שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

רמב"ם: הדסה גנבו לנו מומחית להשתלת מח עצם לילדים

מנהל המרכז הרפואי רמב"ם פרופ' רפי ביאר מאשים את מנהל בית החולים הדסה פרופ' זאב רוטשטיין שהחתים את ד"ר אירנה זיידמן ללא תיאום איתו ותוך הפרת כללי האתיקה. רוטשטיין: "ברמב"ם קלטו לאחרונה את מנתח המוח לילדים היחיד של הדסה"

ספי קרופסקי 06:5024.07.17

המרכז הרפואי רמב"ם בחיפה נגד בית החולים הדסה: במרכז הרפואי טוענים כי המעבר של מנהלת תחום השתלות מח עצם לילדים ד"ר אירנה זיידמן לבית החולים הדסה נעשה ללא תיאום איתם ותוך הפרת כללי האתיקה הנהוגים במקרים אלו.

 

 

 

 

ד"ר זיידמן, שמנהלת את תחום השתלות מח העצם לילדים במחלקה המשרתת את כל מחוז הצפון, הודיעה לאחרונה על מעבר למחלקה המקבילה בירושלים. זאת לאחר התפטרות רופאי המחלקה בהדסה בעקבות סכסוך עבודה עם מנהל בית החולים פרופ' זאב רוטשטיין.

 

מנהל רמב"ם פרופ' רפי ביאר מסר אתמול בשיחה עם "כלכליסט" כי "היתה כאן עבירה על כללי אתיקה בסיסיים במעבר רופאים, שגם נובעת מעצם ההתנהלות של אותה רופאה וגם מהתנהלות בית החולים הקולט". לדבריו, "בית החולים הדסה היה חייב לתאם מעבר שכזה בייחוד בתחומים קריטיים כמו אלו שאנחנו מדברים עליהם, ולצערי הרב הדבר לא נעשה".

 

פרופ' ביאר הוסיף כי המרכז הרפואי רמב"ם כבר איתר רופאים שיחליפו את ד"ר זיידמן, והדגיש כי היא אינה המומחית היחידה בתחום, ושתוכנית ההשתלות תמשיך לפעול כרגיל. "זה לא מפחית כהוא זה מעצם המעשה הלא מתואם שקרה כאן, מה שלא אופייני במעברים בין בתי חולים בשנים האחרונות. כ־13 רופאים עברו מרמב"ם לתפקידי ניהול בבתי חולים אחרים בתקופה האחרונה — לאיכילוב, לתל השומר, לבילינסון ולשערי צדק, אך בכל המקרים הדבר היה מתואם עם ההנהלות".

 

המחלקה היחידה במחוז צפון

 

במחלקה ההמטו־אונקולוגית לילדים ברמב"ם ישנם 20 מיטות אשפוז רגילות ועוד 6 מיטות אשפוז להשתלות מח עצם. היא המחלקה ההמטו־אונקולוגית לילדים היחידה במחוז הצפון ומשרתת אוכלוסייה של מעל ל־2 מיליון תושבים. המחלקה טיפלה לאחרונה גם בילדים שהגיעו אליה מאזור ירושלים בשל משבר הרופאים המתפטרים בהדסה.

 

ד"ר זיידמן (48) עברה להדסה במסגרת ניסיונות הנהלת בית החולים למלא את השורות לאחר התפטרותם של ששת רופאי המחלקה. הרופאים התפטרו לאחר שטענו כי הנהלת בית החולים מנסה להגביר את קצב השתלות מח העצם בילדים חולי הסרטן, ואף מעבירה חלק מהם למחלקת הבוגרים — טענה שההנהלה הכחישה. המצב הנוכחי הוא שהמחלקה בירושלים עובדת בסיוע רופאים מתגברים מבית החולים שיבא, אך עדיין חסרים בה רופאים קבועים גם לאחר הצטרפותה של ד"ר זיידמן, שבמקביל אליה מצטרף להדסה גם בן זוגה, ד"ר מיכאל זיידמן, שהוא אורתופד ילדים.

 

המעבר של ד"ר זיידמן מרמב"ם להדסה ממחיש את המחסור הקיים ברופאים בכלל וברופאים מומחים בפרט. בישראל יש רק מעט יותר מ־40 מומחים להמטו-אונקולוגיה לילדים, חלקם הם הרופאים שהתפטרו מהדסה שעדיין לא מועסקים בתחום התמקצעותם.

 

 

מימין: ביאר ורוטשטיין. חילופי האשמות מימין: ביאר ורוטשטיין. חילופי האשמות צילום: רפי דלויה

 

 

מחסור חמור ברופאים

 

בהודעה שפרסם בית החולים הדסה מסרה ד"ר זיידמן כי היא ביצעה את תפקידה במרכז הרפואי רמב"ם במשך 8 השנים האחרונות כי היא "מאמינה שהמערך להשתלות מח עצם בילדים בהדסה הוא המקום הנכון עבורי לבטא את יכולות הניהול שלי, לקבל אחריות פורמלית כמנהלת ולגדול ולהתפתח, רפואית ואקדמית, בתחום המיוחד הזה, במערך שהוא מוביל היום בביצוע השתלות מח עצם מיוחדות ומתקדמות".

 

פרופ׳ זאב רוטשטיין מסר כי "הדסה נאלצת לפעול באופן דיסקרטי מאחר וכל שם של רופא חדש שהובא לבית החולים זכה לטיפול קשה של צוות 'הילדים של מיקי', כולל שימוש באיומים ומסע צייד — כפי שזוכה לו גם ד״ר זיידמן. כל עוד לא הייתה חתימה מוחלטת על חוזה לא יכולנו לפרסם את שמה של הרופאה ועל כך התנצלותנו".

 

לדברי רוטשטיין, רופאים עוברים ועוזבים מקומות עבודה כמקובל, ובמקרה המדובר גם בקליטתו של בן הזוג של ד״ר אירנה זיידמן, ד״ר מיכאל זיידמן — אורטופד ילדים לו זקוקה הדסה עקב מעבר של מנהל המחלקה לאורטופדיית ילדים אל בית החולים החדש באשדוד.

 

"פרופ׳ ביאר, שהינו ידיד אמת שלי, קלט לאחרונה ברמב״ם את מנתח המוח לילדים היחידי שהיה בהדסה, ד״ר מוני בניפלא, איש מקצוע יוצא מן הכלל", ממשיך רוטשטיין. "למרות הפגיעה העצומה בהדסה לא יצאנו לעיתונות, בלענו את הרוק ושתקנו.

 

 

"יש מחסור ברופאים בתחומי מקצוע שונים, והמדינה היתה יכולה לפתור את המחסור נקודתית בכל מקצוע", אומר רוטשטיין, "פניותיי הן למשרד הבריאות והן למשרד האוצר להקים מיזם עידוד שכזה נפלו על אוזניים ערלות. אני מקווה שדווקא הארועים, לרבות ארועי הדסה, יביאו את משרד הבריאות להכרה שללא התערבות ממשלתית ימשיכו 'חטיפות רופאים' כדי שבתי החולים יוכלו לממש את יעודם. מדינה שלמה לא יכולה לסמוך רק על 42 מומחים בתחום הסרטן לילדים, שיעשו תפקיד של לפחות מספר כפול של רופאים הנדרש ברחבי הארץ".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x