$
בארץ

מפולת בטבע

יו"ר טבע לשעבר: "יש סיבות טובות לדאגה"

פרופ' מאיר חת, מי שכיהן כיו"ר טבע בתקופה של אלי הורביץ כמנכ"ל, לא אופטימי. "היה צריך לפעול מהר יותר למינוי מנכ"ל, חוסר ודאות זה אחד הדברים הכי לא טובים לחברה בשוק". על הסיכוי של טבע לשרת את החוב: "זה תלוי בעתיד הקופקסון"

אלי שמעוני 07:1508.08.17

המשבר בענקית הפארמה הישראלית טבע ממשיך להעמיק: אתמול נסחרה מניית החברה במחיר של מתחת ל־20 דולר - שפל של 14 שנה. בנק ההשקעות האמריקאי מורגן סטנלי אף נקב במחיר יעד נמוך עוד יותר של 16 דולר למניה.

 

להאזנה לכתבה, הוקלט על ידי הספריה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה https://www.clfb.org.il/heb/main/

 

 

להאזנה ב-iTunes | לכל הכתבות המוקלטות 

 

חרף האמון הנמוך של השוק בחברה, שמתבטא במחיר המניה, יו"ר טבע לשעבר פרופ' מאיר חת לא מוכר. "אני מודאג ומרגיש לא טוב כי מה שקורה בטבע עדיין חשוב לי, למרות שהיום אני לא אינסיידר וכבר לא דירקטור, אלא מסתכל מהחוץ", כך אמר חת, מצאצאיו של יואל משה סלומון, ממשפחות מייסדי טבע. חת כיהן כדירקטור בחברה מ־1977 וכיו"ר הדירקטוריון בין 1994 ל־2002, בתקופה שבה מייסד החברה אלי הורביץ כיהן כמנכ"ל.

 

הפגישה עם חת התקיימה ביום שני אחר הצהריים, עם פתיחת שבוע המסחר החדש, לאחר שבסוף השבוע האחרון איבדה טבע שליש משוויה בתוך יומיים בלבד - הקריסה המהירה ביותר שחוותה המניה. קריסה זו הגיעה לאחר שהחברה דיווחה ביום חמישי האחרון על מחיקה של 6 מיליארד דולר בשל רכישת אקטביס. את השבוע הנוכחי פתחה טבע בירידה נוספת של 4% וצללה - לראשונה משנת 2003 - מתחת למחיר של 20 דולר למניה.

 

מאיר חת מאיר חת צילום: עמית שעל

 

 

אתה מוטרד ממה שעובר על החברה?

"מה שקורה בטבע עדיין חשוב לי, למרות שהיום אני כבר לא דירקטור, אלא מסתכל מהחוץ. יש סיבות טובות לדאגה. זה מצב של היסחפות כזאת, שקשה לדעת מה יעצור את זה. זה שביום בהיר אחד החברה אומרת 'יש לי 6 מיליארד הפסד ברבעון בלי אזהרת רווח' - התגובה המיידית היא למכור. אחד הדברים המקסימים והמפחידים בשוק הון זה ציפיות שמגשימות את עצמן, אם מספיק אנשים מאמינים שהמניה תרד - היא תרד. מורגן סטנלי אומרים שטבע תצנח בעוד 20% – זה כשלעצמו גורם למחשבה שהם יודעים דברים שאנחנו לא יודעים, אז כדאי למכור מהר".

 

זה לא בהכרח ככה. יש גם מספיק דוגמאות אחרות (לתחזית מורגן סטנלי שהופרכה)

"נכון, אבל הם משפיעים על אנשים שמבינים עוד פחות. בחמישי ושישי נסחרו 200 מיליון מניות, כשיש מוכר יש קונים. יש תאוריות קונספירציה שקרנות גידור קונות כדי להשתמש בחברה. אני חושב שההנחיה של היו"ר לא לדבר עם התקשורת לא הייתה חכמה. 

 

"גם אם טבע הפסידה, צריך להבין מה ההפסד הזה, הרי הוא לא תפעולי, הוא נובע ממחיקת מונטין. למרות שמבחינה כלכלית קנינו נכס ביותר ממה שהוא שווה, זאת עדיין חברה שמוכרת בחמישה מיליארד דולר לרבעון.

