$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

רופאים לא יוכלו לעבור בין קופות חולים ברדיוס 30 ק"מ

הסיכום בין קופות החולים נועד למנוע ממבוטחים להחליף קופה בעקבות הרופאים. ההסכם תקף ל־3 חודשים, שבמהלכם ינסו הקופות לגבש פתרון קבע

ספי קרופסקי 07:0819.07.17

ארבע קופות החולים הגיעו להסכם שבמסגרתו הוחלט שלא יגנבו רופאים זו לזו בשלושת החודשים הקרובים. ההסכם גובש בפגישה שנערכה שלשום בין מנכ"לי הקופות לבין מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב.

 

ל"כלכליסט" נודע כי בפגישה שהתקיימה במשרד הבריאות בירושלים התקבלה הצעתו של מנכ"ל קופת חולים לאומית ניסים אלון, לפיה בשלושת החודשים הקרובים לא יעברו רופאי משפחה, ילדים ונשים מקופה אחת לאחרת ברדיוס גיאוגרפי של 30 ק"מ. במהלך תקופת "הפסקת האש" צפוי להתכנס צוות מקצועי מטעם משרד הבריאות שיתווה את הדרך לנהלים קבועים בנושא, בין אם באמצעות חקיקה או חוזר מנכ"ל.

 

ההיגיון מאחורי ההחלטה הוא שרופא המתגורר בעיר מסוימת לא יעבור מקופה אחת לאחרת, ובצורה זו יעביר עמו מבוטחים שמעוניינים שימשיך את הטיפול בהם בקופה החדשה. הרדיוס הוגבל מתוך הבנה שאם רופא מחליט להעתיק את כתובת מגוריו מיישוב אחד לאחר, מטבע הדברים קיימת אפשרות שיבקש לעבור מקום עבודה ולכן יחליף מעסיק, כלומר — יעבור לעבוד בקופה אחרת.

 

ניסים אלון ניסים אלון צילום: עמית שעל

בתקופה האחרונה שררה מתיחות בין ארבע הקופות, כללית, מכבי, מאוחדת ולאומית על רקע מאבקים שהתנהלו ביניהן על רופאים ומבוטחים. הישיבה התכנסה בעקבות התחייבות של שר הבריאות יעקב ליצמן לאגף התקציבים באוצר לטפל בסוגיה. השר אף הודיע באחרונה שיקדם חקיקה שתגביל מעברים של רופאים בין בתי חולים וקופות חולים, זאת בעקבות משבר הרופאים המתפטרים מהדסה. יחד עם זאת, ההסכם הנוכחי שהושג בין מנכ"לי הקופות אינו חל על רופאים בבתי חולים אלא רק על רופאים בקהילה.

 

עוד סוכם בישיבה שבה השתתפו מנכ"ל כללית נועז בר ניר, מנכ"ל מכבי רן סער, מנכ"ל מאוחדת זאב וורמברנד, מנכ"ל לאומית אלון וסגן ראש אגף תקציבים יאיר פינס, כי הקופות לא יציעו לרופאים עצמאיים בלעדיות בתקופה זו. כלומר, רופא מומחה המקבל מבוטחים של יותר מקופה אחת לא יקבל הצעה לעבוד עם קופה מסוימת בבלעדיות. הצעד ימנע מלחמה על רופאים מומחים הנחשבים ל"כוכבים" בתחומם, אלה שכל הקופות מעוניינות שיעבדו בעיקר איתן.

 

במהלך הפגישה התחייב המנכ"ל בר סימן טוב להוציא חוזר שיגביל את פעילות המוקדים של הקופות. מעבר בין הקופות נחשבת כיום לפעולה קלה שניתן לבצע דרך האינטרנט, אולם חלק מהקופות משתמשות במוקדים שנציגיהם מדרבנים מבוטחים מקופות אחרות לעבור — ולבצע את הפעולה עבורם במהלך השיחה. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x