שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

לקריאה שנייה ושלישית: תוקם מועצה לאומית לגיל הרך

המועצה, שתפעל תחת משרד החינוך, תכין תוכנית לאומית ארוכת טווח להשקעה וטיפול בגיל הרך, ותגדיר סדרי עדיפויות בנושא וחיבור בין הגורמים השונים המעורבים בטיפול וחינוך

ספי קרופסקי 11:0524.07.17
ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה הבוקר (ב') לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק להקמתה של מועצה לאומית לגיל הרך. בין תפקידיה של המועצה, שתפעל תחת משרד החינוך, להכין תוכנית לאומית סדורה וארוכת טווח להשקעה וטיפול בגיל הרך, הגדרת סדרי עדיפויות בנושא וחיבור בין הגורמים השונים המעורבים בטיפול וחינוך.

 

 

 

עד כה לא היה קיים בישראל גוף ייעודי המפקח ומחבר בין הגופים האמונים על חינוך בגיל הרך. המועצה החדשה שבראשה יעמוד שר החינוך תידרש, בין השאר, לאתר ולזהות ילדים במצבי סיכון, קשיים בתפקוד ההורי, עיכוב בהתפתחות תינוקות ופעוטות ועוד. יהיו בה 20 נציגים בעלי ידע ומומחיות בתחום ממשרד הבריאות, הרווחה, האוצר, החינוך, הפנים וכן נציגי אקדמיה וההורים. המועצה תתכנס לפחות 4 פעמים בשנה.

 

יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ אלי אלאלוף. "זו אחת ההמלצות העיקריות של דו"ח העוני" יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ אלי אלאלוף. "זו אחת ההמלצות העיקריות של דו"ח העוני" צילום: עומר מסינגר

 

עוד נקבע במסגרת החוק החדש, שיובא בקרוב להצבעה סופית במליאת הכנסת, כי תוקם ועדת שרים לענייני הגיל הרך שתדון בתוכנית הלאומית שתכין המועצה. התקציב למימוש התוכנית יהיה 8.75 מיליון שקל בשנה שיתווסף כתקציב נוסף למשרד החינוך.

 

הרציונל מאחורי הקמת המועצה הוא שינוי התפיסה כי מסגרות החינוך בגילאים הללו (תינוקות ופעוטות) נועדו בעיקר כדי לאפשר להורים לצאת לשוק העבודה. כיום יותר מומחים בחינוך סוברים כי יש להתאים תכניות חינוך ייעודיות כבר בגילאים הרכים הללו, ולא לחכות לשלב מאוחר יותר. את החוק יזמו חברי הכנסת מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני), אלי אלאלוף ויפעת שעשע-ביטון (כולנו).

 

ח"כ אלאלוף, שהוא גם יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והחינוך מסר היום כי החוק "יבטיח תנאים נאותים וסביבה טיפולית-חינוכית הולמת לילדים. זוהי אחת ההמלצות העיקריות של דו"ח העוני. ח"כ טרכטנברג ציין כי "אנו עדים היום למהפכה החברתית הגדולה ביותר מאז המחאה החברתית של 2011. הקמת מועצת הגיל הרך תבטיח צמצום פערים בגילים הקריטיים ביותר בהתפתחותו של אדם, ותעניק שוויון הזדמנויות לכלל ילדי ישראל". ח"כ שאשא-ביטון מסרה כי "הגיע הזמן שהמערכות יתכתבו זו עם זו, ולא יפעלו במנותק זו מזו". לדבריה, "מועצה לגיל הרך זו לא פריבילגיה, אלא הכרח למען עתיד ילדינו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x