$
בארץ

האוצר לוועדת הכלכלה: שיריינו 50 מיליון שקל להקמת הקרן לסיוע למודרי אשראי

הדברים נאמרו לאחר ביקורת קשה של יו"ר ועדת הכלכלה כי הקרן לא הוקמה שנה וחצי לאחר מתן ההתחייבות. כבל: לא אקדם תקנות מאגר נתוני האשראי בלי לוח זמנים מפורט

שחר אילן 12:1317.07.17

משרד האוצר הודיע בוקר (ב') לוועדת הכלכלה ששריין 50 מיליון שקל להקמת הקרן למודרי אשראי. כפיר בטט מאגף התקציבים טען ש"אנחנו מחויבים במאה אחוז להקת הקרן, קבענו פרמטרים לקביעת מודרים". בטט אמר זאת בתגובה לביקורת הקשה של יו"ר הוועדה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) על שהקרן לא הוקמה שנה וחצי לאחר מתן ההתחייבות. כבל אמר שלא יעביר את תקנות חוק נתוני אשראי עד שלא יקבל לוח זמנים מחייב להקמת הקרן.

 

 

 

 

עוד אמר כבל ש"אחד התנאים שבגינם העברנו את חוק מאגר נתוני האשראי הייתה התחייבות מפורשת של שר האוצר משה כחלון, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד וסגנית הממונה על התקציבים יעל מבורך, שתוקם קרן למודרי אשראי. כבר שנתיים מכדררים אותנו פעם אחר פעם". לדבריו, בעקבות התעניינות "כלכליסט" בנושא "החשב הכללי הרים אלי טלפון כי הוא הרגיש שצריך להוציא את הנייר מהמגירה התחתונה. לא יכול להיות שאחרי שנתיים החשב הכללי שואל אותי מה הפרמטרים לקבוע מי מודר ומי לא".

 

 

איתן כבל איתן כבל צילום: עמית שאבי

 

 

מוקדם יותר היום חשף "כלכליסט" את העובדה שמשרד האוצר לא עמד בהתחייבותו להקים קרן של 50 מיליון שקל של הלוואות למודרי אשראי. ועדת הכלכלה החלה הבוקר לדון בתקנות חוק נתוני אשראי ועמותת ידיד פינתה לכבל שימנע מלאשר את התקנות עד להקמת הקרן. על פי נתוני עמותת ידיד, יש 1.9 מיליון מודרי אשראי בישראל. הם כוללים 400 אלף איש שכלל אין להם חשבון בנק ועוד 1.5 מיליון שיש להם חשבון אבל אינם יכולים לקבל אשראי. זאת, אם בגלל מצב כלכלי קשה ואם בגלל הסתבכויות קודמות של החזרת חובות.

 

 

במרץ 2016 אישרה הכנסת את חוק מאגר נתוני האשראי. החוק יאפשר לבנק ישראל ליצור מאגר של היסטוריית העמידה בתשלומים של כל אזרח ולדרג אותו. היתרון של החוק הוא שיחשוף לראשונה נתוני אשראי חיוביים לכל הגופים המלווים ויאפשר להם להתחרות בהורדת הריבית ללקוחות אמינים. שני החסרונות הגדולים הם העובדה שיקשה עוד יותר על שכבות מודרות כלכלית לקבל אשראי וכן החשש שהמאגר ידלוף. המאגר אמור להתחיל לפעול ב-2019.

 

במהלך דיוני הוועדה על הקמת המאגר, סיכם יו"ר ועדת הכלכלה, איתן כבל עם שר האוצר כי תקום קרן של 50 מיליון שקל שתסייע לאלו שבגלל מצבם הכלכלי לא יקבלו אשראי. הקרן תקבע קריטריונים להענקת אשראי ללקוחות בסיכון גבוה ותיתן לבנקים ערבות להלוואות אלו. כבל אף הביע תקוה שהמשרד יגדיל אותה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x