$
בארץ

חברי ועדת הכלכלה: הרפורמה בבנקים מתעכבת בגלל בנק ישראל

בישיבת מעקב שכונסה היום נחשף כי למרות שהחוק המפריד את חברות כרטיסי האשראי מהבנקים עבר כבר בינואר השנה, ביצוע הרפורמה עדיין לא החל. ילין: "אם בנק ישראל לא משתף פעולה, אף אחד לא יוריד מחירים"

שחר אילן 16:0510.07.17

ביצוע הרפורמה באשראי למשקי הבית ולעסקים קטנים ובינוניים מתעכב. כך נחשף בישיבת מעקב אחר ביצוע הרפורמה של ועדת הכלכלה של הכנסת שכונסה היום (ב') לבקשת ח"כ חיים ילין מיש עתיד.

 

יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל (המחנה הציוני) אמר ש"מדובר במהפכה גדולה אבל היא לא יצאה לשטח, שום דבר לא מתקדם". מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד האשים את בנק ישראל שלא עמד בסיכומים על הורדת יחס הלימות ההון והפחתת ההון הראשוני לבנקים חדשים.

 

חוק הרפורמה בבנקים אושר במסגרת חוק ההסדרים בסוף ינואר 2017 כאשר מטרותיו העיקריות הן הגברת התחרות בשוק האשראי למשקי בית ועסקים קטנים, הגברת הנגישות לאשראי והורדת מחירי האשראי.

 

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד מנה שורה של חסמים שמעכבים היבטים שונים של הרפורמה, ביניהם מציאת מימון להקמת מערכת מחשוב לבנקים החדשים וכן ויכוחים בין משרדי הממשלה בנושא מנועי השוואת המחירים בבנקים.

 

חיים ילין (ארכיון) חיים ילין (ארכיון) צילום: עומר מסינגר

 

 

חוק הרפורמה בשוק האשראי התבסס על מסקנות ועדת שטרום להגברת התחרותיות בשוק האשראי. יו"ר הועדה דרור שטרום אמר בישיבה שאם בסופו של דבר כל מה שיצא מהחוק זה הפרדת חברות האשראי מהבנקים לא תהיה תחרות. לדבריו, מרכיבים חשובים של הרפורמה הם הקמת הבנקים החדשים, ביטוח הפקדונות וכן מנועי השוואת המחירים.

 

ילין אמר ש"עברו שישה חודשים ואין מי שיפקח על החוק ויוריד חסמים". לדבריו, "אם אין לבנק ישראל דרייב והוא לא משתף פעולה, אף אחד לא יוריד מחירים".

 

יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן אמר ש"בנק ישראל מעכב פרסום נהלים לגבי הלימות ההון והיקף הון ראשוני שידרשו לבנקים חדשים וזה מונע מבנקים חדשים להיכנס".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x