דעות

ביטול ההפרדה המבנית מתרחק

השיתוק של משרד התקשורת והאיסור לטפל בענייני רגולציה של הנדלר, מפחיתים את הסיכויים לקידום ההפרדה בחודשיים הקרובים

אביב גוטר 08:2623.07.17

בית המשפט התיר למנכ"לית בזק סטלה הנדלר לשוב לעבודתה תחת מגבלות. במהלך החודשיים הקרובים הנדלר תימנע מיצירת קשר עם בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ', עובדי הקבוצה המעורבים בפרשה וחברי הדירקטוריון, למעט עם היו"ר הזמני דוד גרנות.

 

 

 

אולם המגבלה המהותית ביותר שהוטלה על הנדלר היא הימנעות מכל עיסוק בענייני רגולציה של החברה, ובעיקר עם עובדי משרד התקשורת. בשנים האחרונות הנדלר עומדת בחזית המאבק לביטול חובת ההפרדה המבנית בבזק - זו שתאפשר לחברות הבנות להתמזג ולמכור שירותים משולבים.

 

הנדלר היא אחת המנהלות המנוסות והמוכשרות בשוק התקשורת הישראלי, אך סיבה מרכזית למינויה ב־2013 היתה היכולות הבינאישיות שלה להתחבב על הרגולטורים. הנדלר ידועה כאחת שלא מתביישת לדפוק על הדלתות הנכונות, וניסיון העבר מלמד שההתעקשות שלה מביאה תוצאות.

 

סטלה הנדלר מנכ"לית בזק סטלה הנדלר מנכ"לית בזק צילום: ינאי יחיאל

 

 

הבונוס של אלוביץ' מתרחק

 

בתוך כך, משרד התקשורת משותק. המנכ"ל שלמה פילבר נמצא במעצר בית ותפקידים בכירים לא מאוישים מזה מספר חודשים ובהם סמנכ"ל אגף כלכלה, סמנכ"ל פיקוח ואכיפה והיועצת המשפטית שנמצאת בחופשת לידה. השיתוק של המשרד והאיסור לטפל בענייני רגולציה של הנדלר מפחיתים את הסיכויים לקידום המהלך בחודשיים הקרובים.

 

מדובר בפרק זמן מהותי לאלוביץ'. בעסקת מכירת חלקה של יורוקום ב־yes לבזק הבטיח לעצמו אלוביץ' תשלום של 170 מיליון שקל המותנה בתוצאותיה הכספיות של yes בין השנים 2015—2017. בשנתיים הראשונות אלוביץ' קיבל את הכסף, כי yes הצליחה לעמוד ביעדים. אולם לפי ההערכות, yes תתקשה לעמוד ביעדים שהוצבו לה לקראת 2017, מה שאומר שאלוביץ' לא יקבל את התמורה האחרונה. אבל דווקא לעניין השנה האחרונה הוכנס סעיף מיוחד שאומר — אם תבוטל ההפרדה המבנית עד סוף 2017 התשלום האחרון יחושב לפי הנתונים הכספיים של 2016, שכאמור yes עמדה בהם.

 

במצב החדש שנוצר, הסיכוי לביטול ההפרדה המבנית יורד משמעותית. הנדלר תוכל, אולי, לשוב ולעסוק בעניין רק בסוף ספטמבר, אבל מהלך שכזה דורש עבודת הכנה ארוכה שמצד אחד אין מי שיקדם אותה במשרד התקשורת, ומצד שני אין מי שיניע את המשרד לפעולה.

 

בזק מפסידה פעמיים

 

גם קבוצת בזק תיפגע מעצירת ההפרדה המבנית. פעם אחת כי היכולת שלה להתחרות בחברות התקשורת האחרות באמצעות מכירת חבילות תקשורת מוגבלת כרגע. פעם נוספת בזק מפסידה בגלל עסקת רכישתה של yes. המחיר הסופי שהציעה בזק ליורוקום גוזר בתוכו נכס מס וסינרגיות שבזק תוכל לממש אותן רק כשתבוטל ההפרדה המבנית. ככל שביטול ההפרדה מתרחק בזק לא יכולה לנצל את היתרונות הללו, וזה עשוי להצביע על הימור גדול מדי של הוועדה הבלתי תלויה והמחיר הסופי ששולם בסופו של דבר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x