$
בארץ

חברת החשמל חתמה על הסכם מול הרש"פ להגדלת אספקת חשמל באזור ג'נין

מדובר בהסכם מסחרי, במסגרתו תחנת משנה חדשה שהוצבה במקום תגדיל את יכולת ההיצע לצפון השומרון בכ-60 מגה וואט. במעמד החתימה השתתפו, שר האנרגיה יובל שטייניץ, ראש הממשלה הפלסטיני, ראמי חמדאללה, יו"ר חברת החשמל, יפתח רון-טל ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי

ליאור גוטמן 11:1110.07.17
חברת החשמל חתמה הבוקר (ב') על הסכם להגדלת אספקת החשמל לאזור ג'נין. לטענת חברת החשמל מדובר בהסכם מסחרי ראשון מסוגו במסגרתו תחנת משנה חדשה שהוצבה שם תגדיל את יכולת ההיצע לצפון השומרון בכ-60 מגה וואט.

 

חתימת ההסכם היא תולדה של הסכם תשלומי החובות של הרש"פ לחברת החשמל מספטמבר שנה שעברה במסגרתו בוצעה "מיני תספורת" של כמה מאות מיליוני שקלים לחוב של הרש"פ מול חברת החשמל, זאת לאחר שאי תשלום רציף שלו מאז סוף 2013 "ניפח" את ההתחייבות מצד הפלסטינים לעד כ-1.8 מיליארד שקל.

 

מעמד החתימה מעמד החתימה צילום: יוסי וייס

 

 

במסגרת הסכמי תשלומי החובות נקבע שהרשות הפלסטינית תשלם את מרבית חובה בתשלומים שיפרסו על פני 48 חודשים (ומקדמה של כחצי מיליארד שקל), כאשר חברת החשמל מצידה תגדיל את ההיצע לשטחי הרשות באמצעות מימוש תוכנית מגירה ישנה להקמת ארבע תחנות משנה שם, כאשר כאמור הראשונה הופעלה היום. לחברת החשמל אפשרות להגדיל את ההיצע בעוד 75 מגה וואט לכל האזור הצפוני של אזור יהודה ושומרון (ג'נין, קבטיה וטובאס), זאת באם יעלה הצורך. כדי להמנע מצבירת חוב נוסף עלות המימון של כל תחנת משנה הגיעה בסיוע מהבנק האירופאי (EIB).

 

חתימת ההסכם היום לוותה בטקס בהשתתפות שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ, ראש הממשלה הפלסטיני, ד"ר ראמי חמדאללה, יו"ר חברת החשמל, יפתח רון-טל ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי. "מדובר בהסכם חדשני, הכולל בפעם הראשונה ערבויות להבטחת התשלומים הפלסטינים לישראל. ההסכם מדגיש את מחויבותנו להמשך תיאום הפעילות האזרחית מול תושבי הרשות הפלסטינית – מתוך הבנה כי מדובר באינטרס ישראלי", אמר שטייניץ.

 

יפתח רון-טל אישר שחברת החשמל מתעתדת להקים עוד 3 תחנות משנה ואילו מרדכי חידד שהיום נחתם בין הצדדים ההסכם החמישי הכלכלי בשלוש השנים האחרונות. "קיום דיאלוג ישיר עם הפלסטינים מוביל להישגים ולהסכמים חשובים. התיאום והקישור האזרחי והביטחוני מהווים נדבך משמעותי ליציבות הביטחונית באזור יהודה ושומרון", סיכם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x