$
בארץ

אגד ושתי חברות סיניות זכו במכרז ההפעלה של הרכבת הקלה בתל אביב

מדובר בקונסורציום "תבל" בהובלת אגד החזקות ובשיתוף שנזן מטרו וחברת CCECC הסיניות. הממונה על ההגבלים יצטרך להחליט אם לאשר את הזכייה משום שאגד היא עדיין קבוצת התחבורה הגדולה במדינה

ליאור גוטמן 18:4602.08.17

קונסורציום "תבל" בהובלת חברת אגד החזקות (51%) ובשיתוף שנזן מטרו (30%) וחברת CCECC הסיניות (19%) הוא הזוכה במכרז להפעלת הקו האדום - הקו הראשון של הרכבת הקלה בתל אביב. כך הודיעה חברת נת"ע (נתיבי תחבורה עירוניים), שאחראית על קידום הרכבות והפעלתן.

 

 

 

 

הודעת הזכייה הגיעה לאחר שוועדת המכרזים של נת"ע סיכמה היום (ד') את בדיקת הצעות הקבוצות שהתמודדו במכרז ההפעלה והתחזוקה של הקו האדום. שתי הקבוצות הנוספות שהתמודדו במכרז הן חברת נהור (חברת בת של דן) בשיתוף בייג'ין מטרו, וישראל קנדה (דרך ארץ) בשיתוף גוואנז'ו מטרו.

 

בהתאם לאמור במכרז, נת"ע פנתה כבר בשלב מוקדם יותר לממונה על ההגבלים העסקיים והציגה בפניה את שלוש ההצעות, לקבלת עמדתה מכוח החוק לקידום התחרות ולצמצום הריכוזיות.

 

בניית הקו האדום בניית הקו האדום צילום: אוראל כהן

 

 

היום עדכנה החברה את הממונה בדבר ההצעה המובילה ועם קבלת התייחסותה תתכנס ועדת המכרזים שנית. הסיבה העיקרית היא שאגד היא עדיין קבוצת התחבורה הגדולה במדינה, ולה נתח שוק של 40% בתחום ההסעים באוטובוסים. בשל כך, זכייה של אגד בתחום הרכבות הקלות עלולה להגדיל משמעותית את כוחה בענפי התחבורה הציבורית השונים, מה שמחייב אישור.

 

אם וכאשר יאושר ההסכם, הוא יקצב לעשר שנות הפעלה עם אופציה להארכה לשש שנים נוספות. על מנת להבטיח את רמת השירות, הגדירה נת"ע 17 מדדי שירות שבהם יידרש המפעיל לעמוד. בין היתר מוגדרים לוחות הזמנים המדויקים להפעלה, זמינות הרכבות, בטיחות, ניקיון ומידע נגיש לנוסע. תדירות הקו האדום בשעות השיא תהיה אחת לשלוש דקות וחצי. נת"ע תבצע את הבקרה והאכיפה על שירותי המפעיל.

 

החלו העבודות בבת ים

 

בתוך כך, אתמול החלו עבודות בתוואי הקו האדום של הרכבת הקלה במקטע העילי. העבודות מתבצעות בבת ים, ברחוב הרב ניסנבאום, במקטע שבין רחוב הקוממיות לרחוב כ"ט בנובמבר, כהכנה להנחת מסילות הרכבת. העבודות בבת ים יתבצעו בשבועות הקרובים במקטע שבין רחוב קוממיות לרחוב הרב מימון, ובהמשך יתרחבו צפונה עד לרחוב כ"ט בנובמבר, ויכללו גם הסדרי תנועה שיפורסמו בנפרד. התוואי בבת ים יכלול תשע תחנות במפלס הקרקע לאורך 4.5 קילומטרים.

 

הקו האדום יהיה הקו הראשון ברשת קווי רכבת קלה במטרופולין גוש דן והוא יחבר בין פתח תקווה, בני ברק, רמת גן, תל אביב-יפו ועד בת ים. אורך המסילה כ-24 ק"מ מתוכן 12 ק"מ תת קרקעיים. מועד הפתיחה הוא סוף 2021 בתקציב של כ-17 מיליארד שקל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x