$
בארץ

פשרה במכרז החשמול של רכבת ישראל: העבודה תחולק בין 3 חברות

רכבת ישראל מדווחת על הסכם פשרה לפיו עבודות החשמול יבוצעו על ידי SEMI הספרדית שזכתה במכרז וכן אפקון הישראלית ואלסטום הצרפתית שעתרו נגד המכרז המוטה לכאורה

ליאור גוטמן 21:1210.07.17

רכבת ישראל דיווחה אתמול (א') לבורסה כי הסכם פשרה הושג בינה לבין שתי חברות זרות ואחת ישראלית - SEMI הספרדית, אפקון הישראלית ואלסטום הצרפתית, בנושא מכרז החשמול הענק של החברה ותביעות שנלוו אליו.

 

מכרז החשמול של הרכבת הוא אחד המסובכים והחשובים לעתיד החברה, והוא כולל חשמול של כ־420 קילומטרים של קווי רכבת, הקמת 14 תחנות השנאה, תכנון והקמה של מערכת הולכת חשמל עילית, תכנון והקמת מערכת שליטה והקמת רשת חשמל במתחמי ומוסכי הרכבת. עלות המכרז היא כ-2 מיליארד שקל כאשר לפני כשנתיים הכריזה הרכבת ש-SEMI הספרדית היא הזוכה בפרויקט.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", עם היוודע דבר הזכייה התגלו כלשים רבים לכאורה במכרז. חברת המודיעין העסקי בלאק־קיוב, שנשכרה לבדוק את המכרז והמעורבים בו, הציגה הקלטות לכאורה של בכירים ברכבת מהם עולה שוועדת המכרזים שיפרה את ציון הזוכה מ־66 ל־70, הוא הרף לזכייה, והכל בדיעבד. עוד נטען לכאורה שמי ששובץ לניהול הפרויקט לא מתכוון לבצע זאת בפועל, מה גם שהזוכה לא מתכוונת לעבוד לכאורה בשבתות.

 

 

רכבת ישראל. לטענת החברה יישום הסדר הפשרה יגדיל את ההוצאות ב-8 מיליון שקל בשנה רכבת ישראל. לטענת החברה יישום הסדר הפשרה יגדיל את ההוצאות ב-8 מיליון שקל בשנה צילום: ערן גרנות

 

 

 

אלסטום ואפקון עתרו לביהמ"ש כנגד הליך המכרז, והשופטים רמזו לרכבת שכדאי לה לאמץ פשרה אחרת הם יאלצו להתערב. לפיכך, הרכבת דיווחה שלשום ש"הוסכם, בין היתר, כי חברת אפקון תשולב כקבלן משנה בעבודות ההקמה של מערך החשמול, אשר מבוצעות במלואן על ידי חברת SEMI. בנוסף הוסכם, כי תכולות והיקפי עבודות תחזוקת מערך חשמול המסילות יחולקו בין SEMI לבין אלסטום". על פי ההערכות אלסטום תעשה עבודות בכ-300 מיליון שקל, אפקון בכ-280 מיליון שקל והשא ישאר אצל SEMI.

 

עוד הודיעה הרכבת ש" יישום הסכם הפשרה צפוי להגדיל את הוצאות החברה בקשר עם תחזוקת מערך חשמול המסילות בכ-8 מיליון שקל בשנה".

 

מנכ"ל הרכבת הנכנס, שחר איילון, ברך על התוצאה, ואמר שהפרויקט לא יהפוך את החברה לשקטה ופחות מזהמת אלא גם תגדיל בכ-330 את מספר הקרונות - 37% יותר ממה שיש בידי הרכבת היום.

 

 

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x