$
בארץ

הכנסת לבג"ץ: הנכים צריכים להוכיח שקצבה של 2,342 שקל לא מספיקה

בתשובה לעתירת הנכים טוענת הכנסת שלא מספיק להסתכל על סכום הקצבה, אלא יש יש להביא בחשבון את מכלול שירותי הרווחה הניתנים בישראל. ארגוני הנכים: "אי אפשר לחיות עם קצבה כזו, לא בכבוד ולא בביזוי"

שחר אילן 18:4709.08.17

החובה להוכיח שבעלי הנכות אינם יכולים להתקיים מקצבה של 2,342 שקלים לחודש מוטלת עליהם. כך עולה מתשובת הכנסת לעתירת הנכים.

 

הכנסת טוענת, בהסתמך על פסקי דין אחרים, שלא די בקביעה שקצבה מסוימת אינה מספקת, אלא יש להביא בחשבון את מכלול שירותי הרווחה שניתנים בישראל ומספקים קיום מינימלי. בכנסת טענו עוד בתגובה כי הטענה ששכר מינימום הוא הרף המינימלי לקיום בכבוד היא "מרחיקת לכת".

 

הפגנת נכים בתל אביב (ארכיון) הפגנת נכים בתל אביב (ארכיון) צילום: מוטי קמחי

 

 

לטענת הכנסת, "על העותרים הנטל לבסס את טענתם העקרונית לפיה קצבת הנכות בצירוף יתר שירותי הרווחה המוענקים בישראל אינם מספקים קיום בכבוד". לדבריה, "אין בנתונים הכלליים שצורפו לעתירה בדבר שיעורי העוני כדי לעמוד בנטל המוטל על העותרים לעניין זה. הדברים אמורים במיוחד בהיעדר כל התייחסות בעתירה למכלול שירותי הרווחה הניתנים בישראל ואף לא לגמלאות האחרות הניתנות בשל הנכות על פי דין מעבר לקצבה".

 

על רקע זה מבקשת הכנסת בתגובה שהגישה היום לבג"ץ לדחות על הסף עתירה שהגישו ארגוני הנכים להשוות את קצבת הנכות לגובה שכר המינימום.

 

בעתירתם טענו ארגוני הנכים כי מדינת ישראל מפרה את חוק יסוד "כבוד האדם וחירותו", משום שהיא מפלה לרעה את הנכים בישראל ומביאה אותם להתקיים מתחת לקו העוני. "אי אפשר לחיות עם קצבה כזו בכבוד, אי אפשר לחיות עם קצבה כזו בביזוי, אי אפשר לחיות עם קצבה כזו בכלל", כתבו ארגוני הנכים בעתירה.

 

בתשובת הכנסת נכתב עוד כי בית המשפט אינו צריך לדון בנושא, אלא הכנסת. "העותרים מבקשים לשנות את המדיניות החברתית כלכלית, ורצונם בשינוי זה מובן. מצוקתם של הנכים גדולה ואיננו מבקשים להקל בה ראש", נכתב.

 

בתשובה ציינה הכנסת כי ועדת העבודה והרווחה בראשות ח"כ אלי אלאלוף הודיעה שתדון בנושא במושב החורף הקרוב.

 

יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד כתב בתגובה בדף הפייסבוק שלו כי "תשובת הכנסת לבג״ץ לפיה הנכים לא הוכיחו שאי אפשר להתקיים מ-2,342 שקל בחודש היא מבישה, אטומה וחסרת לב. כחבר כנסת אני לא מוכן שהתשובה הזו תייצג אותי. יש עתיד תמשיך להיאבק למען העלאת קצבאות הנכים לשכר מינימום. נכה לא יכול להתקיים מ-2,342 שקל בחודש. נקודה!".

 

בתגובה לטענות הקשות על התשובה נמסר מהכנסת: "התגובה לבג"ץ טוענת טענה משפטית - שאל לו לבית המשפט להתערב בנושא שצריך להיות מוכרע בכנסת ולא בערכאות. באותה נשימה מדגישה התשובה לבג"ת את חשיבות נושא קצבת הנכים ואת כוונת הכנסת להמשיך לדון בהסדרתו". בין היתר נכתב בתשובה: "מצוקתם של הנכים גדולה ואיננו מבקשים להקל בה ראש... יש לקוות שההליכים יבשילו לכדי מציאת פתרונות ראויים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x