$
בארץ

חיפה כימיקלים קיבלה מאלקין אישור לרוקן את מכל האמוניה

האישור ניתן לאחר שחיפה כימיקלים הגישה תוכנית מעודכנת לריקון מיכל האמוניה במפרץ חיפה; שלב הפיילוט של התוכנית החדשה - שבעבר הוחלט שלא לקדמה - עבר בהצלחה

ליאור גוטמן 20:5715.08.17

המשרד להגנת הסביבה אישר הערב (ג') לחיפה כימיקלים את תוכנית ריקון מכל האמוניה, המאפשרת עמידה בהחלטת בית המשפט להשבית אותו עד ה-18 בספטמבר.

 

האישור ניתן לאחר שחיפה כימיקלים הגישה תוכנית מעודכנת לריקון מיכל האמוניה במפרץ חיפה, אשר מבקשת להחליף את התוכנית שאושרה בעבר - אידוי טבעי באמצעות מפוחים. התוכנית החדשה כוללת הליך אידוי האמוניה על ידי הסרה הדרגתית של שכבת בידוד המכל וחימום עדין בהיקפו.

 

מכל האמוניה מכל האמוניה צילום: זהר שחר

 

 

המשרד להגנ"ס אמר כי אפשרות זו עמדה על הפרק גם בעבר, אך מאחר שאינה מוכרת בעולם והיה חשש שהיא עלולה לייצר סיכונים של עליית לחץ וטמפרטורה במכל, וכן כיוון שהיו בנמצא תוכניות בטיחותיות יותר - הוחלט שלא לקדמה.

 

עם זאת, במשרד טוענים ש"לאור הצורך לקצר משמעותית את לוחות הזמנים, בהתאם לפסיקת בית המשפט, הוצעה החלופה שוב על ידי המפעל. תוכנית זו נבדקה על ידי המשרד בסיוע יועצים מחו"ל.

 

"לצורך בחינת ישימות טכנית וסיכוני חלופה זו, אושר למפעל לבצע פיילוט של הסרה חלקית ביותר של שכבת הבידוד. שלב הפיילוט עבר בהצלחה והמפעל הצליח להגיע לקצב אידוי הרצוי וכן לא נמצאו סיכונים מעליית לחץ או טמפרטורה. לאור זאת, המשרד אישר לחברת חיפה כימיקלים להמשיך ולהסיר בידוד בהדרגה, תוך פיקוח הדוק על הטמפרטורה והלחץ במכל" מסכמים שם

 

האם יהב יאשר כניסת אוניות?

 

מחר (ד') תתקיים בחיפה ישיבה בה יוצגו החלופות והערכות הסיכונים לייבוא אמוניה. בדיון אמורים להשתתף נציגי משרדי הגנת הסביבה, המשפטים והכלכלה ועיריית חיפה. ישיבה זו מהווה דיון מקדים לישיבת השרים שצפויה להתקיים ביום ה' הקרוב.

 

במשרד להגנ"ס מזכירים שהחלופה העדיפה, שאף אושרה על ידי ממשלת ישראל גם לאור הסכמה רחבה בנושא זה בפורום המנחה הלאומי לחומרים מסוכנים, היא חלופת האונייה המוקטנת וההזרמה ישירה למפעלים, ללא שימוש במכל האמוניה הקיים. "יש לציין שבמפעלים קיימים מכלי אחסון קטנים אשר יקלטו את האמוניה ומהם תוזרם האמוניה לתהליך", נמסר מהמשרד.

 

בנוסף, נמצאו עוד שתי חלופות קבילות: הראשונה היא חלופה משולבת של אונייה מוקטנת והזרמה ישירה למפעלי הצפון וייבוא אמוניה באיזוטנקים מנמל אשדוד למפעלי הדרום; והשנייה היא חלופת ייבוא האמוניה באיזוטנקים לכל הארץ – אשר בהיבטי בטיחות דורגה אחרונה מבין שלושת החלופות. בנוסף, לטווח הארוך אושרה בהחלטת הממשלה הקמת מפעל לייצור אמוניה במישור רותם והקמת מקשר ימי בחיפה.

 

מעיריית חיפה נמסר: "כפי שכבר ציינו, בידינו חוות דעת של מומחים שסותרות את מסקנות המשרד. אנו מקווים כי אנשי המשרד יגיעו ברצון להקשיב ובפתיחות לאפשרות שנצליח לשכנע אותם, כפי שיתכן שהם ישכנעו אותנו. לאורך הדרך התגלו עובדות שמעלות שאלות לגבי התהליך שנוהל בחוסר שקיפות תוך מתן העדפה לשיקולי הון על פני ביטחונם של תושבי המטרופולין, אנו מצפים מחר לתשובות ולהתנהלות פתוחה ושקופה.

 

"הוצאת ההודעה המפורטת ערב הפגישה, עם הפיתרון שמנסים לקדם בעלי חיפה כימיקלים ומשרד ראש הממשלה, מנוגדת לכוונת הדיון לנהל שיח פתוח ואנו מצרים על כך".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x