$
בארץ

בארה"ב מהדקים את הרגולציה על מוצרי טבק - ישראל נשארת מאחור

בסוף השבוע הודיע ה-FDA כי הוא מתכנן להפחית את כמות הניקוטין בסיגריות לרמות לא ממכרות; בישראל, עברו בשמונה השנים האחרונות שני חוקים בלבד להגבלת עישון

ספי קרופסקי 22:4129.07.17
בזמן שבארה"ב מתהדקת הרגולציה על מוצרי טבק ועישון, כאן בישראל אמנם ישנן הגבלות אך לטענת ארגוני הרופאים ובראשם ההסתדרות הרפואית (הר"י) הן "רכות" ואינן עולות בקנה אחד עם הסטנדרט הנהוג כיום בעולם המערבי. משרד הבריאות והשר יעקב ליצמן התמודדו בשנה האחרונה עם לא מעט ביקורת בנושא, שהתגברה לאחר שנחשפו בתקשורת קשרים פסולים שנרקמו בין בכירים במשרד הבריאות ובלשכת השר לבין חברות טבק המאפשרות להן לפעול בסביבה נוחה, עם מעט רגולציה והגבלות.

 

ליצמן עצמו הכחיש את הקשרים הללו, אבל גם אם מתעלמים מהם הנתונים מצביעים על כך שמשרד הבריאות פשוט לא עושה מספיק על מנת להילחם בתופעה. בתחילת השנה ערכנו בדיקה שממנה עלה כי בשמונה השנים האחרונות, שברובן ניצב ליצמן בראשות המשרד כשר וכסגן שר, עברו שני חוקים בלבד להגבלת עישון. הראשון, שעבר בזמן כהונתו הראשונה של ליצמן כסגן שר הבריאות על תקן שר, הוא תיקון לחוק המגביל פרסומות ושיווק של מוצרי טבק באוגוסט 2011. במסגרתו נאסרה הצבת מכונות למכירת מוצרי טבק בקרבת בתי ספר ומוסדות חינוך.

 

יעקב ליצמן יעקב ליצמן צילום: אביגיל עוזי

החוק השני, למניעת עישון במקומות ציבוריים שנכנס לתוקף ביולי 2014, שלפיו נאסר על עישון באצטדיוני ספורט למעט במקומות שהוקצו לכך, אושר סופית בזמן כהונת שרת הבריאות הקודמת יעל גרמן, אבל הליכי החקיקה החלו כשליצמן היה שר לפני כן.

 

כשהדי הביקורת ברקע, ליצמן הודיע לפני כשבוע וחצי בדיון בכנסת על החמרת החקיקה נגד העישון שתכלול איסור על עישון במסעדות, בתי חולים, בתי אבות, מבני ספורט, גני שעשועים, גני ילדים, חניונים, גני חיות ועוד. כמו כן מתעתד המשרד להגביל עוד יותר פרסום של מוצרי טבק וכן להסמיך פקחים ארציים לאכיפת איסור העישון. ליצמן אף מתח ביקורת על ראשי הרשויות וטען כי אינם עושים די כדי לפקח שלא יעשנו במקומות האסורים.

 

באחרונה התחוללה סערה גם סביב עמדת משרד הבריאות בנוגע למוצר אידוי טבק של חברת פיליפ מוריס, שבמשרד לא החילו עליו הגבלות בטענה כי הם ממתינים לקביעת ה־FDA בנושא. רק לאחר שגם במקרה הזה נשמעה ביקורת מצד ארגוני הרופאים ואף הוגשה בנושא עתירה לבג"ץ, המשרד התקפל והחל להגביל את המוצר בדומה לסיגריות אלקטרוניות אחרות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x