 

"מאוד פוגע בחברה זה שהיא לא סוגרת את נושא המנכ"ל. אני לא יודע למה, היה תהליך מסודר של גיוס ואיתור מועמדים, ולא הצליחו לסגור עם מישהו מהם. אני מניח שאפשר למצוא מנכ"לים שיהיו מוכנים להיכנס, העניין הוא שדירקטוריון טבע החליט שהוא רוצה מישהו משכמו ומעלה - וכאלה כנראה אין הרבה".

 

יש ישראלי שמתאים לתפקיד?

"לא, מבחינת הבעלות טבע היא אמריקאית והיא זקוקה למנכ"ל שיהנה מאמון של השוק האמריקאי. לפחות 80% מהמניות מוחזקות בידי משקיעים מוסדיים אמריקאים. הנושא של אמון הוא קריטי, משום שטבע פגעה באמון. היא הוציאה כל כך הרבה תחזיות שלא עמדה בהן.

 

"אין ספק שהבעיה הגדולה ביותר של טבע היא הציפיות. הספקות ביחס לקופקסון נמשכת כבר שנים, גם קודם טבע לא היתה בלעדית. אם ינתן אישור לקופקסון של 40 מיליגרם בגנריקה זה ישפיע, אבל זה עדיין לא ודאי, ואי ודאות היא הדבר הכי גרוע שיכול לקרות לחברה בשוק".

 

"מנהלים טובים הם לא אנשים עם סנטימנטים"

 

תוכל לשרטט קוים לדמותו של המנכ"ל שצריך להביא עכשיו לטבע?

"רצוי שיהיה מנכל מתחום הפארמה. יכול להיות שפטרבורג מנכ"ל טוב, אבל החברה הודיעה שהיא רוצה אחר. אני לא יודע מה מצב החיפוש כרגע, צריך רק לקוות שזה יסגר מהר. לדעתי ראוי שלמנכ"ל שייכנס יהיה שכר ראוי עם בונוס גדול במקרה של הצלחה. מנכ"ל חדש, כמו ויגודמן שנכנס, מעלה מאוד את מחיר המניה. ויגודמן  קיבל שכר גבוה, אבל עליית ערך המניה הייתה הרבה מעבר לכך. היו זמנים שטבע היתה חברה צנועה.

 

אתה רומז לשכר הגבוה שההנהלה מושכת?

"זה חלק מהתוצאות של הפיכת טבע לחברה רב לאומית, צריך להתאים את השכר למה שמקובל בשוק העולמי. מנהלים טובים הם לא אנשים עם סנטימנטים, אם ירצו ללכת למקום אחר הם ילכו. יצטרכו כנראה לשלם למנכ"ל יותר, אבל הדבר החשוב הוא להחזיר את האמון בחברה, ומנכ"ל טוב יוכל לעשות את זה.

 

"אני חושב ששכר המנהלים בטבע היה מופרז, והתפלאתי שעם ההודעה על הורדת הדיוידנד לא הייתה הודעה של המנהלים על הורדת השכר. כשמהדקים חגורה - כולם צריכים להדק, ופיטורים הם הכרח בל יגונה. כשמדברים על חברות אינובטיביות, שולי הרווח כל כך גבוהים כך שפחות משנה עד כמה העובד יעיל. בחברות גנריות זה אחרת, אתה חייב להיות מאוד יעיל. אני מקווה שאין כוונה לפטר עובדים קבועים ולקחת במקומם עובדים זמנים זולים יותר".

 

יכול להיות שהבעיות נובעות מהדירקטוריון החלש שאלי הורביץ בנה?

"טבע נכשלה בניהול סיכונים. איפה שהיה מקום לתמוך במנכ"ל, הדירקטוריון תמך בו. אבל אלי עשה פחות טעויות. כשאתה יותר קטן העסק יותר פשוט. לא ברור לי איך מנהלים חברה שפועלת ב־60 מדינות עם 60 אלף עובדים. זה קשה".

 

מה הטעויות שהביאו את טבע למצב שבו היא נמצאת היום?

"הטעות הראשונה הייתה הנסיון להשתלט על מיילן השתלטות עוינת, דבר שלא היה לו סיכוי וגרם להפסד. הטעות השניה הייתה ההרפתקה המקסיקנית. מה שמתברר היום זה שרכישת אקטביס הייתה יותר ממה שהחברה יכולה לבלוע.

