$
בארץ

"לפסול יועץ המשרד להגנת הסביבה בשל קשר עם חיפה כימיקלים"

עמותת צלול ופרופסורים שכתבו את הדו"ח על סכנות האמוניה בחיפה קוראים לפסול את היועץ ההולנדי ששכר המשרד להגנת הסביבה לנושא. פרופ' אהוד קינן: "הוא עבד בקונגלומרט שבו זרוע אחרת היתה בקשרים עם חיפה כימיקלים"

ליאור גוטמן 22:3016.08.17

עמותת צלול וכמה פרופסורים מהטכניון שהיו מעורבים בכתיבת דו"ח על סכנות האמוניה במפרץ חיפה, דרשו היום גילוי דעת רשמי עד כדי פסילה של היועץ המקצועי של המשרד להגנת הסביבה בנושא האמוניה. מדובר ביועץ ההולנדי ג'ורג' ואן באומל שנשכר על ידי המשרד כדי להוביל פתרון לבעיה של ייבוא אמוניה למפעלי חיפה כימיקלים בצפון מבלי לסכן את התושבים שם.

 

פרופ' אהוד קינן, ממחברי הדו"ח על סכנות האמוניה, אמר ל"כלכליסט" שהוא ידרוש גילוי נאות של המומחה ההולנדי. לדבריו, "ואן באומל עבד בקונגלומורט שם זרוע אחרת היתה בקשרים עם חיפה כימיקלים לרבות לכאורה במכירת אמוניה".

 

מנכ"לית צלול מאיה יעקבס אמרה ש"אמש העלנו את הנושא שהוא עבד מול המשרד ומול חיפה כימיקלים במקביל אבל אנשי המשרד להגנת הסביבה טענו שהם שמעו את זה בפעם הראשונה. דרשנו להרחיק אותו כי אחד המנכ"לים הקודמים של המשרד, דוד לפלר, מצא קשר לחיפה כימיקלים והפסיק את עבודתו, ודרשנו בתחילת הדיון לפסול את העדות שלו", היא אומרת.

 

בסביבת המשרד להגנת הסביבה מכחישים בכל תוקף את הקשר בין היועץ לבין חיפה כימיקלים וטוענים שמבחינתם "מדובר בספין".

 

לא פחות משמונה שעות ישבו היום משרדי הממשלה ובעלי חיפה כימיקלים בניסיון למצוא פשרה שתאפשר את ייבוא האמוניה לישראל. עד לשעות הערב הישיבה לא הסתיימה, כאשר הצדדים השונים ניסו להבין את הסכנות השונות. הדיון שנערך אתמול בנושא ייבוא האמוניה למפעלי חיפה כימיקלים הוא צעד מקדים לקראת ישיבת השרים שתתקיים היום בבוקר, בנוכחות שרי הכלכלה והגנת הסביבה, או אז אולי ימצא פתרון מתאים, כלומר כזה שיאפשר העסקת עובדים, המשך פעילות המפעל הצפוני והסרת סכנת האמוניה ממפרץ חיפה.

 

מכל האמוניה מכל האמוניה צילום: זהר שחר

 

במשרד להגנת הסביבה הזכירו אתמול שהחלופה העדיפה, שאף אושרה על ידי ממשלת ישראל גם לאור הסכמה רחבה בנושא זה בפורום המנחה הלאומי לחומרים מסוכנים, היא חלופת האנייה המוקטנת וההזרמה ישירה למפעלים, ללא שימוש במכל האמוניה הקיים. "יש לציין שבמפעלים קיימים מכלי אחסון קטנים אשר יקלטו את האמוניה ומהם תוזרם האמוניה לתהליך", אומרים שם.

 

בנוסף, נמצאו עוד שתי חלופות קבילות: הראשונה היא חלופה משולבת של אוניה מוקטנת והזרמה ישירה למפעלי הצפון וייבוא אמוניה באיזוטנקים מנמל אשדוד למפעלי הדרום; והשנייה היא חלופת ייבוא האמוניה באיזוטנקים לכל הארץ - אשר בהיבטי בטיחות דורגה אחרונה מבין שלוש החלופות. בנוסף, לטווח הארוך אושרה בהחלטת הממשלה הקמת מפעל לייצור אמוניה במישור רותם והקמת מקשר ימי בחיפה.

 

המשרד להגנת הסביבה אישר אתמול לחיפה כימיקלים את תוכנית ריקון מכל האמוניה, המאפשרת עמידה בהחלטת בית המשפט להשבית אותו עד ה־18 בספטמבר. האישור ניתן לאחר שחיפה כימיקלים הגישה תוכנית מעודכנת לריקון מכל האמוניה במפרץ חיפה, אשר מבקשת להחליף את התוכנית שאושרה בעבר (אידוי טבעי באמצעות מפוחים). התוכנית החדשה כוללת הליך אידוי האמוניה על ידי הסרה הדרגתית של שכבת בידוד המכל וחימום עדין בהיקפו.

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי "הדיון שהחל בבוקר בעיריית חיפה לא הסתיים עד לרגע סגירת העיתון בערב ועל כן נבצר מאיתנו להעביר תגובה". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x