$
בארץ

קרטל המשלחות לפולין: נשקלת העמדה לדין של 14 חשודים בהם 4 חברות

על פי כתב החשדות, החברות החשודות סיכמו ביניהן מראש כי לא יתחרו האחת על הוצאת משלחות בתי הספר של רעותה. החברות פעלו על מנת לוודא שהזוכה בכל אחד מבתי הספר תהיה החברה שהוציאה את המשלחת לפולין של בית הספר בעבר

תומר גנון 12:2010.07.17
הפרקליטות ורשות הגבלים עסקיים הודיעו ל-14 חשודים, בהם 4 חברות העוסקות בארגון משלחות לפולין, כי נשקלת העמדתם לדין, בכפוף לשימוע, בגין עבירות בתחום ההגבלים העסקיים, עבירות מרמה והלבנת הון.

 

החשודים הם פנחס גינזבורג וצבי סער מחברת י. הלל ושות' בע"מ, נחמן קידר ואיילת יונגסטר מחברת טיולי הגשר לעולם בע"מ, שמעון רגב ואהרון טורוביץ' מחברת אקדמי טרוול בע"מ, משה הרטמן ואייל סלוק מחברת דיזנהאוז בע"מ, וכן אחישי גל ואסתר גוילי, כמו גם החברות עצמן.

 

אושוויץ אושוויץ

 

 

החשד המרכזי בפרשה נוגע לחלוקת שוק של משלחות הנוער שיצאו לפולין בין השנים 2010 עד 2016, בהתאם למכרזים של משרד החינוך.

 

על פי כתב החשדות, החברות החשודות סיכמו ביניהן מראש כי לא יתחרו האחת על הוצאת משלחות בתי הספר של רעותה. החברות פעלו על פי הסיכום על מנת לוודא שהזוכה בכל אחד מבתי הספר תהיה החברה שהוציאה את המשלחת לפולין של בית הספר בעבר.

 

על פי החשד, במסגרת חלוקת בתי הספר ומשלחות הנוער ביניהם, הציגו החשודים מצגים כוזבים בפני הגורמים הקשורים בהוצאת המשלחות, כאילו מתקיימת תחרות ביניהם על הוצאתן, כאשר בפועל החשודים סיכמו ביניהם מראש שלא להתחרות זה על לקוחותיו של זה.

 

בנוסף, החקירה העלתה חשדות לכך שתואמו הצעות מחיר להוצאת משלחות לפולין גם עבור גופים נוספים - "יד ושם", שירות בתי הסוהר וקופת חולים מכבי.

ההיקף הכספי המצטבר של עלות הוצאת המשלחות במכרזים שחולקו בין החשודים מגיע למאות מיליוני שקלים.

 

למרבית החשודים מיוחסות עבירות של עשיית הסדר כובל בניגוד לחוק ההגבלים העסקיים וקבלת דבר במרמה. לחלקם מיוחסות גם עבירות על חוק איסור הלבנת הון.

 

פרשת קרטל המשלחות לפולין נחקרה על-ידי מחלקת החקירות של רשות הגבלים עסקיים יחד עם משטרת ישראל - היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ) שבלהב 433. החקירה הגלויה התחילה בינואר 2016, ובמסגרתה נגבו הודעות מלמעלה מ-100 עדים והיקף חומר החקירה מחזיק למעלה משישים ארגזים. עם סיום החקירה, הועבר חומר החקירה למחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה ולמחלקה המשפטית של רשות הגבלים עסקיים, אשר מטפלות בתיק בשיתוף פעולה.

 

עו"ד גיל דחוח גלית רוטנברג ועדי קידר, עורכי דינה של של חברת גשר לעולם בע"מ, מסרו בתגובה: "כבר עתה בכתב החשדות ניתן לראות צמצום משמעותי של הטענות, לעומת הטענות שנטענו בשלב המעצרים המתוקשרים בפרשה הזו. אנו מאמינים, שעתה, כאשר יתאפשר לנו לראשונה להציג טענותינו בפני הפרקליטות, הפרקליטות תהיה קשובה לטענותינו, והתמונה תשתנה באופן משמעותי.

 

"נציין שכבר מכתב החשדות עצמו עולה, שחברת גשר לעולם בע"מ פעלה לא אחת בניגוד להסכמות הנטענות, דבר שכבר בו די על מנת להבין, שלא הייתה צד להסכמות, שלפי טענות הפרקליטות התקיימו בין חברות הנסיעות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x