$
משפט

החשד: שלמה פילבר הדליף מידע עסקי רגיש לבזק

כך עולה מהבקשה לשחרור בתנאים מגבילים של מנכ"ל משרד התקשורת שהגישה היום רשות ני"ע לביהמ"ש; הרשות: "פעל בצורה שיטתית, מכוונות ומתמשכת להעביר מסמכים מסווגים וניירות עמדה פנימיים"; על הנדלר נכתב כי פעלה בעסקאות בעלי העניין בהתאם להנחיות אנשי יורוקום

תומר גנון 19:1413.07.17

מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, פעל על פי החשד במסגרת תפקידו בדרכי מרמה לקדם את האינטרסים של חברת בזק במשרד התקשורת, תוך הדלפת חומר רגיש לחברה. כך עולה מהבקשה שהגישה היום (ה') לבית משפט השלום בתל אביב רשות ני"ע בדרישה להטיל על פילבר תנאים מגבילים.

 

 

 

מוקדם יותר היום שלח בית המשפט את פילבר, שנחקר ביומים האחרונים באזהרה במשרדי הרשות בחשד לביצוע עבירות מרמה והפרת אמונים ועבירות דיווח לפי חוק ני"ע, למעצר בית של 14 יום.

 

שלמה פילבר (ארכיון) שלמה פילבר (ארכיון) צילום: יואב דודקביץ

 

"ממצאי החקירה", נכתב בבקשה, "עולה חשד ממשי כי במסגרת פעילותו של פילבר, הוא פעל בצורה שיטתית, מכוונת ומתמשכת ותוך הסתרת העובדה מהגורמים המקצועיים והמשפטיים של משרדו, כדי להעביר לבזק מסמכים מסווגים וכן ניירות עמדה פנימיים, תכתובות ומסמכים מדיונים בין משרדיים, לרבות כאלה אשר טרם נדונו בפורמים המוסמכים – הן של משרד התקשורת והן בפורמים בין משרדיים".

 

"עוד עולה ממצאי החקירה, כי החשודים (בכירים בבזק, ת.ג) נהגו להעביר לפילבר את עמדתם על גבי המסמכים תוך שאלה כוללים תיקונים התואמים את צורכיהם האסטרטגיים, הטקטיים והעסקיים, תיקונים אשר התקבלו ושימשו בסיס לדיונים בהמשך ובמקרים רבים אף קיבלו ביטוי משמעותי בתוצרים הסופיים תוך שאלה משרתים את טובת בזק והאינטרסים הכלכליים שלה ושל חשודים אחרים".

 

בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', והמנכ"לית סטלה הנדלר נשלחו היום על ידי בית המשפט לתשעה ימי מעצר בית - עד יום שישי הבא, ומהדיון עלה כי אלוביץ' נמצא כבר יומיים במעצר בית. עוד עלה כי רשות ני"ע טוענת לגביו כי הקים מנגנון סודי בבזק ובמשרד התקשורת שהעביר לו מידע סודי, תוך קשר עם פילבר

 

אתמול פורסם דו"ח חריף של מבקר המדינה בעניין משרד התקשורת, ובו התייחסות למנכ"ל לפיה העדיף את האינטרס של בזק על חשבון הציבור.

 

הנדלר ויוכלמן פעלו תחת הנחיית אנשי יורוקום

 

במסגרת הבקשה, פירטה הרשות חשודות נוספים בחקירה הנוגעים לשתי עסקאות בעלי העניין שביצע אלוביץ', מול חברת yes ומול חברת בזק. הראשונה, העסקה שבמהלכה נרכשו מניותיו של אלוביץ' ב-yes שהוחזקו ביורוקום על ידי בזק במרץ 2015, בתמורה של למעלה ממיליארד שקל – חלקם מבוססים על יעדי תזרים המזומנים של חברת הטלוויזיה הרב ערוצית. העסקה השנייה, היא הסכם להארכת רכישת מקטעי שידור בלוויין מחברת חלל תקשורת שבשליטת אלוביץ', בתמורה מצטברת של כ-920 מיליון שקל.

