$
בארץ

הממשלה הגישה בקשה לדיון נוסף בבג"ץ בחוק מיסוי דירה שלישית

פרקליטות המדינה הגישה את הבקשה בשם משרד האוצר וציינה כי "ראוי שהסוגיה בכללותה תיבחן על ידי הרכב רחב ככל הניתן של בית המשפט" וזאת מכיוון שהמחלוקת המשפטית לא נסובה סביב מהותו של החוק אלא סביב "כללי המשחק" של הליך החקיקה

עמרי מילמן 12:0021.08.17

פרקליטות המדינה (בשם משרד האוצר) הגישה היום בקשה לבג"ץ לדיון נוסף על פסק הדין שביטל את חוק מס ריבוי דירות (מס דירה שלישית). בבקשה מפורט כי המדינה תטען כי "ראוי שהסוגיה בכללותה תיבחן על ידי הרכב רחב ככל הניתן של בית המשפט", זאת מאחר ו"ההלכה שנקבעה בפסק הדין יורדת לשורש המשפט החוקתי הישראלי בכל הנוגע להליכי החקיקה בכנסת, לרבות במישור היחסים בין הכנסת לבין הממשלה בתחום החקיקה, וכן במישור יחסי הרשות השופטת ושתי הרשויות הללו בתחום הליכי החקיקה".

 

בבקשה מדגישה המדינה כי היא מודעת לצורך בטיוב הליכי החקיקה שמתקיימים היום בכנסת ולכך שצריך לחתור להליכים שיתנהלו באופן ראוי , אולם מציינת כי מוקד המחלוקת המשפטית מצוי בשאלת המסגרת של אותם הליכים ודרך קביעת "כללי המשחק".

 

 

דיון בבג"ץ בחוק מיסוי דירה שלישית לפני שלושה חודשים דיון בבג"ץ בחוק מיסוי דירה שלישית לפני שלושה חודשים צילום: עמרי מילמן

 

 

לפני שבועיים ביטל בג"ץ את חוק מס ריבוי דירות לאור הפגם שנפל לשורשו של ההליך בליל אישור החוק בוועדת הכספים, אך אפשר לשר האוצר כחלון להשיב את החוק לוועדת הכספים.

 

יום לאחר מכן כבר הודיע כחלון כי סיכם עם יו"ר הקואליציה דוד ביתן ועם יו"ר ועדת הכספים משה גפני כי החוק יחזור לוועדה ויזכה לתמיכת הקואליציה. עם זאת במקביל ציינו מספר חברים בוועדה כמו בצלאל סמוטריץ' ואורן חזן כי יתנגדו לחוק.

 

בבקשה מבהירים כי הבקשה היא פרוספקטיבית, כלומר רק תקפה מרגע קבלתה והלאה, כך שבפועל חוק מס דירה שלישית בכל מקרה יחזור לדיון נוסף בוועדת הכספים, וזאת בין היתר מאחר ויש לעשות התאמות בחוק ללוח הזמנים החדש, שנדחה. במסגרת החוק הגבייה הראשונה הייתה אמורה להתבצע ביוני ונדחתה בינתיים לספטמבר.

 

המדינה גם מזהירה כי פסק הדין עלול להביא "בנסיבות מסויימות לכדי ערעור מערכת האיזונים העדינה בין שלוש הרשויות".

 

עוד טוענת המדינה כי הפסיקה עומדת בסתירה להלכה הקודמת של בית המשפט העליון בנושא מגדלי העופות שקבע "מבחן מחמיר ומצמצם לביטול חוקים מחמת פגמים בהליך החקיקה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x