שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הלמ"ס: צמיחה מאכזבת במחצית הראשונה של השנה - 2.1% בלבד

ברבעון השני של השנה עלה התוצר ב-2.7% בהשוואה לרבעון הראשון. הסיבה להאטה בצמיחה היא הייצוא שרשם ירידה של לא פחות מ-8.8% לעומת הרבעון הראשון

מיקי פלד 13:0716.08.17

התוצר עלה ב-2.7% נרשמה ברבעון השני של השנה (בחישוב שנתי) לעומת הרבעון הראשון, כך מפרסמת עתה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מכאן שבמחצית הראשונה של השנה צמח המשק ב-2.1% לעומת המחצית האחרונה של השנה שעברה. מדובר בצמיחה סבירה, לא יותר מכך, והקצה הנמוך שלה הוא בין השאר עדכון למטה של התוצר ברבעון הראשון של השנה, מ-1.4% באומדן הקודם ל-0.6%.

 

במחצית השנייה של השנה שעברה התוצר עלה ב-4.6%, בין השאר עקב עלייה משמעותית בייבוא מכוניות עקב רפורמת המס.

 

 

במונחים של צמיחה לנפש המשמעות היא שברבעון הראשון של השנה הצמיחה לנפש היתה שלילית, בשיעור של 1.2%, וברבעון השני הצמיחה לנפש עמדה על 0.9%. הסעיף המפתיע בחישוב סך כול התוצר במשק מגיע מהצריכה הפרטית, שעלתה בשיעור של 6.5% (בחישוב שנתי) אחרי חודשים ארוכים של דעיכה. גם ההוצאה לצריכה ציבורית עלתה (3.5%) וגם ההשקעות בנכסים קבועים (5.2%). למעשה הסיבה לקצב הצמיחה המאכזב של הצמיחה ברבעון השני היא הייצוא שרשם ירידה של לא פחות מ-8.8% לעומת הרבעון הראשון.

 

עם זאת, כפי שרואים שוב ושוב, הנתונים הללו הם זמניים בלבד, ונועדו רק לצורך קבלת סדרי גודל כלליים על מצב המשק, כאשר בספטמבר יתפרסם אמדן שני ובחודשים שלאחר מכן אמדנים נוספים כך שרק בעוד מספר חודשים תהיה תמונה בהירה יותר של המצב. 

 

 צילום: שאטרסטוק

בטל שלח
    לכל התגובות
    x