 

שתי דמויות מרכזיות בפרשות אלה, כך עולה מהבקשה, הן הנדלר ומזכירת החברה והיועצת המשפטית שלה, עו"ד לינור יוכלמן. מוקדם יותר היום, שלח בית המשפט את הנדלר למעצר בית בן תשעה ימים. יוכלמן, כך הותר היום לפרסום, נמצאת במעצר בית כבר כשלושה שבועות. אתמול האריך בית המשפט את מעצר הבית ב-12 ימים נוספים.

 

 

סטלה הנדלר סטלה הנדלר צילום: ינאי יחיאל

 

"קודם אישור העסקאות האמורות מינה דירקטוריון חברת בזק ועדות בלתי תלויות אשר הורכבו מדירקטורים חיצוניים ובלתי תלויים לצורך בחינת כדאיות העסקה וניהול המשא ומתן", הוסבר בבקשה לגבי עסקאות בעלי העניין, "בשל עניינו האישי של בעל השליטה בעסקאות אלה, ועל מנת לשמור על תקינות הליך בחינת העסקה, היו אמורים בעלי השליטה ומי מטעמם להימנע מכל מעורבות בפעילות הוועדות אשר עסקו בגיבוש אסטרטגיות וטקטיקות ניהול המו"מ".

 

"על פי החשד, במהלך התקופה הרלוונטית, ניצלו יוכלמן והנדלר את מעמדן בוועדות, ואת נגישותן לפרטי המו"מ, תוך שהן מעבירות לאנשי יורוקום (החברה שבשליטת אלוביץ', ת.ג) ובכלל זה לאלוביץ', בנו אור אלוביץ' ועמיקם שורר (דירקטור לשעבר ב-yes וכיום מנהלי קשרי משקיעים בבזק, ת.ג), הנמנים על הצד הנגדי לעסקה, פרטים ומסמכים חסויים אשר נדונו במסגרת הוועדות הבלתי תלויות.

 

הבקשה מפרטת עוד כי "כמו כן, פעלו השתיים בהתאם להנחיות אשר קיבלו מאנשי יורוקום בכדי ליזום ולסכל מהלכים הן בקרב חברי הוועדה, והן מול גורמי מקצוע חיצוניים אשר היו מעורבים בעבודת הוועדה. מהלכים אשר היה בהם בכדי לקדם את האינטרסים של יורוקום במסגרת עסקאות אלה".

 

"כתוצאה מפעילותם האסורה של החשודים", טוענת הרשות, "קיבלו יורקום באמצעות אלוביץ', אור אלוביץ' ושורר אשר היו אמונים על המו"מ מול בזק, יתרון משמעותי בלתי הוגן על פני ציבור המשקיעים בחברת בזק, ועל פני חברי הוועדות הבלתי תלויות של חברת בזק, במסגרת המשא ומתן שנוהל בקשר לעסקת yes ועסקת חלל. זאת תוך קיומו של ניגוד עניינים חמור בין תפקידיהם השונים, תוך 'זיהום' היורד לשורשן של העסקאות עצמן ואגב ביצוען של עבירות פליליות חמורות".

 

עו"ד בעז בן צור, בא כוחה של יוכלמן, מסר בתגובה כי היא "פעלה כדין במסגרת תפקידה כמזכירת חברה. הואיל והחקירה עדיין בראשיתה, והבמה נתונה - בשלב זה - בידי צד אחד בלבד, מומלץ שלא לקפוץ למסקנות נחפזות מדי".

 

 

 

עו"ד נתי שמחוני, המייצג את סטלה הנדלר, אמר מוקדם יותר היום בבית המשפט כי היא "פעלה במקצועיות ויושרה וכופרת בכל החשדות נגדה לגבי עסקאות בעלי העניין".

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x