שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ועדת הכספים עיכבה העברת 285 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות

זאת בעקבות טענות של הח"כים מיקי רוזנטל וסתיו שפיר כי מדובר בכספים מושחתים שמיועדים בין היתר לגרעינים תורניים שמקורבים לבית היהודי. האוצר: גרעינים תורניים מוזכרים בבקשה בטעות

שחר אילן 11:2612.07.17
ועדת הכספים של הכנסת עיכבה העברות של 285 מיליון שקלים לחטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית. זאת, בעקבות טענות של חברי הכנסת מיקי רוזנטל וסתיו שפיר מהמחנה הציוני שמדובר בין היתר בכספים מושחתים שמיועדים בין היתר לגרעינים תורניים שמקורבים לבית היהודי. נציגת אגף התקציבים רעיה עדני טענה שאין כסף לגרעינים התורניים וכי הם מוזכרים בבקשה להעברת הכספים בטעות.

 

 

 

 

מדובר בתוצאה תקציבית ראשונה של הסכם חידוש הפעילות בין הממשלה לחטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית. זאת, לאחר שנתיים בהן שיתקה חוות דעת משפטית את רוב פעולות החטיבה. בבקשה מוסבר שמדובר בתקציבים שנשמרו בבסיס התקציב ויומרו לתקציב הרשאה להתחייב (לשנים עתידיות) עבור החטיבה להתיישבות. 180 מיליון יממנו בחמש השנים הקרובות את מנגנון החטיבה להתיישבות בהיקף של 36 מיליון שקלים לשנה (שכר, שכר דירה וכו'). כן יינתן מימון לפרויקטים בהיקף של 105 מיליון שקל לשנתיים.

 

אורי אריאל אורי אריאל צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

חברי הכנסת מהאופוזיציה תקפו בחריפות העברות על רקע הדו"ח החמור של מבקר המדינה שפורסם השנה בנושא החטיבה להתיישבות. הדו"ח קבע שמשרד הבינוי והשיכון העביר בתקופת השר אורי אריאל מהבית יהודי תקציבים בלתי תקינים לגרעיני התיישבות תורניים במרכז הארץ, שבהם פעילים מקורבי השר. 56% מהגרעינים שקיבלו סיוע היו מקורבים לבית היהודי. המבקר יוסף שפירא הגדיר את הממצאים "נורה אדומה" וקבע שהשר אריאל "נושא באחריות למחדל חמור בסדרי המשילות ולפגיעה בסדרי המנהל התקין".

 

ח"כ מיקי רוזנטל טען ש"מדובר בהעברת כספים לפעילי הבית היהודי, שאתם קוראים להם גרעינים תורניים. כולם של פעילים של אורי אריאל, איש שהמבקר שם עליו חותמת של כספים מושחתים. עוד פעם סירחון פוליטי. נותנים יד לשחיתות", אמר רוזנטל. לדבריו, "אני בעד כספים להתיישבות אבל לא כספים מושחתים לפעילי הבית היהודי".

 

ח"כ סתיו שפיר אמרה ש"גם כששאלנו לפני שלוש שנים אמרו שהכספים עוברים לפריפריה. אחר כך התברר שהעבירה כספים לגרעינים ברמת אביב שינקין. אני רוצה פרוט של שקל לשקל".

 

החטיבה להתיישבות היא זרוע הפעילות המרכזית של הממשלה בתחום ההתיישבות הכפרית, בין השאר ביהודה ושומרון. העובדה שהחטיבה אינה חלק מהממשלה הפכה אותה לצינור להזרמת תקציבים, לעתים חשאיים, עם פיקוח ובקרה מינימליים.

 

בראשית 2015 קבעה חוות דעת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד דינה זילבר שעל הממשלה להחזיר לעצמה את סמכויות הפעולה בתחום ההתיישבות ולהפסיק לתקצב את החטיבה. היא הגדירה אותה כ"אזור דמדומים ממשלי" וכ"חצר אחורית". חוות הדעת הביאה להקפאת רוב פעילותה של החטיבה בשנתיים האחרונות.

 

ב־27 באפריל, נחתם בין שר החקלאות אורי אריאל מהבית היהודי ליו"ר החטיבה להתיישבות גאל גרינוולד, איש מפלגתו, הסכם שלפיו תוקם יחידה מפקחת על החטיבה להתיישבות במשרד החקלאות. על פי ההסדר, הממשלה תממן את פעילות מנגנון החטיבה ב־36 מיליון שקל בכל שנה. בפועל סביר שהתקציב שהיא תעביר לחטיבה, כולל מימון להקמה והרחבה של יישובים ותקציבים קואליציוניים, יגיע ל־300 עד 400 מיליון שקל, כמו בשנים שלפני ההקפאה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x