$
בארץ

משרד הבריאות חזר בו מהגבלת מעבר רופאים בין קופות החולים

זאת, בתגובה להתערבות רשות ההגבלים בנושא. בין הרשות למשרד הבריאות סוכם שהוא יעמוד בקשר עם כל קופה בנפרד בנוגע להסדרת מעבר רופאים וזאת "באופן שישרת מיטבית את האינטרס הציבורי"

ספי קרופסקי 11:3001.08.17
משרד הבריאות חוזר בו מהסיכום שהושג בנוגע למעבר רופאים בין ארבע קופות החולים. כך הוחלט לאחר שרשות ההגבלים התערבה בסיכום שפורסם לראשונה ב"כלכליסט" לפיו הקופות לא "יגנבו" רופאי משפחה, ילדים ונשים שעובדים בקהילה מקופה אחרת ברדיוס גיאוגרפי של 30 ק"מ למשך שלושה חודשים.

 

 

 

בהודעה שפרסם הבוקר (ג') משרד הבריאות הוצגו ההבנות שהושגו בפגישה שהתקיימה בתחילת השבוע בין המנכ"ל משה בר סימן טוב לבין הממונה על ההגבלים העסקיים מיכל הלפרין: משרד הבריאות יעמוד בקשר עם כל קופה בנפרד בנוגע להסדרת מעבר רופאים וזאת "באופן שישרת מיטבית את האינטרס הציבורי ובהתאם לעקרונות הזמניים שנקבעו על ידי המשרד".

 

בשבועות הקרובים תימשך עבודת המטה במשרד הבריאות בנוגע לאסדרת כללי מעבר רופאים בין הקופות.

 

במשרד הבהירו כי "קופות החולים לא יהיו רשאיות להסכים ביניהן על אי תחרות בנוגע לשכירת שירותיהם של רופאים. מקרים פרטניים בהם נידרש תיאום בין הקופות לטובת קידום האינטרס הציבורי יובאו, בתיאום עם גורמי הממשלה הרלוונטיים, בפני הממונה לצורך מתן פטור זמני וספציפי בהתאם למידת הפגיעה בתחרות".

 

מימין: מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב ושר הבריאות יעקב ליצמן מימין: מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב ושר הבריאות יעקב ליצמן צילום: עמית שעל

 

 

"פתרון 'עקום' לבעיית המחסור ברופאים"

 

ארגוני הרופאים ובראשם ההסתדרות הרפואית (הר"י) טענו כי ההחלטה פוגעת בחופש העיסוק ומהווה פתרון "עקום" לבעיית המחסור ברופאים שממנה סובלת כל המערכת. יו"ר הר"י פרופ' ליאוניד אידלמן אף שיגר מכתב חריף בנושא למנכ"ל משרד הבריאות בר סימן טוב, ובו כתב כי לכאורה מדובר ב"סיכומים בלתי חוקיים שאינם עולים בקנה אחד עם ערכים של מדינה דמוקרטית".

 

בעקבות הסיכומים בין קופות החולים לרשות ההגבלים, נעשתה פנייה מטעמם של גורמים שונים לרשות לבדוק האם ההבנות לא מנוגדות לחוק. זאת משום שהסכמות למניעת תחרות עשויות להוות הסדר כובל - עבירה פלילית לפי חוק ההגבלים. בעקבות הפנייה שלחה הרשות מכתב לקופות שבו הודיע להן שכל הסכמה על אי תחרות, גם אם היא בחסות משרד הבריאות, מחייבת קודם כל קבלת אישור מקדמי מהרשות. כלומר, שהקופות צריכות לפנות לרשות ולבקש פטור מהסדר כובל - אחרת ההבנות עשויות להיחשב כעבירה. במקביל, הרשות פנתה למשרד הבריאות כדי לנסות לגבש מתווה שייתן פתרון לתופעת "הגניבה" מצד אחד, אך מצד שני לא יפגע בתחרות בין הקופות.

 

ההיגיון מאחורי ההחלטה הוא שרופא המתגורר בעיר מסוימת לא יעבור מקופה אחת לאחרת, ובצורה זו יעביר עמו מבוטחים שמעוניינים שימשיך את הטיפול בהם בקופה החדשה. הרדיוס הוגבל מתוך הבנה שאם רופא מחליט להעתיק את כתובת מגוריו מיישוב אחד לאחר, מטבע הדברים קיימת אפשרות שיבקש לעבור מקום עבודה ולכן יחליף מעסיק, כלומר - יעבור לעבוד בקופה אחרת.

 

בתקופה האחרונה שררה מתיחות בין ארבע הקופות, כללית, מכבי, מאוחדת ולאומית על רקע מאבקים שהתנהלו ביניהן על רופאים ומבוטחים. הישיבה התכנסה בעקבות התחייבות של שר הבריאות יעקב ליצמן לאגף התקציבים באוצר לטפל בסוגיה. השר אף הודיע באחרונה שיקדם חקיקה שתגביל מעברים של רופאים בין בתי חולים וקופות חולים, זאת בעקבות משבר הרופאים המתפטרים מהדסה. יחד עם זאת, ההסכם הנוכחי שהושג בין מנכ"לי הקופות אינו חל על רופאים בבתי חולים אלא רק על רופאים בקהילה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x