$
בארץ

האוצר מאיים לעכב משכורות בחברת החשמל

לאחר שהמדינה דחתה את בקשת דירקטוריון חברת החשמל לסיוע כספי בשל עיצומי העובדים, לכלכליסט נודע כי באוצר בודקים אם ניתן לדחות תשלום משכורת יולי כדי למזער את הפגיעה בחברה

ליאור גוטמן 06:5710.07.17

המאבק בין משרדי האוצר והאנרגיה לבין ועד עובדי חברת החשמל עולה מדרגה: ל"כלכליסט" נודע שמשרד האוצר החל לבחון אפשרות לעכב את תשלום המשכורות של עובדי חברת החשמל, אם העיצומים בחברה יימשכו גם בחודש אוגוסט. כוונת המשרד היא לדחות את מועד תשלום המשכורות מה־20 לחודש, שהוא יום התשלום לעובדי חברת החשמל מכוח הסכם היסטורי, לאוגוסט. המהלך יזכה למטרייה הסברתית תחת הכותרת "עזרה לחברת החשמל להתמודד עם ההוצאות המתוכננות שלה".

 

אף שמדובר לכאורה בהלנת שכר, במשרד האוצר החלו לבחון אם המהלך תקין מבחינה משפטית. זאת לאחר שסמנכ"ל הכספים של חברת החשמל אבי דויטשמן הצהיר לפני כעשרה ימים לבית הדין האזורי לעבודה בחיפה שאם העיצומים יימשכו, החברה עלולה להיקלע למצב שבו בסוף חודש יולי לא יהיה לה כסף לשלם את מלוא המשכורות לעובדים.

 

מיקו צרפתי יו"ר ועד עובדי חברת החשמל מיקו צרפתי יו"ר ועד עובדי חברת החשמל צילום: עמית שעל

 

הרעיון לדחות את תשלום המשכורות עלה במהלך סוף השבוע האחרון לאחר שחברת החשמל ביקשה סיוע כספי מהמדינה כדי להתמודד עם עיצומי העובדים. דירקטוריון החברה שלח מכתב בהול לשרי האוצר והאנרגיה שבו הוא ביקש "לסייע באופן דחוף להעמדת מקורות כספיים לחברה, לצורך הבטחת המשך מימון פעילותה השוטפת". המדינה כבר הודיעה כי היא אינה מתכוונת להיענות לבקשת הדירקטוריון.

 

עלות השכר שחברת החשמל משלמת מדי חודש לכ־12 אלף עובדיה מגיעה לכ־370 מיליון שקל. במציאות שבה הגבייה בחברת החשמל נעצרה בשל העיצומים כבר מ־12 ביוני, ובכירי החברה מזהירים מבור תזרימי של כ־2 מיליארד שקל לחודש, ייתכן שתימצא עילה משפטית לעכב תשלום משכורות.

 

בחצר האחורית של חח"י

 

בתוך כך, רשות החשמל גיבשה בימים האחרונים את הכללים העקרוניים לקיום מכרז ממשלתי להקמת תחנת כוח גדולה באזור חדרה. מדובר בתחנת כוח שתעבוד על גז טבעי ותפיק כ־750 מגה־ואט — כ־5.5% מכושר הייצור של חברת החשמל — כאשר מי שיקים אותה הם יזמים מהסקטור הפרטי. התחנה תמוקם "בחצר האחורית" של תחנת הכוח הפחמית בחדרה, והיא אמורה להחליף ארבע יחידות ייצור פחמיות, מתוך השש שקיימות שם, שאמורות להיסגר עד 2022.

 

שי באב"ד מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד מנכ"ל משרד האוצר צילום: אוראל כהן

 

 

רשות החשמל תבקש מהיזמים לתמחר את תעריף החשמל הנמוך ביותר שהמדינה תשלם להם עבור ייצור החשמל, זאת בניגוד למצב שהיה עד כה שבו נבנתה תחנה והתעריף שלה נקבע רק לאחר מכן. התעריף אמור לגלם הנחה מתעריף ייצור החשמל הנוכחי — כ־56 אגורות לקוט"שלצרכן הביתי. עוד נקבע כי עלויות ההקמה יהיו פקטור נוסף במכרז, כאשר שאיפת הרשות היא לעלויות נמוכות ככל הניתן.

 

למנוע ריכוזיות

 

רשות החשמל כבר קבעה כי מי שיקנה גז ממאגרי כריש ותנין שעברו מבעלות חברת דלק לבעלות חברת אנרג'יאן היוונית יקבל בונוס בגובה שעדיין לא נקבע. בנוסף הודיעה הרשות כי היא עלולה לפסול או להגביל השתתפות במכרז של קבוצות שסומנו על ידיה כבעלי פוטנציאל ליצור ריכוזיות במשק החשמל: החברה לישראל (או קאנון), דוראד, דליה אנרגיות ואדלטק. חברות אלו כבר מחזיקות בתחנות כוח פרטיות וברשותן היתרים לקדם תחנות נוספות מלבד התחנה בחדרה, ולכן בחירה בהן להקים את התחנה החדשה בחדרה אינה מתיישבת עם הכוונה להכניס שחקן חדש למשק ייצור החשמל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x