$
בארץ

אלקין מגבה את מנכ"ל משרדו, דנציגר: אני נושא באחריות לכל פעולות המשרד בנושא האמוניה

השר להגנת הסביבה תוקף את מבקר המדינה על פרסום הדו"ח בו עלו חששות כי בחירת החלופות לטיפול באמוניה נעשו לכאורה באופן מוטה כדי להיטיב עם חיפה כימיקלים. בניגוד אליו סגן השר ירון מזוז לא מגבה את המנכ"ל: "מי שידו נגועה באינטרסים לא יישאר כאן"

שחר אילן 11:3319.07.17

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, מגבה את מנכ"ל משרדו, ישראל דנציגר בעקבות החשדות שעלו בדו"ח מבקר המדינה כי בחירת החלופות ליבוא אמוניה נעשו לכאורה באופן מוטה כדי להיטיב עם חיפה כימיקלים. לדברי אלקין הוא "נותן גיבוי מלא לעובדי המשרד להגנת הסביבה ולמנכ"ל המשרד, ישראל דנציגר" וכי כל טענה כלפי המשרד יש להפנות אליו בתוקף אחריותו המיניסטריאלית". המשרד להגנת הסביבה פרסם היום הודעה בה ביקר את משרד מבקר המדינה על פרסום העברת החשדות נגד דנציגר ליועץ המשפטי לממשלה.

 

לדברי אלקין מנכ"ל המשרד ועובדיו "הם עובדי מדינה מסורים ומקצועיים, מהטובים ביותר שאני מכיר בשירות המדינה. אם למישהו יש טענות לגבי החלטות שקיבל המשרד בנושא האמוניה, אני מבקש להפנות אותן לא לעובדי המשרד אלא אליי, כשר נושא באחריות מיניסטריאלית כוללת לעבודת המשרד".

 

אלקין דוחה מכל וכל את הניסיון להטיל דופי במשרד להגנת הסביבה ועובדיו. "אני גאה בכך שדווקא במשמרת שלנו הבאנו סופסוף לסגירה של מכל האמוניה בחיפה", אמר והוסיף: "כמו שפעלנו עד עכשיו מתוך שיקולים מקצועיים בלבד, בלי להתייחס ללחצים שהופעלו עלינו מכיוונים שונים, כך נמשיך".

 

במקביל פרסם המשרד להגנת הסביבה הודעה במסגרתה הוא מביע תמיהה על הודעת מבקר המדינה לתקשורת, במסגרתה, לטענת המשרד, המבקר מדברר את פנייתו ליועץ המשפטי לממשלה בנושא האמוניה עוד בטרם נעשתה הפנייה למשרד להגנת הסביבה לקבלת התייחסות.

 

אלקין. טענות אלי אלקין. טענות אלי צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

המשרד "דוחה לחלוטין את הטענות לגבי חשדות לפלילים שמעלה המבקר בהקשר של אנשי המשרד הסביבה והמנכ"ל בפרט". לטענתו, "אנשי המשרד פעלו בנושא האמוניה בצורה מקצועית וללא רבב, בהתאם לחוק".

 

על פי הודעת המשרד "הטענה שלפיה פעילות המשרד נטתה לטובת חיפה כימיקלים היא מגוחכת, לאור העובדה שהמשרד להגנת הסביבה הוא זה שבחודשים האחרונים קיבל החלטה על סגירת מכל האמוניה ושלילת היתר רעלים מחברת חיפה כימיקלים לאחר סחבת רבת שנים".

 

 

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר צילום: תומי הרפז

 

 

לפי הודעת המשרד למנכ"ל, "יש הסדר ניגוד עניינים ידוע והוא פועל על פיו ללא רבב". על פי ההסכם דנציגר "אינו יכול לעסוק במישרין בענייני חברת כיל, בגלל חברותו הרחוקה עם סמנכ"ל הכספים של כיל. פעילותו של המנכ"ל בנושא האמוניה היא לפי חוק". המשרד טוען שמול יצרנית האמוניה חיפה כימיקלים אין למנכ"ל כל ניגוד אינטרסים אך מתעלם מכך שכיל היא הלקוח העיקרי של חיפה כימיקלים.

 

ככל הידוע את החשדות נגד דנציגר העלתה העובדה שאחת החלופות שאושרו בממשלה ביום ראשון לאספקת האמוניה הייתה אספקת אמוניה מאניות קטנות ישר למכלים על החוף. חלופה זו נחשבת למסוכנת במיוחד ואינה מקובלת בעולם. במשרד המבקר אף טוענים שגורמי המקצוע במשרד להגנת הסביבה מודרו מהחלטות.

במשרד טוענים לעומת זאת כי, "כל המלצות המשרד גובשו על ידי צוותים מקצועיים מנוסים בתחומם ובליווי יועצים בלתי תלויים מהארץ ובחו"ל, וללא כל התערבות או השפעה של המנכ"ל. המלצות אלו אומצו ללא שינוי על ידי המנכ"ל והשר. ההחלטות וההתייעצויות נעשו בוועדות היגוי בין משרדיות, וגם נדונו לעומק ותואמו עם משרד המשפטים".

 

 

בניגוד לדעתו של אלקין, סגן השר שלו ירון מזוז הרבה יותר מיליטנטי בתגובתו והרבה פחות מגבה את המנכל דנצינגר. בהודעה שיצאה הבוקר מטעמו, ככל הנראה ללא תיאום עם אלקין, אומר מזוז ש"מי שידו מוטה או נגועה באינטרסים, לא יישאר כאן, גם אם מדובר במנכ"ל המשרד. עם זאת, אנחנו ממתינים לממצאי הבדיקה של היועץ המשפטי לממשלה, ואז אגיב באופן קונקרטי. אני לא אתן ליונה יהב לעשות פוליטיקה על הגב של האמוניה. אני מזמין אותו להגיע אליי לפגישה ולקבל עדכונים על החלופות שנבחנו, כשביטחון התושבים בחיפה עומד לנגד עיניי, ולא להיגרר אחרי ספינים של יועציו. צריך לדאוג גם לאזרחים וגם לעובדי 'חיפה כימיקלים' - גם לתושבים וגם לעובדים.

 

עוד טוען מזוז שהחלטת הממשלה בדבר יבוא אוניות אמוניה קטנות לחיפה אינה בהכרח ההמלצה האישית שלו. "הממשלה העבירה החלטה לפני שבועיים בנושא וכחבר ממשלה אני מחויב להחלטה הזאת, מתוך דאגה לחייהם של מאות אלפי תושבי מטרופולין חיפה. החלופה שהייתה מועדפת ונכונה מבחינתי מהרגע הראשון היא חלופת האיזוטנקרים שנמצאת כאופציה שלישית בהחלטת הממשלה. אצלי הכסף לא משחק תפקיד - אך ורק ביטחון תושבי מטרופולין חיפה והקריות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x