$
בארץ

רשות ההגבלים העסקיים בודקת האיסור על מעבר רופאים בין הקופות

לפי הסיכום, הקופות לא "יגנבו" רופאי משפחה, ילדים ונשים מקופה אחרת ברדיוס של 30 קילומטר; ביום ראשון צפויה להתקיים פגישה בנושא בין הממונה על ההגבלים מיכל הלפרין לבין מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב

ספי קרופסקי ותומר גנון 18:5426.07.17

רשות ההגבלים העסקיים בודקת את הסיכום שהושג בשבוע שעבר בין קופות החולים למשרד הבריאות שלפיו רופאים לא יורשו לעבור בין הקופות בשלושת החודשים הקרובים. הסיכום שעורר ביקורת רבה מצד ארגוני הרופאים פורסם לראשונה בשבוע שעבר ב"כלכליסט". ביום ראשון הקרוב צפויה להתקיים פגישה בנושא בין הממונה על רשות ההגבלים מיכל הלפרין לבין מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב.

 

לפי הסיכום שהעלה את קצפם של הרופאים, הקופות לא "יגנבו" רופאי משפחה, ילדים ונשים שעובדים בקהילה מקופה אחרת ברדיוס גיאוגרפי של 30 ק"מ.

 

הארגונים, ובראשם ההסתדרות הרפואית (הר"י), טוענים כי ההחלטה פוגעת בחופש העיסוק ומהווה פתרון "עקום" לבעיית המחסור ברופאים שממנה סובלת כל המערכת. יו"ר הר"י פרופ' ליאוניד אידלמן שיגר בסוף השבוע מכתב חריף בנושא למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, ובו כתב כי לכאורה מדובר ב"סיכומים בלתי חוקיים שאינם עולים בקנה אחד עם ערכים של מדינה דמוקרטית".

 

בעקבות הסיכומים בין קופות החולים לרשות ההגבלים, נעשתה פנייה מטעמם של גורמים שונים לרשות לבדוק האם ההבנות לא מנוגדות לחוק. זאת משום שהסכמות למניעת תחרות עשויות להוות הסדר כובל - עבירה פלילית לפי חוק ההגבלים.

 

בעקבות הפנייה שלחה הרשות מכתב לקופות שבו הודיע להן שכל הסכמה על אי תחרות, גם אם היא בחסות משרד הבריאות, מחייבת קודם כל קבלת אישור מקדמי מהרשות. כלומר, שהקופות צריכות לפנות לרשות ולבקש פטור מהסדר כובל - אחרת ההבנות עשויות להיחשב כעבירה. במקביל, הרשות פנתה למשרד הבריאות כדי לנסות לגבש מתווה שייתן פתרון לתופעת "הגניבה" מצד אחד, אך מצד שני לא יפגע בתחרות בין הקופות.

מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים צילום: אוראל כהן

 

ההיגיון מאחורי ההחלטה הוא שרופא המתגורר בעיר מסוימת לא יעבור מקופה אחת לאחרת, ובצורה זו יעביר עמו מבוטחים שמעוניינים שימשיך את הטיפול בהם בקופה החדשה. הרדיוס הוגבל מתוך הבנה שאם רופא מחליט להעתיק את כתובת מגוריו מיישוב אחד לאחר, מטבע הדברים קיימת אפשרות שיבקש לעבור מקום עבודה ולכן יחליף מעסיק, כלומר — יעבור לעבוד בקופה אחרת.

 

בתקופה האחרונה שררה מתיחות בין ארבע הקופות, כללית, מכבי, מאוחדת ולאומית על רקע מאבקים שהתנהלו ביניהן על רופאים ומבוטחים. הישיבה התכנסה בעקבות התחייבות של שר הבריאות יעקב ליצמן לאגף התקציבים באוצר לטפל בסוגיה. השר אף הודיע באחרונה שיקדם חקיקה שתגביל מעברים של רופאים בין בתי חולים וקופות חולים, זאת בעקבות משבר הרופאים המתפטרים מהדסה. יחד עם זאת, ההסכם הנוכחי שהושג בין מנכ"לי הקופות אינו חל על רופאים בבתי חולים אלא רק על רופאים בקהילה.

 

ממשרד הבריאות ומרשות ההגבלים נמבר: "משרד הבריאות ורשות ההגבלים העסקיים נמצאים בהידברות בנושא במטרה להגיע להבנות בסוגיה".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x