$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

עיריית חיפה עותרת נגד הרחבת מפעלי בזן

לאחר שוועדת ערר אישרה תב"ע חדשה למפעלי בזן, יגישו בשבוע הבא רשויות מקומיות עתירה כנגד ההחלטה. לטענתן, בניגוד להבנות, התוכנית שאושרה מאפשרת בנייה של מתקנים חדשים ומזהמים

אמיתי גזית 06:4609.08.17

עיריית חיפה ורשויות מקומיות הסמוכות אליה יגישו בשבוע הבא עתירה לבית המשפט המחוזי בחיפה כנגד ההחלטה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה מיוני השנה, לאשר את התוכנית החדשה של בתי הזיקוק הכוללת אפשרות להרחבת המפעלים בשטח חדש של כ־43 דונם.

 

 

 

העותרות דורשות מבית המשפט להורות למועצה הארצית לבטל את הוראות התוכנית המאשרות את ההרחבה, או להוסיף לתוכנית הוראה המחייבת את בזן להגיש למוסדות התכנון תוכנית מפורטת נפרדת כתנאי להקמת כל מתקן זיקוק או יצור חדש.

 

טיוטת העתירה שהגיעה לידי "כלכליסט" נכתבה על ידי עו"ד ימית קליין מעיריית חיפה, אך שותפות לעתירה גם עיריות נשר, קריית אתא, קריית ביאליק, קריית מוצקין וקריית טבעון והמועצה האזורית זבולון.

 

ראש העיר חיפה יונה יהב ראש העיר חיפה יונה יהב צילום: עמית שאבי

 

 

עד ראשית שנות ה־2000 בתי הזיקוק בחיפה לא הוכפפו לחוקי התכנון, והבנייה בשטחן בוצעה ללא היתר כמקובל, אלא בהתאם לזיכיון שהעניק להן ב־1938 הנציב העליון הבריטי. ב־2003 תם הזיכיון, ב־2005 הורה שר הפנים על צירוף בזן לשטחה המוניציפלי של חיפה. בזן החלה לקדם את התוכנית בה עוסקת העתירה, החל משנת 2004.

 

לפי העתירה, כשהתוכנית יצאה לדרך הבהירה בזן כי מטרתה היחידה היא להסדיר את הבנייה הקיימת. לאחר שנים של דיונים בוועדה המחוזית, הופקדה התוכנית ב־2012 לשלב האחרון לפני מתן תוקף — התנגדויות הציבור. בשלב זה נחשפים מסמכי התוכנית והציבור הרחב רשאי להגיש כנגדה התנגדויות. הוועדה המחוזית מחויבת לדון בהן ולשנות את התוכנית בהתאם, במידה והשתכנעה מנימוקי המתנגדים.

 

במקרה של בזן הוגשו 1,600 התנגדויות, והוועדה המחוזית מינתה חוקרת שדנה בהן מיוני עד יולי 2013. בסופו של הליך התקבלו חלק מההתנגדויות, ובכפוף לשינויים המתבקשים בתוכנית הוחלט לאשר אותה. בשלב הבא הוגשו ערערים על אישור התוכנית והדיונים בוועדת הערר נערכו ביולי 2015 וינואר 2016. לפי העתירה, ועדת הערר אישרה את התוכנית עם הקלות על בזן לעומת החלטת הועדה המחוזית.

 

בדצמבר 2016 פורסם דו"ח של המשרד להגנת ממנו עלה כי היקף הפליטות של בזן גבוה משהיה ידוע. על רקע זה הגיש המשרד להגנת הסביבה כתבי אישום כנגד בכירים בבזן, שהורשעו ונקנסו. התפתחות זו הובילה את המתנגדים לדרוש דיון נוסף במועצה הארצית לתכנון ובנייה. המועצה הסכימה לכך למרות שעל פי חוק החלטת ועדת הערר היא שלב סופי בשרשרת התכנון. ביוני השנה התקיים הדיון, והמועצה החליטה לאשרר את החלטת ועדת הערר וכנגד החלטה זו מוגשת העתירה של עיריית חיפה. מהעתירה עולה כי רק בסוף 2016 הובן בציבור כי התוכנית אינה רק מסדירה את הבנייה הקיימת, אלא כוללת אפשרות לבנות עוד מתקנים בשטח של 43 דונם.

 

ראש עיריית חיפה יונה יהב מסר בתגובה כי "כבר למעלה מחצי שנה שאנו יושבים בשולחן עגול עם ארגוני הסביבה והרשויות כדי לייצר אגרוף ציבורי לתוכנית ההרסנית של בזן להתרחב. הציבור בישראל כבר הפנים כי חיפה אינה החצר האחורית של תעשיית המזהמים ונמשיך בכל מאבקינו יחד עם ארגוני הסביבה עד שנבטיח את את ביטחונם ואיכות חייהם של תושבי חיפה והמפרץ".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x