$
בארץ

כלכליסט TV

להוזלת המחיר בצהרונים יש משמעות אחת - הילדים שלנו יקבלו פחות

המדינה ושר האוצר צריכים להבין – ילדים זה לא סלולר. כאן, כשמורידים מחיר פוגעים באיכות; כבר היום ברור לכולם - הצהרונים יהיו הרבה פחות איכותיים מאשר בעבר

פטר קלנר 10:5209.08.17

 

 

 

לאחרונה אישרה הממשלה את תוכנית שר האוצר, משה כחלון, לפיקוח על הצהרונים. במסגרת התוכנית, המדינה תסבסד צהרונים באופן שייתן סיוע גדול יותר למשפחות הגרות ביישובים חלשים.

 

 

 

 

על פי הצעת החוק, נקבע המחיר המקסימלי שניתן לגבות עבור השתתפות ילדים בצהרון – 935 שקל בלבד. ואם נדייק – 650 שקל עבור צהרון בסיסי עד לשעה 16:00 או 935 עבור צהרון מורחב שיסתיים בשעה 17:00 ויכול לכלול גם שני חוגים. על המחיר הזה, המדינה תעניק סבסוד דיפרנציאלי שנע בין 150 ל-350 שקל, ונקבע בהתאם לדירוג הסוציו אקונומי של כל רשות.

 

שר האוצר על רקע צהרון שר האוצר על רקע צהרון צילום: יריב כץ, אלעד גרשגורן

 

 

עד כאן נשמע מבטיח. אבל כשיורדים לפרטים מבינים שלהוזלת המחיר יש משמעות אחת – הילדים ברשויות רבות יקבלו פחות ממה שהורגלו. המדינה ושר האוצר צריכים להבין – ילדים זה לא סלולר! כאן כשמורידים מחיר פוגעים באיכות. מעיון ב"קול קורא" שנותן פירוט על תנאי השירות בצהרון, נראה כי המחיר הסופי חסר פרמטרים רבים, שנדרשים לקיומו של צהרון איכותי.

 

כך למשל, המחיר לא כולל מנהל מתחם. אותו גורם, שאינו חלק מהמדריכים, אבל בעל משמעות גדולה לתפקוד תקין של צהרון. במקומו, הוגדר תפקיד חדש ברשות, בהיקף שעות מצומצם שיהיה אחראי על כלל הצהרונים באותה רשות.  

 

מלבד זאת, החוק מגדיר מדריך אחד בלבד לכל קבוצה שיכולה למנות בין 18 ל-34 תלמידים. מדריך אחד שצריך לג'נגל בין סיוע בהכנת שיעורי בית, לשמור על כל הילדים בכיתה, לדאוג להעסיק אותם ומעבר לזה להיות אחראי שאף ילד לא יצא במקרה מהמתחם והחליט שהוא חותך לביתו. אם ההורים חושבים שמדריך נוסף הוא הכרחי - יש לכך משמעויות כספיות נוספות, שאף הן מוגדרות בחוק.

 

ומה לגבי נסיונם המקצועי של המדריכים? החוק לא קובע במפורש כי המדריכים צריכים לבוא מרקע של חינוך ואפשר להסתפק גם בכאלה שעונים על קריטריונים של סייעת – בהכללה אפשר להגיד שהחוק שנועד לפקח על הצהרונים מפקיר את השטח לכל אחד – כי כשאין מגבלות – כל אחד יכול להפוך למדריך בצהרון.

 

 

חוגים. המחיר הבסיסי מתייחס רק לחוג אחד בלבד במסגרת הצהרון. אם תרצו להוסיף חוג נוסף תהיה לכך תוספת בעלויות.

 

כך, גם ימים ארוכים בצהרון. החוק שאמור להטיב עם ההורים "שכח" כי הצהרון נועד לא רק לסייע להם בשעות אחרי הלימודים, אלא גם להציל אותם בימים בהם יש חופש מבית הספר. ויש לא מעט כאלה - 14 ימים בשנת הלימודים הבאה, אמורים להיות ימים ארוכים בהם הילדים צריכים לשהות בצהרון.

 

אם הורים ירצו שיהיו ימים ארוכים בצהרון (8 שעות) - הם יצטרכו להוסיף מעל 100 שקל לעלות הבסיסית.

 

החוק מגדיר לכל פרמטר את התמחור שלו וקובע רף שאסור לעבור - 935 שקל. וכך יוצא, שהורים רבים שקיבלו בעבר צהרונים איכותיים - יצטרכו להחליט מה חשוב להם יותר, ועל מה יהיו מוכנים לוותר. ובלבד שהעלות הסופית לא תעבור את הרף שנקבע.

 

בכל מקרה, כבר היום ברור לכולם - הצהרונים יהיו הרבה פחות איכותיים מאשר בעבר, והרשויות יצטרכו להכניס את היד לכיס - כי בלי הסיוע שלהם, יקבלו ההורים מוצר ירוד שייקרא צהרון, אבל יספק בעיקר שירותי שמרטפות.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x