$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

עופר נגד הלפרין: יעתור נגד ביטול תחנת הכוח בדרום

בעלי חברת האנרגיה OPC ינסה לבטל את החלטת הממונה על הגבלים, שאסרה את הקמת תחנת הכוח החדשה בצומת פלוגות מחשש לריכוזיות במשק החשמל. בינתיים גם יו"ר רשות החשמל אסף אילת צפוי להצטרף לעמדת הממונה. עידן עופר מחזיק כבר היום בתחנת הכוח במישור רותם ובתחנת כוח שנבנית בחדרה, וכן בתחנה השייכת לכיל שבבעלותו ובעתיד בתחנה נוספת שמקימה בזן

גולן חזני ואדריאן פילוט 06:4609.08.17

חברת OPC שבשליטת עידן עופר נערכת להגשת עתירה לבג"ץ נגד המלצת הוועדה לצמצום הריכוזיות שלא להעניק לה רישיון מותנה לייצור חשמל בגז טבעי בהספק של כ־400 מגה־ואט בתחנה שעתידה לקום בצומת פלוגות. OPC כבר פנתה למשרד עוה"ד פישר־בכר־חן כדי שייצג אותה בעתירה, אם וכאשר תחליט החברה להגישה באופן סופי.

 

 

 

 

ועדת הריכוזיות, שבראשה עומדת הממונה על הגבלים עסקיים מיכל הלפרין, ושבה חברים ראש המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון והכלכלן הראשי באוצר יואל נוה, הודיעה אתמול שהיא ממליצה לא לאשר ל־OPC להקים את תחנת הכוח צומת אנרגיה שבצומת פלוגות. הוועדה קבעה כי "עלול להתעורר חשש שלפיו נקודות ההשקה הרבות של החברה לישראל שבשליטת עידן עופר עם משרד הנארגיה יקנו לה יתרונות, הן על פני חברות אחרות והן על פני הציבור הרחב, בהליכים מול המשרד".

לדעת החברה, ההמלצה של ועדת הריכוזיות מהווה פגיעה בזכות הקניין שלה. בנוסף, לטענת OPC, החברה גם לא זומנה לשימוע בפני הוועדה. עם זאת, הוועדה אינה מחויבת לקיים שימועים על פי החוק, אך החברה טוענת כי במקרה זה שימוע היה חיוני לשם קבלת ההחלטה.

 

עידן עופר עידן עופר צילום: בלומברג

 

 

שלושה סימני שאלה

 

החלטתה של הלפרין מעוררת שלושה סימני שאלה מרכזיים. האחד: אתמול אישרה הוועדה לחברת שיכון ובינוי של שרי אריסון להקים את תחנת הכוח אתגל באשדוד שתייצר 186 מגה־ואט. על פניו, אריסון היא גורם ריכוזי לא פחות מעופר. מענה מסוים לסימן השאלה הזה מצוי בחוק הריכוזיות שמורכב משלושה פרקים — הפרדה בין נכסים ריאלים לפיננסיים, הגבלה של פירמידות שליטה וריכוזיות כלל משקית. שני הפרקים הראשונים כוללים כללים ברורים בעוד שהפרק השלישי מעורפל יחסית. על בסיס הפרק הזה נפסלה בקשתו של עופר ואושרה בקשתה של אריסון.

 

סימן השאלה השני נוגע לתחרות. על פניו, הקמת תחנת הכוח תגביר את התחרותיות במשק החשמל שנשלט על ידי חברת החשמל — מהלך שהוועדה אמורה לעודד. בנוסף, גם לאחר הקמת תחנת הכוח בצומת פלוגות, הנתח של OPC בשוק החשמל יגיע ל־10% בלבד. כלומר, עופר לא אמור להפוך למונופול חדש.

 

מיכל הלפרין הממונה על ההגבלים העסקיים מיכל הלפרין הממונה על ההגבלים העסקיים צילום: אוראל כהן

 

 

סימן השאלה השלישי נוגע לעיתוי. OPC נמצאת בעיצומה של הנפקה - אחרי השלב המוסדי ולפני השלב הציבורי. ההחלטה של הוועדה התקבלה בדיוק בין שני השלבים, חרף העובדה שהבקשה של OPC לוועדת הריכוזיות הוגשה ביוני.

 

מקורבים לוועדה טענו כי ב־OPC ידעו לאורך כל תהליך כי ישנה בעיה של ריכוזיות כלל משקית בכל הנוגע להקמת התחנה בצומות פלוגות שנובעת מהאחזקות האחרות של עופר במשק - בזן, כיל, רשת - וכן מהעובדה שהוא מעסיק גדול בדרום שעלול לעשות שימוש בכוח זה נגד רגולטורים ומשרד האנרגיה.

 

עם זאת, במידה מסוימת ההחלטה של הלפרין מפתיעה, שכן היא זו שאישרה, בכובעה כממונה על הגבלים עסקיים, לפני שלושה חודשים ל־OPCלרכוש 95% מהזכוית במיזם התחנה בצומת פלוגות מידי רפק אנרגיה וקרם דנהאם הבריטית. לאחר הרכישה מיהרה OPC להודיע שתחל בהקמת התחנה ב־2018. לפי הצפי של OPC, התחנה תחל לפעול במהלך 2020 ותניב רווח תפעולי שנתי של 40 מיליון דולר.

 

הלפרין התייעצה עם אילת

 

ל"כלכליסט" נודע כי הלפרין התייעצה עם יו"ר רשות החשמל אסף אילת, הרגולטור המרכזי במשק החשמל, ובדקה איתו אם ההמלצה שלא לתת את הרישיון ל־OPC עלולה לפגוע במשק החשמל. אילת השיב בשלילה לשאלתה של הלפרין. אילת הוא שצפוי להכריע בנושא. הוא אינו מחויב לקבל את ההמלצה של ועדת הריכוזיות.

 

גורמים המעורים בפרטים סוברים כי באווירה הציבורית שנוצרה אין לאילת אפשרות ללכת נגד המלצתה של הלפרין. גורמים ברשות החשמל הסבירו שאילת יכול להתנגד להמלצה של הלפרין אם היא היתה פוגעת במשק החשמל. לדברי הגורמים האלו זה לא יקרה: "משק האנרגיה יסתדר מצוין. לכולנו יהיה חשמל. התחנה בצומת פלוגות תקום אם או בלי עופר. ואם היא לא תקום, אז תחנה אחרת תקום". לפיכך אין לאילת סיבה להתנגד. עמדתו של אילת, ושל הלפרין, מבוססת על כך שישנם גורמים אחרים בשוק שיוכלו לקנות את התחנה בצומת פלוגות. ל"כלכליסט" נודע כי ישנו גורם אחד בשוק שצפוי להציע לרכוש את הזכויות בתחנה כבר בשבועות הקרובים.

 

ברשות החשמל הסבירו אתמול כי ההשלכה המיידית של אימוץ המלצת הלפרין, אם תאומץ, היא דחייה של חצי שנה עד שנה בהקמת תחנת כוח נוספ בישראל. "הרגולטור עשה את השיקול שלו - לא את השיקול של OPC. אמנם התחנה בצומת פלוגות נמצאת בשלב יחסית מתקדם בתהליך, אבל אם לא יצא - תחנה אחרת תקום במקומה", הסבירו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x