$
בארץ

בזן לוטשת עיניים לשטח שיתקבל מפינוי מכל האמוניה

פסיקת ביהמ"ש העליון, שלפיה על חיפה כימיקלים לרוקן כליל את מכל האמוניה בחיפה, שמה על השולחן את האפשרות של סגירת מפעלי החברה בצפון. בזן צופה שמהלך כזה יפנה שטח שלטענתה שייך לה ויסייע לה להרחיב את פעילות הזיקוק

ליאור גוטמן 08:2501.08.17

מי שממתינה בשקט לסילוק פעילות האמוניה מחיפה היא לא אחרת מאשר חברת הזיקוק בזן, שכבר שנים דורשת מחיפה כימיקלים לפנות את מפעליה בטענה שהשטח שעליו הם יושבים הוא שלה. ההודעה ששיגר אתמול המשרד להגנת הסביבה לחיפה כימיקלים, שלפיה ייאסר עליה לייבא אוניות אמוניה עד שתרוקן כליל את מכל האמוניה הישן בחיפה, שמה על השולחן את האפשרות של סגירת הפעילות בצפון. הודעתו של המשרד להגנת הסביבה מגיעה בעקבות פסיקת בית המשפט העליון מסוף שבוע שעבר, שלפיה על חיפה כימיקלים לרוקן כליל את מכל האמוניה.

חברת בזן, שבשליטת משפחת עופר, אמורה לקבל לידיה חלק מהשטח שמפעלי חיפה כימיקלים עומדים לפנות. עיון בדו"חות בזן לשנת 2016 מגלה סכסוך ישן בין חיפה כימיקלים לבית הזיקוק שהתגלגל עד לפתחו של בית משפט השלום בחיפה, שבמסגרתו בזן דרשה מחיפה כימיקלים לפנות את השטח שעליו יושבים חלק ממתקניה בטענה שהוא שייך לה. מנגד, חיפה כימיקלים טענה שהשטח שייך למדינה, והצדדים גוררים את הדיון כבר כמה שנים.

 

ביום חמישי הורה בית המשפט העליון על השבתת המכל וריקון תכולתו עד הטיפה האחרונה לא יאוחר מ־18 בספטמבר, ועד אז לחיפה כימיקלים לא יינתן היתר לייבא אוניות אמוניה. המשמעות היא שברגע שהמכל יתרוקן הוא יעמוד כחתיכת ברזל שניתן לפרק אותה, ופעילות הכימיקלים בצפון תחוסל. העברת השטח לבזן אינה אומרת שיתאפשר לה לבנות שם כל מה שהיא רוצה, שכן כל תוכנית חייבת לעבור אישורי בנייה כמקובל, אולם כבעלת השטח יהיה לה קל יותר לבוא בדרישות בנוגע לפעילותה על השטח.

 

בזן ביקשה מהמועצה הארצית לתכנון ובנייה להרחיב ב־20% את שטח בית הזיקוק בחיפה, כלומר להגדילו ב־148 דונם, ולאחרונה אושרה לחברה הרחבה צנועה יותר של 37 דונם בלבד, שהם כ־5% נוספים על השטח שקיים היום.

 

 

מכל האמוניה מכל האמוניה צילום: פיני חמו

 

 

יציאה של חיפה כימיקלים מהאזור תעביר לידי בז"ן שטח של כ־250 דונם, כלומר כמעט פי שבעה משטח ההרחבה שאושר לה או כ־30% משטח בית הזיקוק הנוכחי. פסק הדין של העליון, שישבית את מכל האמוניה (ואולי את פעילות חיפה כימיקלים בצפון), עשוי לגלגל לידה שטח גדול פי כמה.

 

לבזן כבר יש תוכניות להרחבת הפעילות, לרבות החלפת תשתיות ישנות מימי המנדט הבריטי והקמת תחנת כוח פרטית בהספק של כ־140 מגה־ואט. עיריית חיפה כבר הודיעה שתתנגד להרחבה שאושרה, אולם לא ברור כיצד תפעל אם בזן תקבל לידיה שטח שלכאורה היה אמור לחזור אליה כבר לפני כשנתיים, לפי המצוין בדו"ח.

 

מבזן לא נמסרה תגובה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x