שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

השתמשתם ברב-קו שאינו רשום על שמכם? לא תקבלו קנס

כך קבעה הוועדה לפניות הציבור בכנסת; עד כה, אזרחים רבים נקנסו משום שהרב-קו המשולם בכסף מלא, אינו רשום על שמם אלא על שם בן משפחה או חבר אחר

תומר הדר 19:0507.08.17
כרטיס רב-קו יוכל לעבור בין משתמשים - כך קבעה היום הוועדה לפניות הציבור בכנסת.

 

אזרחים רבים התלוננו לוועדה כי על אף ששילמו את מלוא הסכום הנדרש על כרטיס נסיעה באוטובוס או ברכבת, כמו בכרטיס אשראי, נקנסו ב-180 שקל רק משום שהרב-קו המשולם בכסף מלא, אינו רשום על שמם אלא על שם בן משפחה או חבר אחר.

 

יצוין כי בהנחיות של מפעילי התחבורה אכן נכתב כי השימוש בכרטיס הרב-קו הינו אישי, אך הוועדה לפניות ציבור החליטה שאין שום היגיון להפריד בין כרטיס רב-קו לכל כרטיס אשראי. "בסופו של יום, שילמתי את סכום הנסיעה במלואה, מדוע חשוב שהכרטיס יהיה דווקא על שמי. זהו עניין ביורוקרטי מעיק ומיותר", נכתב באחת התלונות שהגיעו לידי הוועדה.

 

יתירה מזו, הורים למשפחות ברוכות ילדים התלוננו על כך שאם ילד אחד איבד כרטיסו, אי אפשר לשלם בכרטיס דומה של אחיו. הם נדרשים לשאת עמם מספר רב של כרטיסי רב-קו בזמן שיכלו להסתפק בכרטיס אחד, בו יוכלו לשלם עבור כולם.

 

בעקבות ריבוי התלונות, פנה יו"ר הוועדה הרב ישראל אייכלר למשרד התחבורה ודרש להורות על ביטול הקנסות. לדבריו, "מדוע שונה כרטיס הרב-קו מכרטיסיית הנייר בה יכלו להשתמש כמה ילדים יחד או כמה מבוגרים יחד?"

 

אוטובוסים של דן אוטובוסים של דן צילום: נמרוד גליקמן

 

בימים אלה הודיע משרד התחבורה לוועדה על הפסקת מתן דו"חות במקרים אלו: "אנו פועלים בימים אלו לרענן את ההנחיות בקרב כלל מפעילי התחבורה הציבורית בדבר מניעת מתן קנס לנוסע אשר עשה שימוש בכרטיס רב-קו שהוא אינו בעליו ובתנאי שלא טעון בו הסדר נסיעה שכולל הנחה או מנוי תקופתי".

 

לפי הפרטים שיפורסמו בימים הקרובים, נער או אזרח ותיק יוכלו להשתמש ברב-קו של נוסע מקבוצת גיל דומה, הזכאי להנחה דומה. זאת בהתחשב בכך שעל הפקח מוטלת החובה לזהות את גילם המשוער. במקרה של סטודנט שיעשה שימוש בכרטיס של סטודנט אחר, ניתנת הרשות לפקח להפעיל את שיקול דעתו. באם יחליט לתת דו"ח, רשאי הנוסע להגיש ערעור למשרד התחבורה, ואם אכן יימצא זכאי כסטודנט - הקנס יבוטל.

 

ח"כ הרב אייכלר בירך על המהלך: "סוף סוף לאחר תקופה ארוכה של גרימת סבל רב לנוסעים, ללא הצדקה מתקנים את המעוות. מוטב מאוחר מאשר לעולם לא".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x