שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

למרות הביקורת והלחצים: ועדת החינוך אישרה את תשלומי ההורים

גם השנה יידרשו הורי התלמידים לשלם סכומים שיצטברו ל-4.3 מיליארד שקל בסך הכל, באופן שחורג מחוק חינוך חינם; זאת למרות הביקורת הרבה מצד יו"ר הוועדה יעקב מרגי, חברי הכנסת החברים בוועדה ונציגי ארגוני ההורים

ספי קרופסקי 15:0414.08.17

למרות הביקורת, האיומים והלחצים שהופעלו בתוך הכנסת ומחוצה לה, ועדת החינוך של הכנסת אישרה היום (ב') את תשלומי ההורים לשנת הלימודים תשע"ח.

 

מתווה התשלומים שהציג משרד החינוך אושר למרות ביקורת רבה מצד יו"ר הוועדה יעקב מרגי (ש"ס), חברי הכנסת החברים בוועדה וכן נציגי ארגוני ההורים שנכחו בדיון שהתקיים היום.

 

יעקב מרגי יעקב מרגי צילום: אפי שריר

 

 

מדובר בנוהג קבוע שמתרחש מזה זמן רב - רגע לפני פתיחת שנת הלימודים. משרד החינוך מביא לאישור את סכומי הגג שמוסדות החינוך בכל שכבות הגיל יורשו לגבות מההורים, לפי קריטריונים שונים ובאופן שלא עולה בקנה אחד עם חוק חינוך חינם.

 

במרוצת השנים הוקמו ועדות שניסו להסדיר את הנושא, נבחרי ציבור ונציגי הורים ביקשו לבטל את התשלומים, אך בינתיים הדבר לא קרה - לא בעבר ולא עכשיו. לפי חישוב של משרד החינוך, יידרשו הורי התלמידים לוותר בשנה הקרובה על כ-4.3 מיליארד שקל.

 

הגבלת התשלומים לשנת הלימודים הקרובה נותרה כמעט זהה ביחס לשנת הלימודים הקודמת, למעט שני סעיפים שעודכנו - תשלום חובה בסך 49 שקל לשנה עבור ביטוח תאונות אישיות לתלמידים, ותשלום רשות בסך 1.5 שקל לוועד ההורים היישוביים עבור גני ילדים - עד כה נגבה הסכום רק עבור הורי בתי הספר.

 

שאר התשלומים נותרו דומים לאלו של שנה שעברה, כשהסכומים עולים בהתאם לשכבת הגיל: עד 269 שקל בגנים, עד כ-917 בבתי הספר היסודיים -הסכום עולה ככל שעולים שכבת גיל, מעט מעל לאלף שקל עבור חטיבות הביניים, וסכומים שמגיעים עד 1,338 שקל בחטיבות העליונות. לתשלומים הללו מתווספים גם תשלומי התל"ן - תוכניות לימוד נוספות הכוללות שיעורי העשרה - בשווי של אלפי שקלים בשנה.

 

יו"ר הוועדה מרגי ביקר במהלך הדיון את סוגיית התשלומים לשיעורי ההעשרה וטען כי "בתל"ן יש הפקרות מוחלטת שהמשרד לא רוצה ולא מסוגל לטפל בזה". לטענת ח"כ מרגי, בתי ספר רבים מכניסים לתוך קטגוריה זו תחומים רבים שאינם בהכרח שיעורי העשרה, ובדרך זו מסבסדים פעילויות ומשאבים שונים עבור בית הספר.

 

מנגד, שר החינוך נפתלי בנט מסר כי "אנחנו פותחים את השנה בסימן שידרוגים פיזיים בתנאי הלימוד, וזינוק בהישגי ילדי ישראל. אנו יוצאים לדרך עם צהרונים מסובסדים שיחסכו לכל משפחה מאות שקלים. בנוסף, אנחנו ממשיכים עם סייעת שניה, צמצום תלמידים בכיתה, המשך גידול במספר הנבחנים במתמטיקה 5 יחידות לימוד, בתי הספר של החופש הגדול, חוג חינם לכל ילד בצפון ועוד.

 

"ביצענו רפורמות משמעותיות שהזניקו את מערכת החינוך קדימה, ונמשיך במגמה זו גם השנה. אני מודה ליו״ר ועדת החינוך ח״כ מרגי על שיתוף הפעולה ועל הובלת התהליכים המשמעותיים אצלו בוועדה ומאחל שנת לימודים פורייה ומוצלחת לכולם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x