$
בארץ

ועדת הפנים אישרה הצעת אמסלם לבטל הניכוי מפנסיות נבחרים

ההחלטה תבטל את הניכוי של 30% שמתבצע היום מהפנסיות, משום שהנבחר מקבל גם משכורת גבוהה מהמדינה. ח"כ אמסלם: "אף אחד לא עושה את זה יותר. נשארו רק עשרים מסכנים"

שחר אילן 09:5310.07.17

ועדת הפנים של הכנסת אישרה הבוקר (ב') החלטה שתגדיל בצורה משמעותית את הכנסתם של חברי כנסת, שרים ודיינים שהיו פעם נבחרים ברשויות מקומיות ובמועצות דתיות. ההחלטה תבטל את הניכוי של 30% שמתבצע היום מהפנסיות, משום שהנבחר מקבל גם משכורת גבוהה מהמדינה. להצעת ההחלטה לא צורפו נתונים בכמה אנשים מדובר ומה העלות.

 

 

 

 

ועדת הפנים של הכנסת היא שקובעת את כללי הגמלאות של נבחרי רשויות מקומיות ומועצות דתיות. המצב הזה בעייתי במיוחד משום שחלק מהנבחרים מתקדמים עם השנים והופכים לחברי כנסת ושרים. כלומר זהו היבט נוסף של המצב בו חברי הכנסת מחליטים לגבי השכר של עצמם.

 

נבחרי רשויות מקומיות ומועצות דתיות שנכנסו לתפקידם לפני 1998 וצברו ותק מספיק, מקבלים פנסיה תקציבית. על פי הנוהל הקיים אם הם מקבלים משכורת נוספת מהמדינה, כחברי כנסת או שרים או כנבחרים בגוף אחר, מנכים להם 30% מהפנסיה. ח"כ דוד אמסלם מבקש לבטל את הניכוי.

 

ח"כ דוד אמסלם ח"כ דוד אמסלם צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

הוא מסביר שכל הגורמים האחרים, צה"ל, המשטרה ומשרדי ממשלה כבר ביטלו את הניכוי. "אף אחד לא עושה את זה יותר. נשארו רק עשרים מסכנים". לדבריו זה לא הגיוני שראש השב"כ לשעבר ח"כ יעקב פרי מיש עתיד לא משלם ניכוי מהפנסיה וראש עיר לשעבר כן. "אני בעד אחידות", אמר אמסלם. או שתחזיר את הניכוי לכולם או שלא תוריד לאף אחד. המדינה הגיעה למסקנה שהיא לא רוצה להחזיר את הניכוי. ראש עיר היחידים שלא משלמים. זה לא הגיוני".

 

הוא סיפר שפנו אליו כמה ראשי רשויות לשעבר. אמסלם הזכיר שהוא העביר חוק שיבטל את הניכוי לעובדי מדינה לפני שנה. על רקע העובדה שהניכוי בוטל למגזרים אחרים, גם לא הייתה התנגדות של המשפטנים להחלטה.

 

אלא שבהקשר זה יש להביא בחשבון ששכר נבחרים גבוה בהרבה משכר הרוב המכריע של עובדי הציבור וחלקם יצאו לפנסיה בגילאים נמוכים מאוד. חברת ועדת הפנים וראש עיריית הרצליה לשעבר ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) אמרה ש"שוב הנבחרים קובעים לנבחרים הטבות כספיות. לא מתקנים עוול בעוול, שערורייתי שמביאים הצעה בלי נתונים. זו החלטה לא סבירה ולא אחראית". אמסלם האשים אותה בצדקנות.

 

מי שכבר ברור שההחלטה הזאת תחול עליהם הם חברי הכנסת שלאחרונה הכשירה ועדת הפנים את הפנסיה הרטרואקטיבית הבלתי חוקית שלהם כנבחרי רשויות, סגן שר הבינוי ז'קי לוי (הליכוד) וח"כ אכרם חסון (כולנו). ההחלטה על הכשרת הפנסיות נדונה עכשיו בבג"ץ בעקבות עתירות שהגישו גרמן ועו"ד שגית בידרמן.

 

הצעת ההחלטה לא תחול על מי שמקבל פנסיה מאותה רשות שממנה הוא מקבל משכורת עכשיו. סגן ראש עיריית ירושלים צבי כהן (ש"ס) צפוי ליהנות מההחלטה משום שאת הפנסיה שלו הוא מקבל מעיריית טבריה. אבל סגן ראש עיריית יבנה פאלי כהן (ש"ס) שמקבל פנסיה מהעירייה בה הוא מכהן יישאר מחוץ לחגיגה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x