 

"העובדה שהחברה מושכת כל כך הרבה זמן את מינוי המנכ"ל החדש היא גם דבר לא טוב שיוצר אי ודאות, וזה אחד הדברים הכי לא טובים לחברה בשוק. אי הוודאות לגבי המנכ"ל ולגבי מה יהיה עם הקופקסון יוצרת רגישות לכל אירוע לא טוב. גם ההכרזה מהיום למחר על הפסד של שישה מליארד גרמה לבהלה, אפשר היה לעשות את זה אחרת".

 

עם חוב כ"כ גדול כתוצאה מרכישת אקטביס, יש שאומרים שטבע לא שווה שום דבר

"לטבע יש תזרים מזומנים חזק, השאלה היא איך תהיה ההתפתחות. מה יקרה עם הקופקסון בשנים הקרובות, עם השוק הגנרי האמריקאי, מה יהיה עם התרופה נגד מיגרנה שנמצאת בשלבים של פיתוח.

 

"אם טבע תמשיך לשמור על תזרים מזומנים גדול, אני לא חושב שתהיה בעיית פירעון. טבע התחילה לפתח את התחום של ביו-סימלרז, תרופות של ביוטכנולוגיה, וכל הדברים האלה יוצרים אי ודאויות. אם כל העסק יתגלה כחסר בסיס – טבע בבעיה. מכירות של 5 מליארד דולר זה דבר שיש לו ערך. זה לא דבר ששולפים מהשרוול, טבע מובילה במספר המרשמים לתרופות בארה"ב".

 

הכי חשוב כרגע לייצב את ההנהלה

 

שורה תחתונה: כבעל מניות של טבע, אתה מוכר או לא מוכר?

"אני לא מוכר, למכור היום זה הפסד בטוח. לי דווקא קיצוץ הדיוידנד עושה בעיות, את הדיוידנד תרמתי, ואם מורידים לי אותו בשלושה רבעים התרומה שלי נפגעת".

 

מפריע לך שטבע הופכת פחות ישראלית עם השנים?

"אם חברה אחרת תנצל את המצב ותקנה אותה – מה ישאר מהישראליות של טבע? כמה עובדים טבע תמשיך לפרנס בישראל? יש פה מתקני יצור משוכללים ולא מיושנים. טבע כפר סבא, טבע רמת חובב, בירושלים יש מפעלים. אם מישהו ירצה להחליף אותם בדבר אחר? כיום הישראליות של טבע מעוגנת בתקנות, בהרכב הנוכחי של הדירקטורין זה לא יקרה. יש פה מספיק יהודים שקיבלו על עצמם להיות דירקטורים לא רק בגלל פארה אלא בגלל ישראליות, אבל אם גוף זר ישתלט הכל יכול לקרות"

 

טבע הפכה יעד נחשק להשתלטות?

כרגע לא. אחד הדברים שמגנים על טבע כיום זה שהיא בעייתית. יש חשש שטבע תלך בדרכן של וליאנט ואנדו (חברות שלקחו הרבה חוב והתרסקו, א"ש), טבע כבר לא רחוקה מזה. וליאנט הייתה הרבה אויר חם, טבע לא. אגב, בתקופתי טבע ניהלה מו"מ לקניית אנדו ובאמצע המו"מ בחרה באיווקס. אני מקווה שזה לא יקרה, אבל לא נכון להיות נחרץ בתקופה של אי ודאויות, שהיא, כפי שאמרנו, הדבר הכי גרוע לחברה".

 

מה מונע עכשיו מטבע להיות יעד להשתלטות?

"צריך לבנות את המבנה מחדש, יש בעיות בשווקים שטבע פועלת בהם. לא ברור כמה זמן היא תוכל להחזיק בחלק השוק שהיא מחזיקה עם הקופקסון ומה תהיה הרווחיות אז".

 

הנפקה היא אופציה טובה לגיוס הון?

"טבע גייסה חוב בפעם האחרונה בתנאים נוחים. היום היא תתקשה. בעלי המניות שלה כבר ספגו הרבה מכות. לכן הנפקה, שמדללת אותם עוד, היא לא אופציה ריאלית. הדבר הראשון שיש לעשות הוא לייצב את ההנהלה וחשוב לעבוד מהר".

 

איך מתמודדים עם החוב?

"אם טבע לא תפגע פגיעות נוספות, תזרים המזומנים יספיק לשרת את החוב".

 

אתה מסוגל לדמיין את טבע נבלעת בתוך חברה אחרת?

"יש רק חברת פארמה אחת אינובטיבית וגנרית וזאת נוברטיס. אני לא יודע עד כמה חברות ירצו להכניס ראש אינובטיבי למיטה חולה של חברה גנרית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x