפוי לשלם כ־110 מיליון שקל, ולבעל השליטה קיבוץ גזית, שירכוש 3% נוספים ויעלה לאחזקה של 80%. העסקה נחתמה, אך מותנית בבדיקת נאותות שמבצע הבנק בימים אלה

גולן חזני 06:5722.08.17

קיבוץ גזית שבגליל התחתון ימצא עצמו בקרוב עם שותף חדש בחברת פלזית, אחת הגדולות בתעשייה הקיבוצית.

 

 

 

ל"כלכליסט" נודע כי בנק לאומי חתם בימים האחרונים על עסקה לרכישת 20% ממניות המפעל מידי קרן טנא. טנא מחזיקה 23% ממניות פלזית, ואת ה־3% הנותרים תמכור לקיבוץ עצמו, שיעלה לאחזקה של 80%. לאומי נתון למגבלת עסקים ריאליים ולכן לא יכול להחזיק ביותר מ־20% מהמפעל. העסקה מותנית בבדיקת נאותות שעורך הבנק במפעל בימים אלה.

 

 

 

אספת החברים של גזית אישרה את העסקה, ולדברי חבר הקיבוץ היא התקבלה בברכה בקרב הרוב לאור העובדה שמדובר בגוף פיננסי חזק שיוכל להשקיע מאות מיליוני שקלים ולסייע לחברה להתרחב.

 

שווי החברה בעסקה צפוי לעמוד על 550 - 600 מיליון שקל, כך שלאומי ישלם כ־110 מיליון שקל עבור המניות ויקבל גם זכות להוביל את החברה להנפקה עתידית. גזית ישלם עבור ה־3% הנוספים כ־17 - 18 מיליון שקל. ההון העצמי של החברה מוערך ב־350 מיליון שקל. השווי משקף מכפיל של 7 - 8 על ה־EBITDA (רווח תפעולי תזרימי), שעומדת כיום על כ־85 מיליון שקל. החברה רווחית והכנסותיה השנתיות עומדות כיום על כ־980 מיליון שקל וצומחות ב־5% - 10% בשנה.

 

פלזית נוסדה ב־1973 ומוכרת את מוצריה גם תחת המותג פוליגל. היא נמנית עם המובילות בעולם בפיתוח וייצור לוחות שקופים מפוליקרבונט, אקריל, פוליסטירן ועוד המשמשים בין היתר לשילוט, לקירות אקוסטיים, ללוחיות רישוי, למקלחונים ולחממות. לחברה 12 אתרי ייצור וחברות־בת בישראל, ברוסיה, בארה"ב, בבולגריה, בספרד ובצ'ילה, ומוצריה משווקים גם בסין, בהודו ובדרום קוריאה. 80% מההכנסות מגיעות מיצוא. פלרם הבורסאית מקיבוץ רמת יוחנן פועלת בארץ בתחום דומה ונחשבת גם היא לאחת המובילות בעולם.

 

קרן טנא המנוהלת בידי אריאל הלפרין רכשה את מניות פלזית ב־2008 באמצעות קרן טנא 2 ולפי שווי חברה של 300 מיליון שקל, כך שהתשואה על ההשקעה קרובה לפי 2. מדובר בתשואה בינונית בהתחשב בכך שמדובר בהשקעה לעשר שנים וביחס לאקזיטים מרשימים יותר של קרנות ישראליות, כולל טנא עצמה שרשמה תשואות גבוהות בהרבה בהשקעות במפעלים קיבוציים אחרים - אבן קיסר של שדות ים ונטפים של חצרים ומגל.

 

מנהל קרן טנא אריאל הלפרין. תשואה בינונית מנהל קרן טנא אריאל הלפרין. תשואה בינונית צילומים: אתר קרן טנא, אתר טלפייר

 

 

ההשקעה של טנא היתה בחברה קטנה שבהמשך מיזגה לתוכה חברות אחרות ובראשן פוליגל מקיבוץ רמת השופט. פלזית רכשה את השליטה (52%) במפעל לייצור לוחות פלסטיק לתעשיית הבנייה ב־2010 לפי שווי של 70 מיליון שקל ובהמשך רכשה את יתרת המניות - 23% מקיבוץ מגידו ו־25% מהקונצרן הגרמני באייר המייצר חומרי הדברה, כימיקלים, גומי ופלסטיק. פוליגל הביאה עמה מכירות של 270 מיליון שקל בשנה ו־240 עובדים, כך שפלזית מעסיקה היום בארץ כ־750 עובדים.

 

באפריל האחרון רכשה החברה המאוחדת את מפעל בנדע פלסט מקצרין שנקלע לקשיים והיה בסכנת סגירה תמורת 12.5 מיליון שקל ועוד 2 - 5 מיליון שקל מותנים בביצועים עתידיים. המפעל מייצר כלים חד פעמיים ואריזות פלסטיק, והיקף חובותיו מגיע ליותר מ־50 מיליון שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x